Onko iällä merkitystä, jos arvioit vaikkapa jonkun naisen kuvaa?? Tuleeko sellainen "oho, toi on ton ikänen eikä vastaa mun mielikuvaa noin vanhasta.. luulin et ne on kaikki mummon näköisiä"
Vai aiheuttaako se iän näkeminen heti kielteisen reaktion? "Ei, toi saa alimman pistemäärän vaik olis minkä näköinen kun on noin vanha"
Niin että irtoaako äkeemmin posiitivisempaa vai negatiivisempaa ajatusta ja arviota, jos näkee nätin eukon kuvan joka onkin "oho, onko toi muka noin vanha?"
Kuhan kyselen aikani kuluksi.. ;D x10
Vai aiheuttaako se iän näkeminen heti kielteisen reaktion? "Ei, toi saa alimman pistemäärän vaik olis minkä näköinen kun on noin vanha"
Niin että irtoaako äkeemmin posiitivisempaa vai negatiivisempaa ajatusta ja arviota, jos näkee nätin eukon kuvan joka onkin "oho, onko toi muka noin vanha?"
Kuhan kyselen aikani kuluksi.. ;D x10
Vastaukset 26
Vanhimmat
mutta kyllä se enemmän positiivisesti yllättää jos näkee nätin eukon joka onkin vanhempi kuin miltä näyttää. Tulee mieleen, että eukolla on hyvät geenit ja vieläpä pitää niistä huolta :)
Kiitos avusta.. ;)
kyllä se on se ihminen itse, ei sen ikä, eikä mikään muukaan vaikuta mun mielipiteeseeni.
Että ei ainakaan saa lisäetua siitä "oho, onks toi noin vanha" jutusta??
Yritän tässä laskelmoida miten saisi maksimaalisen hyödyn arviosta :D
jaksa uskoo, että se on mikään etukaan, jos ei estekkään.
Eikös sulla ollu jotakin aikaista kevätpörinää rinnassa?
Mä voitin sen pörinän ainakin toistaiseksi, odotellaan vaan pari kuukautta että mites sitten käy. Toivottavasti mä en sekoa kokonaan, kun alkaa paidattomia miehiä taas näkyyn, ja meikä on lemmekkäällä tuulella :)
Tää liittyy nyt mun kaksintaisteluun ovelalla tavalla, ja sillä yritän urkkia miten saada maksimaalista hyötyä mitä sitten keksiikin.. :)
Juonia punotaan :)
Haluutko nähdä mitä mulla on just nyt tekeillä?
http://www.aijaa.com/v.php?i=3299015.jpg
En mä mitään juonia puno.. kauheeta, miten sää voit kuvitella musta jotain tuollaista :DD
Söpö, mikälie olikaan :)
Sä voit vasta tohon kyssäänkin... :D
Kuoriainen. Tuli vahingossa kesällä vastaan ja otin kuvan. Vähän turhan vikkelä otus (ei saanut terävyysaluetta ihan kokonaan kohdalle).
Mä voi, kun voisin juonimpana johtaa sua harhaan juonimisessas :)
http://www.aijaa.com/v.php?i=3290356.jpg
Ihan hyvä kuvahan toi on. Sä olisit varmaan hyvä stringipeffan kuvaaja kun kuvattava ei liiku??
Ihan vaan niinku yleisesti ajatellen :DD
Hehehehee.. tästä tulee oleen paljon hupia :)
Ne liikkuvat jutut pysäytetään ja normaalikokoisissa kohteissa terävyysaluekin on paljon helpompi hoitaa.
Joo, kaikki kuvattava käy (mitenkähän sitä voisi käyttää tässä jutussa hyväksi).
Muuten terävää kuvaa pienestä objektista.
Mä olen juoni.. kokonaisuus ratkaisee joten yksi ei pysty vääristään tulosta :D
Vielä lisääkin terävyyttä, mutta se focus stacking-systeemi vie tolkuttomasti aikaa. Siinä kuvataan suuri määrä kusia eri tarkennuksilla ja sitten softa yhdistää ne niin että vain terävät kohdat käytetään.
Pitäisi sitäkin kyllä testata.
Mä alan kans juonii ny jotai, mut saas ny nähdä mitä.
Sähän selkeesti esineellistät miehiä. Vai topless-äijiä.
Ihan selkeesti.. asiaa.. kesä on parasta aikaa :DDD
Mä olen täydessä vauhdissa jo. Mut mulla on jo ainakin 3 keksittyä ja niistä tarvis valkata parhain.. hankalaa mutta onhan tässä aikaa, kun sitä ennen ei saa toteutettua suunnitelmia :)
Mä aion kehittää jotain säväyttävää.
oot sä ihan nuorekkaan näköinen viel ;)
Tuota kysytty, yritä uudestaan vaik ootkin mukava, mut nyt tarvitaan vastauksia :)
että ikä vaikuttaisi mun arviointeihin, tuossa mielessä kuin kyselet.
Mulla menee enemmänkin niin päin, että kaikki alle 30-v näyttää nykyään mun mielestä teineiltä - ja sitten oon kauhian hämmästynyt, kun ne onkin muka aikusia... se on jotenkin sisäisesti kiusallista :-)
Monesti samalla tavalla. Kattelee tms jotain miestä, ja toteaa että wauuu, mikä herkku ja sit se paljastuu joksikin 23v.. apua, tunnen itseni ihan pervoksi siinä vaiheessa :D
vähän eri tavalla. Minä rankkaan kaikki alle 30-v ulkonäön puolesta lapsiksi = ei katsottaviksi. Se on käänteistä ikärasismia ja tuo ikäraja on nousemaan päin. Mutta ei musta ainakaan namusetää tule.
Joo toi on eri. Mulla tosiaan käy monesti että kun näen jonkun hyvännäköisen niin se osoittautuukin sitten tuollaiseksi turhan nuoreksi. Mun silmissä on vikaa :(
,,,