Avopuolisoni jäi kiinni pettämisestä jo toisen kerran. Itkee ja katuu kovasti, kertoo muuttuvansa eikä kuulemma petä koskaan enää. Ei halua menettää minua. Luottamus on mennyt, pystynkö enää yrittämään suhteen kanssa...
Pettääkö pettäjä aina vai voiko ihminen muuttua?
Pettääkö pettäjä aina vai voiko ihminen muuttua?
Vastaukset 29
Vanhimmat
tuollaista enää hetkeäkään. Naisesi on osoittanut luonteensa jo pettämällä toisenkin kerran. Silmissäni hän olisi huora lopullisesti. Arvostatko häntä muka vielä?
ainakin meillä. annat anteeksi, olettaa, että hän saa taas pettää. Ja sen verran tiedän, että pettäminen pelottaa eka kerralla. toinen kerta on jo tietoinen, kolmannesta kerrasta ei tule enää juuri mitään morkkista. Neljännen kerran jälkeen voi valehdella ihan päin naamaa, eikä ilmekään värähdä.
Voimia sinulle!
kunnon seksiä. Surullista mutta totta. Opettele antautumaan seksiin, huolehdi itsestäsi ulkoisesti sekä hygieenisesti, niin voit saada vielä vaimosi takaisin. Pihtaamalla menetät hänet varmasti. Se on pihtarimiesten kohtalo.
ole kyse, eikä mistään muustakaan: olen urheilullinen mies ja pidän itsestäni huolen. Vika on naisen kokeilunhalussa tai jossain muussa. Seksiä saa niin paljon kun haluaa ja hyvää sellaista. Nyt ei kyllä todellakaan tee mieli pettämisten jälkeen. Nainen tuntuu jotenkin likaiselta.
kysymys on nyt siitä pystynkö luottamaan naiseeni vai jätänkö hänet. Hän roikkuu minussa ja anelee anteeksi antoa.
Ole antavinasi anteeksi ja lähde heti itse vieraisiin kun vain pääset. Se olisi aivan oikein tuollaiselle lutkalle.
Niin kuin tuolla joku sanoi, että voi kerran pettää, mutta ei sitä tee toista kertaa. Mutta jos jo toisen kerran jää samasta asiasta kiinni -ei varmasti muutu. Joko hyväksyt sen ja olet luottamuspulassa hänen kanssaan tai heivaat pois elämästäsi. Kokoa itsesi ja mieti tarkkaan minkalaista elämää haluat. Itse antaisin EHKÄ kerran anteeksi (unohtaisi en koskaan, mutta en toista sillä muistuttaisi) mutta toinen kerta olisi kerta kaikkiaan liikaa.
Ajattele sitä vapautena ja kun vähän hengähdät ja katselet ympärille ei sinunkaan elämäsi niin harmaata ole.
Voimia vaan tunnekuohuihin, mutta kanattaa jatkaa. Anna vaimon puuhata mitä puuhaa ja aloita itse omat juttusi. Kyllä näistä asioista yli pääsee. Omalla vaimollani oli viime keväänä "juttu", eikä harmita yhtään enään että en lähtenyt.
Hyvä parisuhde on kuitenkin vanhana parempi kuin kiveenhakattu avioliitto pyhine lupauksineen...
Sinun kevääsi, tee mitä tahdot.
Minusta hyvä parisuhde ei ole sitä että petetään ja taas annetaan anteeksi. Luottamushan siinä on jo mennyt. Päädyn eroon, en pysty enää luottamaan ja valitettavasti nainen tuntuu arvottomalta silmissäni. Hyvin alkoi uusivuosi...
että lopetat ite oon kärvistelly kohta vuoden kanssa, mutta vain siitä syystä että haluan olla aivanvarma. Helppoa ei ole ollu mutta kun tulin möläyttäneeks liikaa epäilyistäni niin nyt on homma katottava loppuun.
Meillä ei muuten nainen ole lähteny vaikka olen ovea näyttäny, joten varaudu siihen jos todella haluat hänet pois elämääsi synkentämästä.
Voimia!
napauttaa.
Siis jos ei meinaa vapaaehtoisesti mennä.
minkälaista todistusta asiasta haluat? Eikö jo vuodenkin kärvistely ole turhaa suhteessa jossa ei ole luottoa? Jos et pysty luottamaan, on ihan sama onko toinen pettänyt vai ei. Epäilet silti aina jos jatkat suhdetta.
Muijasi ei varmaan ota enää riskiä kun tietää että takkailet -> jää kiinni.Joudut todistuaineistoa odottelemaan kauan ja et sittenkään sitä välttämättä saa. Kannattaisiko vaan erota jos ei luota?
lähtee kun on minun asuntoni kyseessä. Muuten lähtisin itse samantien. Annoin kuukauden aikaa etsiä uutta osoitetta. Sen verran minulla on selkärankaa että saan yhden naisen talostani häädettyä.
Minulla kävi sama juttu. Heti kun sain tietää, ilmoitin avovaimolle että tämä juttu on muuten tässä ja että sinä häivyt niin äkkiä kuin pääset.
Pihalle en sentään heittänyt, mutta ensivihastuksissa ajoin sen muutamaksi päiväksi kaveriensa luokse yöksi (tiedän ettei ollut petoskumppansa luona, koska se asui Suomen toisella puolella, eikä sellaisia matkoja liikuta niin lyhyessä ajassa. toisaalta eipä kyllä kiinnostanut paskaakaan missä aikansa vietti).
Sitten kun sanoin sille, että voit tulla takaisin siksi aikaa että löydät kämpän, en lyö nenää sisään, se uskalsi vihdoin palata kotia. Vittuilin aika lailla, puhuttelin aina välillä sitä huorana ja lutkana. Puhuttiin me kyllä paljon ihan asiallisestikin, mutta jossain vaiheessa keskusteluita tuli aina se huoraksi haukkuminen.
Laitoin tietokoneeseen salasanan ja auton käyttökieltoon. Ylipäätänsä kielsin käyttämästä mitään, mikä on minun ja olemaan hiljaa nurkassa mahdollisimman näkymättömänä. Sanoin myös kylmästi, rauhallisella äänellä että jos missään vaiheessa alkaa vittuilemaan pettämisellään, lyön heti armotta turpaan.
Se pari-kolme viikkoa meni oikeastaan yllättävän helposti. Ex häpesi tekoaan, ei puolustellut, ei yrittänyt vittuilla ja yritti oli kaikinpuolin olla mielinkielin, koska tiesi että suuttuessani saisin tehtyä sen elämästä todella vaikeata. Hyvä taktiikka, sillä olin valmistautunut siihen, että jos se vielä kehtaa alkaa pilkkaamaan, nyrkki heilahtaa.
En auttanut kantamaan tavaroita ja auton käytöstä muuttohommiin perin kunnon maksun.
löytyä eli sinun nyrkistäsi, joka niin helposti on taitanut heilahtaa ja heilahtanee edelleen.
Pettänyt tai ei, sinulla ei kuitenkaan ole mitään oikeutta käyttää sitä NYRKKIÄSI, jota uskon kuitenkin sinun liian helposti käyttävän. Sinä uskot näköjään siihen fyysiseen voimaan, jolla ratkot elämäsi ongelmia ja muutenkin tekstistäsi huokuu tunnekylmyys.....varaudu siihen, että seuraavassakin suhteessa sinulla tulee olemaan ongelmia nimenomaan tunnetasolla....:((
"löytyä eli sinun nyrkistäsi, joka niin helposti on taitanut heilahtaa ja heilahtanee edelleen. "
Enpä ole kertaakaan lyötyä naista. Nyt jäkikäteen kyllä kaduttaa, ex-naiseni olisi kyllä ansainnut muutaman mustelman.
Itse hyväksyn pettämisen ja lennosta vaihdon, jos suhteessa on väkivaltaa. Menee myös toisin päin, eli hyväksyn väkivallan jos suhteessa on pettämistä. Kummassakin tapauksessa suhde on raunioina ja kyseessä on toisen satuttaminen kaikilla käytössä olevilla keinoilla.
"Pettänyt tai ei, sinulla ei kuitenkaan ole mitään oikeutta käyttää sitä NYRKKIÄSI, jota uskon kuitenkin sinun liian helposti käyttävän"
Itsepuolustusmielessä olen kyllä ollut aina sitä mieltä, että hyökkääjän sukupuolella ei ole mitään väliä, mutta kelkan naisen ensin lyömisen suhteen käänsin vasta tuon tapauksen jälkeen. Nykyään ajattelen väkivaltaa vain perhepolitiikan lopullisena ratkaisuna, käytännössä aion tulevaisuudessa ottaa sen käyttöön jos minua petetään -> suhde on jo pilalla eikä jatkoa tule -> haluan vain aiheuttaa sille toiselle kärsimystä
"Sinä uskot näköjään siihen fyysiseen voimaan, jolla ratkot elämäsi ongelmia ja muutenkin tekstistäsi huokuu tunnekylmyys....."
Oikealla voimankäytöllä pysty ratkaisemaan joitakin elämän ongelmia, mutta ei kovinkaan monta.
Joitakin elämän ongelmia!!
Kokeile tulevaisuudessa, niin pian istut Kakolassa ja siinä sinulle onkin ongelmaa ratkaistavaksi - vaikkapa nyrkeillä siellä muurin sisällä. Siellä varmasti asioita ratkotaan välillä nyrkeilläkin:((
Onko idioottimaisempaa lausahdusta kuultu, mutta nyt sitten sekin kuultiin!!
"Kokeile tulevaisuudessa, niin pian istut Kakolassa"
Missä todellisuudessa sinä oikein elät? 1800-luvullako?
Suomessa ei pahoinpitelystä tule yhtään mitään. Täällä saa toisia ihmisiä hakata liukuhihnalta, jos tulee tuomio, ne ovat vain ehdollisia. Ainoastaan jos puukolla alkaa tökkmiään, voi tulla ehdotonta.
"Onko idioottimaisempaa lausahdusta kuultu, mutta nyt sitten sekin kuultiin!! "
Niinpä, suosittelen miettimään kahteen kertaan ennenkuin pettää. Nimittäin voi hyvinkin tulla nyrkistä. Varmasti melko suuressa osassa tapauksista, jossa muuten väkivallaton mies on yhtäkkiä hakannut vaimonsa, kyseessä on pettäminen.
Sitä saa mitä tilaa.
että nyrkkikö se on se, millä sinä asioita ratkot??
Raivon ja vihan toisen pettämisen takia voi ymmärtää, muttei sinun kummallista ajatusmaailmaasi takoa nyrkein ratkaisuja....vai että pitäisi herätä tähän päivään??
Semmoisen eukon voi heittää heti pihalle...se on ok!!
Sehän tämän päivän ongelma onkin, että väkivalta lisääntyy ja lisääntyy...niin Suomessahan tietääkseni kuolee juuri naisia perheväkivallan seurauksena eniten EU-maista. Se suomalainen tapa "ratkaista" asioita ja ongelmia....kun ei osata puhua, niin tartutaan siihen nyrkkiin...tosin juuri usein humalassa se herra Ärjylän luonne tulee esiin.
Jos se tapahtuu kerran, se ei tapahdu välttämättä toista kertaa. Jos se tapahtuu toisen kerran, se tapahtuu varmasti kolmannenkin.
Avovaimosi on huora, jakorasia. Hän tarvitsee vierasta kullia eikä tule koskaan paranemaan tästä viastaan.
say never...
Mikään laki se ei ole, etteikö pettäjä voisi parantaa tapansa, nopeastikin. Se riippuu yksilöstä.
Kaikki ihmiset muuttuvat. Sitä ei estä mikään.
kuitenkaan odottelemaan muutosta jota ei vlttämättä tule ja jos en pysty luottamaan, miksi jatkaisin suhdetta.
Ootkos ajatellut, miksi on pettänyt sinua? Hyvään liittoon tarvitaan aina kaksi. Ei ole ehkä ollut tyytyväinen teidän elämäänne ja purkaa pahaa oloaan noin, viimeinen hätähuuto. Kokemuksesta tiedän, että liitto vetelee ehkä tuossa vaiheessa viimeisiään kun toinen menee vieraisiin. Itse tein niin enkä todellakaan ole ylpeä itsestäni, en vaan jaksanut enää välittää mistään enkä enää rakastanut miestäni. Olimme keskustelleet erosta jo aikaisemmin ja yrittäneet jatkaa liittoamme, mutta minä en sitten enää jaksanut. Mies näytti ovea pettämisen jälkeen ja minä läksin. Jälkeenpäin sanoi, että oli hyvä ratkaisu ja totesimme että olemme nyt molemmat onnellisempia kuin vuosiin. Puhu puolisosi kanssa, voi pettäjä muuttua, jos tahtoa riittää ja sinua vielä rakastaa.
puhuneet ja puhuneet kun alkushokista selvisin. Avokkini myönsi samalla kerttaheitolla 2 pettämiskertaa. Voihan niitä olla useampiakin, en voi olla varma. On meillä ollut vaikeuksia suhteessa mutta itse en olisi kuitenkaan koskaan lähtenyt pettämislinjalle. Tunteet on aikalailla kuolemassa pikkuhiljaa kun raivo on väistynyt. Ei tunnu oikein miltään enää.Nainen etsii kämppää ja itkee jokapäivä...Olisi kannattanut miettiä ennen pettämisiä miten tulee käymään.
Pettämiseen on monia syitä mutta ei pettämisen
seurauksia yleensä mietitä. Logiikka on vähän
sama kun pankkirosvolla, harva miettii mitä tekee
sen 7 vuoden linnatuomion aikana ... .
Hyvä kun juttelemaan pystytte. Tietysti itkee, kun pelottaa yksin jääminen. Mutta aikuisen ihmisen pitää pystyä ottamaan vastuu teoistaan, vaikka ei siinä pettämistilanteessa mieti kuin omaa itseään. Saako kysyä, oliko kumppani molemmilla kerroilla sama vai eri? Kuulostaa siltä, että ei kuitenkaan ole mitään sivusuhdetta ollut, jos kovasti itkettää, ehkäpä parin kerran hairahdus. Pettämisen pystyy antamaan anteeksi, mutta se luottamus, miten sen palautat takaisin? Olet varmasti miettinyt asioita, pystyisitkö jatkamaan. Jos tuntuu yhtään, että et, niin ajattele itseäsi, vaikka toinen miten nyyskyttää. Kerranhan täällä eletään ja elämästäsi voi tulla vielä hyvä ja löydät arvoisesi ihmisen rinnallesi. Kuulostat hyvältä mieheltä :).
Ei kannata edes hanrkita anteeksiantoa, ellei todella ole valmis aisankannattajan rooliin. Nuo tuollaiset jakorasiat eivät tuosta jana kanssa parane, ne ovat kumminkin aina levittämässä haarojaan, se on niillä verissä tai jotain.
Oikean ratkaisun teki ap ja jos nainen itkee, kannattaa vielä vähän vittuilla päälle.
Eipä tarviikaan antaa anteeksi, mut voisko unohtaa? Epäilen. Ja luottamuksen palauttaminen on melkeimpä mahdoton tehtävä. Kun itkee, niin ehkä osoittaa katumuksen merkkejä? Tai sitten tajuaa sen, että nyt on peli pelattu? Kerjää sääliä? Se on kyllä turha itkeä kaatunutta maitoa. Ja mitä me tästä opimme? Että kyllä me naisetkin osataan pettää. Siitä ei vaan miehet yleensä puhu, kärsivät itsekseen. Hieno mies tuo ap edelleen.