Voisiko joku kertoa mitä duuri ja molli on, eli selittäkää asia niin että tyhmäkin ymmärtää, olen yrittänyt etsiä tietoa että mitä ne on, mutta asiaa ei ole missään selitetty selkeesti että ymmärtäisin.
Miten ne erottaa esim nuotti taulukosta?
Duuri ja Molli ???
9
6715
Vastaukset 9
- Duuri M. Olli
Duuri on luonteeltaan iloisempi ja molli surullisempi. Ota kitaralla tai jollain vaikkapa C-duuri ja sen jälkeen C-molli. Huommat selvän eron äänen luonteessa. C-duurissa ollaan iloisia ja jorataan, C-mollissa ollaan surullisia ja porataan :)
siis onko jokaisessa duurissa ja mollissa samat sävelet, eli onko samat sävelet samoja, mutta eri korkeudella eri duureissa ja molleissa
- On On On
Jussi181080 kirjoitti:
siis onko jokaisessa duurissa ja mollissa samat sävelet, eli onko samat sävelet samoja, mutta eri korkeudella eri duureissa ja molleissa
Tasoitettua asteikkoa käytettäessä on samat sävelet, mutta eri korkeudella juuri niinkuin arvelit. Sikäli kuin ymmärsin kysymyksen.
- 555+111
Jussi181080 kirjoitti:
siis onko jokaisessa duurissa ja mollissa samat sävelet, eli onko samat sävelet samoja, mutta eri korkeudella eri duureissa ja molleissa
eli soinnun kolmas sävel määrää, onko kyseessä molli-, vai duurisointu. C-duurisoinnusta C-E-G saadaan mollisointu, kun tiputetaan terssisävel puoli askelta alaspäin, eli mollisointu on C-Es-G. Eli pohjasävelen(C) ja terssisävelen(E) intervalli, eli etäisyys toisistaan, on duurisoinnussa suuri terssi, ja mollisoinnussa pieni terssi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Intervalli - Sounding
C duuri ja A mollia soitetaan pianolla pelkästään "valkosilla " koskettimilla, joten ero tavalliselle tallaajalle ei välttämättä ole edes "kuultava"
- opetusyritys
On vaikea selittää asiaa, kun en tiedä miten paljon ymmärrät musiikista ennestään. Jos sinulla on piano, tai mahdollisuus kokeilla pianoa, ja jos löydät keski-C:n, on juttu helppo. Keski-C on kahden mustan (siis ei kolmen) koskettimen vasemmalla puolella. Soita 8 valkoista kosketinta C:stä lähtien ylöspäin; siinä sinulla on C-duuri. Soita sitten uudelleen, mutta korvaa kolmas kosketin mustalla, joka on valkoisen vasemmalla puolella, korvaa samalla tavalla kuudes ja seitsemäs sävel; siinä sinulla on C-molli. Jos keksit oman melodian, jossa käytät vain duurin säveliä, kuulostaa laulusi iloiselta, mutta jos korvaat aina kolmannen, kuudennen ja seitsemännen sävelen alennetulla mustalla koskettimella, kuulostaa laulusi surulliselta. Jos et vielä ymmärtänyt, kysy lisää. Minä en ymmärtänyt viimeistä kysymystäsi. Mitä taulukkoa tarkoitat. Nuotista on vaikea nähdä suoraan, onko kysymyksessä duuri vai molli, silloin täytyy ymmärtää jo vähän enemmän musiikinteoriaa.
- opetusyritys
Lisäys vielä edelliseen. Saat C-duurisoinnun soittamalla ensimmäisen, kolmannen ja viidennen sävelen C-duuriasteikostasi (kaikki siis valkoisia). Kun soitat mollisoinnun on keskimmäinen sävel musta, eli puoli sävelaskelta matalampi kuin duurisoinnussa. Tällaisia sointuja kitaristitkin käyttävät ja sitä tuo edellinen vastaaja yritti selittää.
- eimitääntajua
opetusyritys kirjoitti:
Lisäys vielä edelliseen. Saat C-duurisoinnun soittamalla ensimmäisen, kolmannen ja viidennen sävelen C-duuriasteikostasi (kaikki siis valkoisia). Kun soitat mollisoinnun on keskimmäinen sävel musta, eli puoli sävelaskelta matalampi kuin duurisoinnussa. Tällaisia sointuja kitaristitkin käyttävät ja sitä tuo edellinen vastaaja yritti selittää.
Heleppoo ku heinänteko se on pianolla, mutta mites teet saman viululla?
- Diskdieo
Aasasq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 671161
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️45865- 69792
- 82781
- 149736
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80699- 64693
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37685Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?12624Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k202586Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m117578Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19575- 52539
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115515- 90508
Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18490Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline114465Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet148451YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25446Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65441