Niin elikkä miten kiharran piippausraudalla? Omistan semmosen, mutten oo koskaan oppinu sillä kihartamaan.. Ohjeet oon käyny läpi monta monta kertaa mutta ei. Saan korkeintaan latvoihin ihan pientä käkkyrää, mutten koko pituuksiin. Elikkä voisko joku rautalangasta vääntää miten niillä kiharretaan?
Ja sitten sama homma, mutta suoristusraudalla kihartaminen?
Ja sitten sama homma, mutta suoristusraudalla kihartaminen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattaa ostaa kauppasta jotain sellaista ainetta, joka edesauttaa kiharoiden syntymistä. Mulla on esim. L´Oreali studio hot curl spraytä (pinkki pullo). Maksaa jotain 5 €. Sitä suihkautat jokaiseen osioon, jonka aijot kihartaa ja annat kuivahtaa vähän ennen kiharrusta. Toki joku merkkituote saattais olla parempaa, mutta maksaa taas enemmän.
Eli itse kihartaminen piippausraudalla on melko yksinkertaista... otat tarpeeksi ohuen hiusosion, koko riippuu tietenkin siitä haluatko tosi kiharia vai loivia kiharoja. Sitten laitat ne latvat siihen piippausrautojen väliin, niin etteivät ne päät jää kovin paljoa yli siitä rautojen puristuksesta => tulee muuten sellaiset hassut suorat mutta taittuneet latvat. Sitten vain lähdet rullaamaan sitä rautaa ylöspäin pitäen hiukset sopivan kireällä, niin että rauta varmasti lämmittää kaikkia sen ympärillä olevia hiuksia, jolloin kihara syntyy. Minä pidän piippausrautaa aina pystysuorassa päähäni nähden, jolloin saan korkkiruuvikiharoja.
Huomioon yhden hiusosion kihartamisajassa pitää ottaa mm. hiuksen laatu: paksu vai ohut, käsittely: värjätty vai luonnollinen jne. Olisi hyvä, että piippausraudassasi olisi lämpötilan säätö, jolloin kokeilemalla löydät omalle hiuslaadullesi sopivan lämmön.
Jos sinulla on tosi paksu tukka, niin satsaa hyviin kihartaviin ja lämmöltä suojaaviin pohjatuotteisiin ja ohenna/pienennä kiharrettavia hiusosioita, jolloin kiharojen pitäisi syntyä helpommin. Tue jokaista valmista kiharaosiota suihkauksella hiuslakkaa.
Suoristusraudalla kihartamista en osaa itsekään aivan täydellisesti, mutta löysin YouTubesta tosi hyvän videon.
http://www.youtube.com/watch?v=KUhBCcbr9QY
Muista tässäkin pohjustustuotteet ja käytä hyvinliukuvaa suoristusrautaa, joka ei jätä sellaisia ihme "vekkejä" hiuksiin (sori en osaa selittää niitä jälkiä tuon paremmin...Syntyvät silloin kun rauta ei luisu tarpeeksi hyvin se ja liikkuu nykimällä, jolloin tulee sellaisia tyhmiä ja ainakin vaaleissa hiuksissa hyvin näkyviä jälkiä).
En ole mikään ammattiparturi, ihan tavallinen häseltäjä vaan, mutta toivottavasti viestistäni oli jotain apua.:D
Oli tosi paljon apua ja muutaman yrityksen jälkeen onnistuin! :D