elikkäs tarvitseeko naisen olla aina pienikokoinen miellyttääkseen miestä? eivätkö pitkät naiset voi olla yhtä seksikkäitä? ainakin itse olen huomannut että aina ihastutaan niihin pienimpiin ja lyhkäisempiin. parast ystäväni on hyvin lyhyt ja häneen miehet aina kohdistavat mielnkiintonsa ja itse jään ulkopuolelle. olen 176,puol cm pitkä eli akia pitkä nainen. mutta kuitenkin siro ja pienikokoinen ruumiinrakeenteeltani.
ainako vain lyhkäisiä naisia????
tavallinentyttö1
402375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Pitkät naiset ovat ainakin missikeisari Eino Makusen makuun, sillä joka ainoa vuosi hänen vallassaolonsa aikana (vuodesta 1962 lähtien!) Miss Suomeksi on valittu pitkä nainen. Itse asiassa loppukilpailuunkin pääsevät ainoastaan suunnilleen sinun pituisesi ehdokkaat.
Sama tilanne lienee Miss Universum- ja muissa kansainvälisissä missikilpailuissa. Ainoastaan pitkät naiset pärjäävät.
En oikein jaksa uskoa, että missikilpailuihin tarkoituksella valittaisiin mahdollisimman epäseksikkäitä naisia, vaan arvelisin tilanteen olevan päinvastainen eli jostain syystä mm. vaate- ja meikkibisnestä pyörittävät miehet pitävät juuri pitkiä naisia erityisen seksikkäinä.
Tavallisista miehistäkin hyvin monet pitävät pitkää naista lyhyempää seksikkäämpänä, mutta täytyy myöntää, että heidän joukossaan lyhyiden naisten perään läähättäviä on suhteellisesti enemmän kuin liikemiesten joukossa.
pitkiä tyttöjä otetaan malleiksi ja malli/missi kisoihin, koska vaatteet istuvat ja näyttävät heidän päällään paremmilta. Kyse ei siis ole siitä, että pitkät olisi automaattisesti paremman näköisiä. Pituus vain on muotimaailmassa vaatteiden kannalta tärkeää.
Niin ja vielä ap:lle. Itse en kyllä kovin mielelläni noin pitkää tyttöä ottaisi tai sanotaanko, niin etten ainakaan lähestyisi. Jos jotain kautta tutustuisin ja kaiki natsaisi, niin ei pituus varman sitten haittaisi pätkääkään. No tämä kaikki taas oli turhaa spekulointia, sillä tuskin sinäkään minua huolisit, kun olen sinua 2cm lyhempi.
nimenomaan. tätä tarkoitan eli miehet eivät mielellään halua edes lähestyä pitkiin naisiin
Niin siis, kun itse olen melko lyhyt mies, niin suljen automaattisesti pois kaikki pitkät tytöt, koska en luota itseeni ja siihen, että heitä voisi tälläinen mies kiinnostaa. Lyhyitä on paljon helpompi lähestyä ja he vaikuttavat jotenkin ystävällisemmiltä. Jotenkin se on iskostunut minun päähän, että naiset ei tykkää alle 10cm heitä pitemmistä miehistä, kun sitten ei voi käyttää korkkareita tai jotain muuta yhtä lapsellista. Lyhyitä on helpompi lähestyä, koska ainakaan pituudesta johtuvat pakit ovat vaikkapa 180cm epätodennäköisiä, mutta sama tyyppi saattaa miettiä, että on sulle liian lyhyt. Ei siinä muu sitten auta kun ottaa ohjat omiin käsiin ja lähestyä itse niitä miehiä, jos eivät itse kehtaa. Sehän ei tietenkään sulta onnistu. Vai onnistuuko?
varsinkin jos ovat laihoja, muodottomia ja poikamaisen rimppakinttuja (niin kuin muotiteollisuuden homovaikuttajat haluavat).
Naisen pitää näyttää naiselta.
Ja mitä se haittaa, jos mies on sinua lyhyempi. Saat hänet hollillekin paremmin. Ja jos olet pitkään katsellut omaa suosikkaisi, siinä tapauksessa kannattaisi toimia itse.
Eli susta Heidi Klum, Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Gisele Bundchen ovat esim. homomiesten haluamia malleja? Kumma et nää eukot komeilevat hetero-miestenlehtien lukijoiden äänestyslistoilla tosi korkealla ja tekevät kuitenkin isoja muotikamppanjoitakin...
Työskentelin kerran 1 pesulassa. Siellä oli silloin minun mittaiseni nainen, suht. hoikka ja lähes samanikäinenkin. Olisit nähnyt hänet. Ihan hyvännäköinen, kun suhteutta sen pituuden ja hoikkuuden hänen muuhun kehoonsa. Anteeksi, jos olen utelias mutta en oikein ymmärrä tarkoitustasi.
jookos?!! Kaikille löytyy ottajansa: lyhyille, pitkille, rumille, näteille... Makunsa on kullakin.
Mistä päättelit että ystävättäreesi kiinnitetään enemmän huomiota hänen pituutensa takia? Jos hänessä on vaikka jotain muuta miehiin vetoavaa, hymy, iloisuus, kasvot, tissit?
Saattaa tosin olla että moni keskimittainen, eli sinua vain sentin pari pidempi, mies ei lähesty sinua koska kuvittelee että pitkälle naiselle kelpaa vain kaksimetriset koripalloilijat, kuten yleensä kai onkin.
Älytöntä käydä täällä kyselemässä noin typeriä, ei pituus kenestäkään tee kiinnostavaa tai vähemmän kiinnostavaa (lukuunottamatta jotain joilla on erityinen fetissi). On olemassa rumia pitkiä ja kauniita pitkiä. On olemassa hyväkroppaisia pitkiä ja rumakroppaisia pitkiä, puoleensavetäviä pitkiä ja vastenmielisiä pitkiä, sama pätee lyhyisiin ihmisiin.
En usko että miehet lähestyy noin lapsellista tapausta oli sitten pituus tai leveys mitä tahansa
Minusta hänen viestissään ei ole mitään lapsellista. Olet piekmminkin itse sitä. Senkin lapsi!
mitä sinä noin kiivastut? jos sinulla ei ole muutakuin pahansuopia kommentteja, olisit voinut jättää vastaamatta. ota ihan rauhallisesti vain! =)
Vaan tuolle edellisellle kirjoittajalle. Hän tuntuu pitävän sinua pentumaisena. Minusta tuollaiset kommentit voisi jättää kirjoittamatta. Hän on itse pentu.
niin siis tarkoitin sen viestini juuri sille edelliselle henkilölle en sinulle :)
Siis noita: et varmastikaan ole poikkeus, ja mitä tavllisuuteen tulee ja mikset itse tee sitä aloitetta?
kyllä olen aloitteita tehnyt mutta huomio tuntuu menevän sivusuun. minusta halutaan enempi pysyvää kaveruutta kuin kunnollista parisuhdenaista =) ja suurimmaksi osaksihan mihet pitävät yleensä lyhyitä naisia suloisempina ja viehättävämpinä ja kiinnostavampina
Parempia synnyttämään, kuin pitkät. Ja koska emme voi nähdä niin on kyllä aika vaikea sanoa oletko sinäkään sellainen "ihan tavallinen". Mutta tuon tiedän, mitä tässä juuri kirjoitinkin.
"Baarista" lyödä sopivaa seuralaista niin kokeile vaikkapa deittaamista. Minun kohdallani se toimi.
Luulen, että tuo epäsuhta sinun ja ystäväsi välillä johtuu ihan muista asioista kuin pituudesta. Jos vaikka yrität tietoisesti tai tietämättäsi näyttää lyhyemmältä, sinusta saa vähän sisäänpäin kääntyneen, epävarman ja umpimielisen vaikutelman, ja kaverisi vaikuttaa siinä vieressä vastapainona helpommin lähestyttävältä. Jos umpimielisen oloinen tyttö yrittää urheasti jutella, hänestä saa sitten hyökkäävän vaikutelman, ja taas ovat asiat vinossa. Selkä suoraksi ja leuka pystyyn (vaikka sitten puoli ihmiskuntaa jäisi näköalueen alapuolelle).
Olen varmaankin kaksi kertaa sinua vanhempi ja pari senttiä pitempi, joten kokemusta on: pituus on yksinomaan huippuhieno juttu (paitsi julkisissa kulkuvälineissä). Kaikenpituisia miehiä on ympärillä riittänyt, jopa niitä, jotka ylettyvät nipin napin olkapäähän. Ainoat negatiiviset huomautukset ovat tulleet joskus opiskeluaikoina niiltä naisilta, jotka ilmiselvästi olisivat ottaneet kymmenen senttiä lisää pituutta itselleen; nämäkin kommentit ovat sitten kuuluneet baari-illan loppupäässä, kun estot ja sordinot ovat karisseet.
Ai niin, minä olen ollut aina sporttinen ja raamikas, en taatusti mikään linnunluinen ihminen. Jos pitkä ja lihaksikas kroppa ovat negatiivisia asioita, minulla on varmaan sitten kompensoimassa ihan hillittömän mukava luonne! ;)
Taitaa olla vika muualla kuin pituudessa. Olen melkein 178 cm pituinen nainen ja saan aina huomiota baarissa miehiltä. Välillä 160 cm kaverini väittävät, että kaikki saamani huomio johtuu pituudestani. Ei lyhyt kuulema voi olla näyttävä.
Tottakai on aina niitä miehiä, jotka eivät voi sietää ajatusta pitkästä naisesta. Tälläiset miehet eivät luonnostaan kiinnostu sinusta.
Toinen asia mikä voi olla myös ongelma on ryhti. Valitettavan usein näkee juuri pitkissä naisissa ryhdittömiä ja se on varmasti miestenkin silmissä karmeaa.
siis lyhyt olla näyttävä, terveisin nimim. 155 cm.
En taida tuntea ketään, jolle pituus olisi niin tärkeä kriteeri kuin keskustelupalstoilla väitetään.
Kyllä lyhyt voi olla näyttävä, mutta vain muiden yhtä lyhyiden mielestä. Ylhäältä katsottuna gootistakin näkyy vain jakaus ja vähän hapsuja. ;)
Kunhan he vain muistavat kävellä suorana. Niin minäkin yleensä kävelen. Ja saunassa käyntiä lukuunottamatta yleensä möys istun sourana.
Kuten esim. vartalon muodokkuus. Itse olen melko hoikka nuorukainen, mutta en kuitenkaa liian luiseva. Enkä oikein tiedä sitäkään, onko Suomessa "ylilihavia" naisia ylipäätään olemassa?
Oman suosikkini olen tavannut täällä Internetissä, mutta se ie ollut tällä palstalla vaan CCDeitissä. Mutta ei se mitään, vaikkei minulla olekaan hänen valokuvaansa. Kinnostin henästä, koska olemme saman ikäisiä ja kotoisin samalta paikkakunnaltakin. Olisit vain tyytyväinen itseesi, sillä yleensä tuon mittaisella on myös tilava lantio.
Niin sitä ei enää nykyisin varmasti ole kukaan meistä.
on 178 cm pitkä joten itselläni on aina ajatuksena lähinnä se että lähes minun mittainen nainen varmaan etsii vielä pitempää miestä itselleen. Vaikka viehätyn lyhyistä ja pienikokoisista naisista niin ihan hyvin pitkäkin nainen kelpaa.
Samaa voitaisiin kysyä naisilta:
"ainako vain pitkiä miehiä????"
Minä puolestani olen mies joka rakastaa itseäänkin. Vieläpä juuri tällaisena kuin olen.
Kyllä itselleni käy pitkät naiset :) Itse olen aika lyhyt mies. Mutta voisitko seurustella lyhyemmän miehen kanssa?
Olen itsekin mies. Sitä paitsi norm. hetero, enkä tahtoisikaan... Mutta jos täällä, baarissa, kadulla tai discossa tärpää niin kokeilkaa deittaamista.( Tämä kehotus on kaikille yhteinen).
MILLOIN MINÄ VOISIN TUTUSTUA SINUUN KUN OLEN HOIKKA JA URHEILULLINEN.. JA OLEN VARMASTI SINUN IKÄINEN JA SAMASTA PAIKKAKUNNASTA??? OLEN VALMIS! :) HUOM.: OLEN HETERO, NAINEN JA TÄMÄ KEHOTUS ON VAIN SINULLE :)PIENI!
En tiedä oletko se sinä? Kun toistaiseksi olen vain deitannut. Jos sieltä tiedät profiilini voit deitata vaikka heti. Mutta ennen kaikkea tässä pitää olla huolellinen, kun on vielä näinkin nuori. Muuten käy tosi äkkiä vahinko.
miksen voisi?? ei toimiva suhde tai/ja rakkaus pituutta katso! ainakaan omasta puolestani
Vaan se muu. Vartalon muodokkus esimerkiksi. Minä nyt kuitenkin yleesä kastson ihan ensimmäisenä, millainen kroppa naisella on? Enkä tietenkään pois sulje sitä, etteikö saisi olle rintava, reitevä ja lanteva. Tottakai rintojen koollakin on mielestäni väliä. Mitä samperin järeke koko kuviossa on, jos niistäkään ie saa kunnolla kiinni?
Minusta olen se minä. Miksi pitää olla tässä vaiheessa huolellinen, ja minkälainen vahinko voi sattua? MUTTA jos vahinko sattuu. Kaikista varotoimista ja huolellisuudesta huolimatta vahinko voi sattua kenelle tahansa. Kuten puhutaan maailmassa sattuu ja tapahtuu koko aikaa!! :)
Nyt pistit kyllä pahan. Ihan oikeasti, mutta se riippuu siitä millä nimerkillä olet siellä ollut. Jos nyt olet minulle se oikea. Hassua kyllä kun en millään mienaa uskoa sitä. Tällä minä olen sen sijaan vaihtanut nimiemrkkiä monesti. Olen esiintynyt NETTENIKKAIRNA, ALUASTAVASTI HAKENENEENA (työkkrin kurssi) ja muutamalla muulakin, muuta tämä viimiesin no paras tähän mennessä. vahingon sattumisella tarkoitan lähinnä sitä, kun seksikin kiinosta ainakin minua,mutta tokihan sitä voi sattua miutakin vahinkoja. Kuten onnettomuuksin jne.
... on siinä, etteivät he kaverien, tuttujen ja sukulaisten mielipiteiden pelossa uskalla rikkoa normeja, ja alkaa suhteeseen samanpituisen tai jopa hiukan lyhyemmän miehen kanssa.
On tullut useammankin kerran vastaan sellaisia 170-180 senttisiä naisia, jotka olisivat kaiketi olleet jossain määrin kiinnostuneita minusta. Kyllä sen huomaa silmistä ja keskustelun kulusta, jos toinen tykkää. Kokemukseni mukaan pitkät naiset ovat kuitenkin niin pahasti "parisuhdenormien" rajoittamia, että yleensä olen jättänyt edes yrittämättä näitä naisia.
Yleensä naiset selittävät jotain keskipituutta lyhyempien miesten huonosta itsetunnosta. Tosiasiassa kyse on kuitenkin pitkien naisten omasta ongelmasta. Minunkin kanssani olisi varmasti moni samanpituinen nainen hyvin onnellinen, mutta niin vaan naiset pelkäävät ystävien ja sukulaisten asenteita. Jotta ei voi sanoa kuin että OMA VIKANNE! Muhikaa liemissänne pitkät naiset :)
Aika osuvasti kirjoitit.
Lisään tuohon vaan, että tuota sterotyyppistä parisuhde asennevammaa on myös yllättävän monessa miehissä. Joskus huvittanut baarissa, kun mies lähestynyt ja kysynyt vielä että onko mulla tosi korkeat kengät...ja kun olen vastannut, että ei -ehkä max 5cm, niin selkeästi käynyt miehen itsetunnolle, vaik mua ei ole haitannut että olen saman pituinen tai pidempi.
Myös kyselyjä, että olenko koripalloilija, lentopalloilija, urheilija tai malli on tullut baarissa aina...lähinnä se on huvittavaa, kun on joskus voinut heittää vaikka minkälaista legendaa omaksi iloksi. Paras tiedustelu ollut, että olenko pianisti, kun mulla on niin pitkät ja kapeat sormet. Pointtini siis, että pitemmän päälle saattaa olla rasittavaa, että sun fysiikkaan tartutaan aina. Sama jos pömppövatsainen saa kuulla koko ajan, että ootko raskaana.
Pitkä ihminen vaan kerää huomion helpommin ja silloin on syytä olla itsetunto kohdallaan.
Asenne ei ole kunnossa niin ihmissuhteistakaan ei tule yhtään mitään.