Tähän ketjuun vastatkoon kaikki ne, jotka:
a) pitävät palstan (ja muiden sivuston palstojen) tasoa surkeana
b) eivät usko liian yksinkertaiseen "deittailun markkina-arvoteoriaan eli tähän ATM/ATN/ jne lässytykseen
c) eivät tuomitse koko vastakkaista sukupuolta/muita ryhmiä (esim. paljon parjatut yh-äidit)
d) ovat muutenkin tunne-elämältään tasapainoisia ihmisiä
Palauttakaa uskoni ihmiskuntaan...
a) pitävät palstan (ja muiden sivuston palstojen) tasoa surkeana
b) eivät usko liian yksinkertaiseen "deittailun markkina-arvoteoriaan eli tähän ATM/ATN/ jne lässytykseen
c) eivät tuomitse koko vastakkaista sukupuolta/muita ryhmiä (esim. paljon parjatut yh-äidit)
d) ovat muutenkin tunne-elämältään tasapainoisia ihmisiä
Palauttakaa uskoni ihmiskuntaan...
Vastaukset 14
Vanhimmat
...mutta en ole täysijärkinen :)
samaa mieltä noista.
Vastailin tuohon teesi-ketjuun tuossa alempana.
A) Suomi24 on aika syvältä ylipäätään
B) Ehkä siitä saa irti jotain "syvällistä" kuten että miehet tykkää kauniista ja nuorista ja naiset komeista ja rikkaista
C) Tuomitsen yhden ryhmän ainakin: pettäjät ja kakkoset
D) Ehkä
"Palauttakaa uskoni ihmiskuntaan..."
Meni jo itseltäni ajat sitten.
a) pidän surkeana sitä vihan, solvausten ja törkeän kielenkäytön määrää joka tällä sivustolla on
b) en usko ihmisten määrittelemiseen markkina-arvon periaatteilla
c) en tuomitse ylipäätään ketään - kaikista en tosin kovin paljon pidä, esim. toisten solvaajat
d) olen tunne-elämältäni tasapinoinen ja nautin elämästä
ei kai kukaan täysjärkinen mies laske näitä roikkuvalihaisia muoreja saati yh-mammoja "sinkuiksi". hehehehe.
a) Pidän tätä sellaisena kuin se on, en voi vaatia muilta parempaa ja siksi asiasta itkeminen on turhaa. Täältä voi hahmottaa asioita ja kaiken huuhaan seassa käydä myös asiallisia keskusteluita - etenkin jos ottaa itse aiheita asiallisesti tarkastelun alle. Näen siis asian niin että se mitä kohtaan ja mikä minua kiinnostaa on se mitä annan ulos enkä syyttele "palstaa" tai "kirjoittajia" laaduttomuudesta ellen itse ole valmis ottamaan ensiaskelta.
b) Minusta siinä on paljon tottakin, en usko myöskään kristinuskon mystiseen sanomaan mutta silti kristillessä arvomaailmassa on paljon eettisiä totuuksia joita ei voi kiistää. Sama koskee markkanaarvoteoriaa. Voidaan sanoa että se on (liiallinen) yleistys monitahoisesta asiasta mutta silti nojaa johonkin ihan todelliseen.
c) Joo, tähän mä ilmottaudun täysin. En tuomitse.
d) Sori, en ole ihan tasapainoinen. Yksinäisyys ja esim. seksin ja läheisyydenpuute tönii mua kohti reunaa ja olen siinä suhteessa osittain kyseenalainen - inhimillisesti epävarma ja reunalla. Koitan olla tekemättä siitä ongelmaa muille mutta esim. kumppaniehdokkaat kyllä huomaa että kaikki ei oo ihan kunnossa. Eheytymistä ei taida olla ilma hyväksyvää seuraa.
Noniin. Vain yksi kohta neljästä piti paikkansa, jotain relevanssia muissa. En taida kuulua siis täysjärkisten seurueeseen taaskaan.
Täytätkö itse c-kohdan? Ainakin listasi mukaan on kova tarve jaotella porukka häviäjiin ja voittajiin sun silmissäs. No, mä tästä käppäilen häviäjäkastiin koska en suoriutunut vaihtoehdoissa selvästikään odotetulla tavalla.
Vai pystytsä vielä palauttaan uskoni edes yhteen ihmiseen ja siihen että ehkä ymmärtämystä ja tasavertaisuutta voi löytää vaikkei kaikki täydellisesti olisikaan - etenkin jos itse panostaa aluksi?
a) Palstan taso on todella surkea. Välillä olen miettinyt, miksi edes luen tätä palstaa! Ehkäpä siksi, että sen avulla huomaa, miten hyvin asiat itsellä on.
b) Suoraan sanottuna näen punaista, kun huomaan tekstissä noita lyhenteitä.
c) Hmm. Ensi ajatukseni oli, etten tuomitse ketään, mutta ehkäpä kuitenkin nuo elämää elämättömät nulikat.
d) Kyllä olen. Mitä nyt välillä kunnon ihastuminen vie järjen mennessään;)
Sorry nyt vaan, en ole täydellinen näköjään minäkään.
a) Taso on todella surkea. Ei täältä saa vinkkejä siihen, miten omaa elämäänsä voisi parantaa. Olen kyllä antanut vinkkejä muille.
b) Inhoan tuollaista lokerointia, mutta varmasti tietyt luonteenpiirteet/käyttäytyminen nostaa/laskee mahdollisuutta löytää joku
c) En tuomitse ketään
d) En ole tunne-elämältäni tasapainoinen, koska olen ollut liian kauan ilman naista (koko elämäni)
tulee tässä.
a) pitävät palstan (ja muiden sivuston palstojen)
tasoa surkeana
Hyvin harva sivusto on tasokas, lienee johtuu siitä, että tekstin tulkinta tapahtuu jokaisen omassa päässä omien näkemysten perusteella ja aika usea näkyy lukevan tekstejä kuin piru raamattua. Sinne voi sitten syytää kaiken epäluulon, pahanolon ja pettymyksen. Tällä palstalla en ole vieraillut pitkään aikaan, nyt kun tulin taas katsomaan, taso on selvästi romahtanut ja keskustelijat (=riitelijät) linnoittautuneet miesten ja naisten leireihin.
b) eivät usko liian yksinkertaiseen "deittailun markkina-arvoteoriaan eli tähän ATM/ATN/ jne lässytykseen
MAT voi ennustaa jossain määrin kiinnostusta tutustua potentiaaliseen kumppaaniin, mutta mielestäni ei kovinkaan pitkälle varsinaista pariutumista. En perustele tässä, koska tämän keskustelun aihe on muu kuin MAT. Totean vain, että ihmisen toiminnan syyt ja taustat ovat usein niin moninaiset, ettei yksi "laki" kykene sitä riittävässä määrin kuvaamaan.
c) eivät tuomitse koko vastakkaista sukupuolta/muita ryhmiä (esim. paljon parjatut yh-äidit)
Minulla ei ole minkään valtakunnan tuomiovaltaa :D Yksi sanonta on hyvä: "älä tuomitse ketään ennen kuin olen kulkenut päivän hänen kengissään".
d) ovat muutenkin tunne-elämältään tasapainoisia ihmisiä
Jaa jaa. Testein on todettu tasapainoiseksi ;D
Kyllä meitä varmaan löytyy:) Mielenkiintoista nähdä kuinka jakautuu miesten ja naisten kesken...
vastataan näin.
a. taso on luokattoman huonoa.
b. onnetonta parjaamista tai omakehua.
c. en hauku ketään syyttä ja ennemmin yritän
löytää hyvää kuin huonoa ihmisistä.
d. tähän joudun sanomaan että tunnen liikaa vihaa
ja tahdon siitä eroon.
samat sanat ihmiskunnasta.
..en oikeastaas saisi koska ainakin tuo ensimmäinen kohta vähän särähtää korvaan, eli
a) Palstahan on juuri niin hyvä kuin me osallistujat siitä teemme, itsekukin voi omalta osaltaan nostaa tasoa jos tuntuu surkealta, minä ainakin laitan loistavia kommentteja silloin kun siltä tuntuu :D
b) ATM/ATN? No tottahan tuo on että toisten on helpompi seuraa löytää, osittain johtuu ympäristöstä ja olosuhteista mutta suuri vaikutus on myös ihmisellä itsellään ja hänen käytöksellään. Ulkonäkökin tietysti jonkinverran vaikuttaa mutta on vain osatekijä, ei koko totuus eikä sen piikkiin voi kaikkea pistää.
c) Eipä ole tarvetta tuomita ketään, rauhaa ja rakkautta minun puolestani kaikille paitsi jos joku minua pyrkii tuuppimaan niin tuupin takaisin.
d) No joo, joskus tuntuu että liiankin tasapainoinen, silloin kun vaikkapa oikein ihastuu voisi olla hyvä heittää järki jäähylle mut rationaalisena ihmisenä en oikein osaa.
Hävettää vastata,että ylipäätänsä edes luen koko palstaa.
A)Todellakin palstan taso on ala-arvoinen(koskee myös muita palstoja)
B)Koko teoria on suoraan sieltä minne aurinko ei paista.En käsitä miten joku voi käyttää aikansa jonkun älyttömän teorian pohtimiseen.
C)Jos joku on yh tai mikä hyvänsä,se ei vielä suoraan kerro ihmisestä mitään.
D)Toivottavasti ainakin.
a) no kuka nyt tätä palstaa ihan tosissaan ottaa? Sääliks käy niitä
b) heh.. väittäisin että ihmiset jotka eivät koskaan ole rakastuneet aidosti tai saaneet vastarakkautta, luottavat johonkin hiton markkina-arvoteoriaan. Ei rakkaudessa ole mitään markkina-arvoa koska siinä ei pyritä saamaan mitään henk. koht. hyötyä. Ihmisten välillä kolahtavat kemiat ja samat ihmiset eivät viehätä kaikkia. Tai jos "markkina-arvo" Tarkoittaa vain ja ainoastaan seksuaalista vetovoimaa, ei se ole määriteltävissä ainoastaan ulkoisten seikkojen tai statuksen perusteella
c)en ole koskaan tuominnut mitään elämäntapaa kokonaan.. rikollisen kanssa en ehkä haluaisi olla tekemisissä että joku raja sentään
d)no tähän en lupaa mitään, naisilla on kuitenkin ailahtelevaisuutensa :D