Miksi sanotaan et harjoitusluistin on huono lapselle? Onko terä pahvista vai mikä?
Harjoitusluistimet lapselle
6
4160
Vastaukset
- kukka
no ei terä oo pahvista. =)lapsen on hyvä oppia alusta asti luistelemaan kunnonluistimilla jossa on piikit, nimittäin harjoitusluistimissa ei ole piikkejä. ne ovat kuin hokkarit. en kyl tiijä mitä väliä sillä on luisteleeko lapisi hajoitusluistimilla jos ei harrasta luistelua. mut jos harrastaa niin kannattaa olla alusta-asti hyvät luistimet.
- sukupuoli
Olenko se vain minä, vai jäikö kysyjältä mainitsematta lapsen sukupuoli? Ellei kysymys ole harrastuksesta pojat taitavat yhäkin luistella mieluummin hokkareillla, kun jääkiekko kaukaloon ei liikuntatunneillakaan taida mitään piikkivälineitä tuoda.
Muistelen, että aikoinaan nimenomaisesti menestyksettä suositeltiin ettei (tytöillekään) hankita kaunoluistimia. Perusteluina taisivat olla jään pinnan kuluminen ja toisaalta luistelutaidon kehittyminen (kun niitä kärkipiikkejä ei voi käyttää apuna).
Kouluiässä taitaa olla parempi ostaa maallikkojärjen mukaisesti samanlaiset kuin kavereillakin. Muutoin hinta varmasti sanelee yleisesti luistimien laadun ja myyjä osaa auttaa. Harrastus on toinen juttu. - jumppamaikka_Lissu
sukupuoli kirjoitti:
Olenko se vain minä, vai jäikö kysyjältä mainitsematta lapsen sukupuoli? Ellei kysymys ole harrastuksesta pojat taitavat yhäkin luistella mieluummin hokkareillla, kun jääkiekko kaukaloon ei liikuntatunneillakaan taida mitään piikkivälineitä tuoda.
Muistelen, että aikoinaan nimenomaisesti menestyksettä suositeltiin ettei (tytöillekään) hankita kaunoluistimia. Perusteluina taisivat olla jään pinnan kuluminen ja toisaalta luistelutaidon kehittyminen (kun niitä kärkipiikkejä ei voi käyttää apuna).
Kouluiässä taitaa olla parempi ostaa maallikkojärjen mukaisesti samanlaiset kuin kavereillakin. Muutoin hinta varmasti sanelee yleisesti luistimien laadun ja myyjä osaa auttaa. Harrastus on toinen juttu.Myös tytöille piikittömät luistimet opetteluvaiheeseen, muuten oppii väärän luisteluasennon.
- sdsa
jumppamaikka_Lissu kirjoitti:
Myös tytöille piikittömät luistimet opetteluvaiheeseen, muuten oppii väärän luisteluasennon.
Oleellista on että luistin istuu hyvin jalkaan ja tukee nilkkaa. Ensimmäisiksi luistimiksi kannattaa hankkia (piikittömät) harjoitusluistimet tai hokkarit, koska niillä oppii perusluistelutekniikan paremmin. Vasta kun perusluistelu alkaa olla oikean näköistä, eli ei vain kävelyä luistimet jalassa, voi harkita taitoluistimia. Tällöin kannattaa ehdottomasti hankkia kunnon taitoluistimet ja unohtaa markettien ns. kaunoluistimet, joitka eivät pääsääntöisesti tue nilkkaa riittävästi. Hokkaripuolella tilanne ei liene yhtä lohduton, koska hokkareiden kenkä on keskimäärin tukevampi. Hokkariostoksille voi siis mennä hyvin lähimarkettiinkin. Kunnollisista taitoluistimista ei välttämättä tarvitse maksaa huikeita summia ja niitä löytyy melko hyvin myös käytettyinä esim. taitoluisteluseurojen varustepörsseistä tai vaikka huuto.net:stä.
- joku järki
Piikilliset luistimet on KAUNOluistimet, ei mitkään tyttöjen normiluistimet. Hokkarit kaikille jotka ei tee piruetteja ja ties mitä sie kentällä... Minä itse en varmaan kolmannen luokan jälkeen suostunut kaunokkeja jalkaani vetämään, niillä luistelu on sen verta syvältä...
- sdsa
Tyttö on harrastanut taitoluistelua nyt kolme vuotta. Oppi luistelemaan kolmivuotiaana ulkojäillä hokkareilla ja edelleen ulkojäillä luistellaan hokkareilla. Taitoluistimilla ainoastaan hallissa. Mielestäni on parempi opetella luistelemaan piikittömillä luistimilla ja kun osaa joluistella niin vasta sen jälkeen hankkia piikkiluistimet jos haluaa taitoluistelupuolelle. Oikein särähti korvaan eilen kun urheilukaupassa joku äiti kyseli "tyttöjen" luistimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057