Sukeltaminen pullon kanssa ilman maskia

kiinnostunutsukeltamisesta

Eli mistä voi ostaa/vuokrata pulloja, joilla voisi sukeltaa uimahallissa ilman maskia, siis vain pullo (pieni pullo, ei tartte kiinnittää mihinkään tai pitää kädellä kiinni) ja suukappale, jolla voi ottaa pullosta happea? Kaverin kanssa ollaan kiinnostuttu tästä mahdollisuudesta, kun on kuulemma mahdollista. Kiitos etukäteen!

5

3533

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TJ..

      Tarkoitat varmaan jotain tuon tapaista
      http://www.spareair.com/product/models.htm

      Pari juttua kuitenkin, selvitä itsellesi ensin keuhkojen ylipainevammojen syntymekanismi ennen kuin kokeilet tuota edes altaassa. Toisekseen maski on hyvä olla jos veden alla puljaat. Helpottaa menoa....

      • asiaa. Ja lisää

        Se ei todellakaan ole happea, mitä noista pulloista hengitetään=P


    • ...

      Eipä kannata lähteä tuohon ilman sukelluskoulutusta. Jos ei tiedä paineen vaikutuksista veden alla hengitetyn ilman laajenemiseen keuhkoissa, niin voi käydä aikasen heikosti.

    • almasty

      Sinun on syytä olla selvillä keuhkorepeämän syntymekanismista.Ja se vaara on todellakin olemassa jo allasolosuhteissa,se on tosin hyvin helposti vältettävissä yksinkertaisesti hengittämällä.Keuhkorepeämä voi syntyä silloin kun veden alla hengitetty ilma laajenee pintaa kohti noustessa veden paine on omiaan painamaan hengitetyn ilman"kasaan" ja näin tapahtuu jo hyvin matalassa vedessä kun pohjalla hengitetty ilma laajenee pintaa kohti noustessa.Itsemurhan voi tehdä jo puolitoistametriä syvässä vedessä makaamalla pohjassa ja hengittämällä pullosta keuhkoihin ilmaa ja tämän jälkeen nousemalla seisomaan hengitystä pidättäen.Paine ilmalaitteella sukellettaessa on aina muistettava hengittää EIKÄ HENGITYSTÄ SAA MISSÄÄN VAIHEESSA PIDÄTTÄÄ silloinkin kun annostaja ei ole suussa ei saa hengitystä pidättää vaan on puhallettava ilmaa vähitellen suusta ulos. Mitään erikoisempaa hengitystekniikkaa ei tarvita vaan ihan normaalihengitys kuten maankamarallakin riittää.Noita vehkeitä (spairair säiliöitä)myyvät sukellustarvikeliikkeet hinnoista en tiedä mutta vaativat täyttöä varten jotain missä on kahdensadan barin paine takana.Eli korkeapainekompressorin tai toisen paineilmasäiliön.Joten ei ole piloilla vaikka kävisit oikein sukelluskurssinkin jos et ole käynyt.Kurssin käytyäsi saat seuralta täyttömahdollisuuden jota sinulla ei oikeastaan muuten ole korkeapainekompressorin hinta on noin 5000 euroa.Niin että tuskin viitsit sitä omaan käyttöösi ruveta hankkimaan ja palolaitokset eivät yleensä mielellään ryhdy täyttöpisteiksi mahdollisesti kuulemistasi huhuista huolimatta.Ja kurssin käytyäsi todellakin pääset myös selville sukelluksen riskitekijöistä ja vaarojen torjunnasta.

      • paloasema

        ei myöskään (jos nyt yleensäottaen sattuu tekemään täyttöjä) täytä kortittomalle ihmiselle minkäänlaista sukellussäiliötä.
        Tai ei ainakaan pitäisi.
        -Nimimerkillä paloasemalla töissä.

        Yhdenkään sukellusliikkeen ei myöskään pitäisi tätä tehdä. Tokihan joku saattaa tehdä, mutta mikäli kyseisellä liikkeellä on vaikkapa PADI:n keskuksen oikeuksia ne saattavat olla vaa'alla tällaisen täytön jälkeen.
        Aivan varma en ole, mutta veikkaisin, että myös viranomainen saattaa kiinnostua siitä, missä ko. pullo on täytetty, jos kouluttamaton sukeltaja tappaa/vammauttaa itsensä tällaisella pullolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2187
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1963
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1875
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1443
    Aihe