rakettien ampuminen kielletty

kovan tuulen/myrskyn takia on kuulemma rakettien ampuminen kielletty sakon uhalla ja kummankin kaupungin, hapitsun ja tornion uudenuodenkemut peruttu
onko kukaan kuullua samaa?
113088
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

että mie ainakin ammun nuo raketit taivaalle vaikka siellä pilven reunalla istuis itse Jeesus!
Ensimmäistä kertaa elämässäni ostin raketteja, enkä meinaa 720€ ilotulitteita 1 vuotta kaapissani säilyttää!!!!!

Äänestä
  • nykypäivänä asia menee niin, että jopa Jeesusta voidaan virkavallan toimesta ns. vetää pataan, jos Jeesus ei tottele lakeja ja asetuksia.

    Äänestä

lainkohtaan sitten vedottaisiin..Oisko rötöslaissa mitään raketeista ja myrskytuulesta?


PS.Mistä näitä ryömii?

Äänestä
  • jos harhautunut raketti polttaa talon, niin tiedetään kenelle lasku lähtee ja kuka lähtee linnaan.

    Äänestä

  • turvallisuudesta kirjoitti:

    jos harhautunut raketti polttaa talon, niin tiedetään kenelle lasku lähtee ja kuka lähtee linnaan.

    tiedä mistä se vilahtaa?

    Äänestä

  • turvallisuudesta kirjoitti:

    jos harhautunut raketti polttaa talon, niin tiedetään kenelle lasku lähtee ja kuka lähtee linnaan.

    tipahtaa niin ei varmaan taloa polta... Tuikkukynttilät on kuule miljoona kertaa vaarallisempia eikötä juu? Vai koska olet kuullu että raketti ois talon polttanut muutakuin legendoissa?

    Äänestä

  • turvallisuudesta kirjoitti:

    jos harhautunut raketti polttaa talon, niin tiedetään kenelle lasku lähtee ja kuka lähtee linnaan.

    oikein iso BIGBOMPER perseesees tarkasti suunnattuna ja sytytä se myötätuuleen..silloin se on turvallista sytyttää..kun sen raketin pää osoittaa noin ajattelevia aivojasi !!

    Äänestä

kyl tä on ollu ihan paikallisessa mediassa...

Äänestä

Se on mahdollista, että kaupunki jättää raketit ampumatta kovan tuulen vuoksi, mutta yksityiset niitä saa ampua oman harkinnan mukaan, eikä mistään sakoista ole ainakaan viranomaiset puhuneet.

Ja millä perusteella raketinampujia sakotettaisiin?

Äänestä

kieltoa ole. Huhut ovat huhuja. Toki tällaisella ilmalla kannattaa, kuten yleensäkin rakettien ammuskelussa, käyttää järkeään. Taitaa vain olla turha toivo...

Äänestä
  • uutisissa just kerrottiin ettei helsingissäkään saa ampua raketteja, myrskyn vuoksi, samoin oulussa kielletty, käyttäkää järkeä tänä uutena vuotena ja hyvää uutta vuottra kaikille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja kaupunkien juhlat peruttu kirjoitti:

kovan tuulen/myrskyn takia on kuulemma rakettien ampuminen kielletty sakon uhalla ja kummankin kaupungin, hapitsun ja tornion uudenuodenkemut peruttu
onko kukaan kuullua samaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu