Paluumuuttajat,miten Teidät on otettu vastaan nyky-Kemijärvelle?Kertokaa,miten on muistaneet palaavia esim.Kemijärven seurakunta ja Kemijärven kaupunki?
Paluumuttajien vastaanotto
takaisin Kemijärvelle!
3645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meidän perhe otettiin positiivisesti vastaan kyllä. Melkein heti oli tarjolla tilava asunto tai oikeastaan sai melkein itse valita.
Päivähoitoon lapset aika nopeasti ja minulla oli jo työpaikka puhuttuna valmiiksi. Kuukauden sisällä sai vaimonikin vakituisen homman. Nyt ollaan rakentamassa jo taloa ja olemme onnellisia.
molemmilla hyvä uusi työpaikka ja uudehko omakotitalo ostettiin tosi edulliseen hintaan jos vertaa uudenmaan alueen hintoihin. Täällä ei ole ruuhkaa, tarvittavat palvelut aivan vieressä, nopeat laajakaistayhteydet, turvallista ja rauhaisaa, tunturit lähellä, kaikki toimii. Mukavaa kerrassaan!
Kemijärvi on todella reippaasti parempi paikka kuin ennakkoon meille vakuutettiin. Negatiivisuutta ja negatiivisia ihmisiä on tosi vähän mutta valitettavasti he ovat sitäkin äänekkäämpiä, joten moni ei uskalla tänne muuttaa. Hiljainen ja itsestään melua pitämätön enemmistö on lopulta uskollisia ystäviä, jos heihin pääsee tutustumaan ja luottamus voitetaan puolin ja toisin. Saimme Kelalta työpaikan ja olemme tulleet jo koko perhe tänne, kun minä eli isä olen asunut työn takia jo pitempään ja pääsin uralla eteenpäin toisessa talossa eli Kelalla. Tulkaa rohkeasti jos töitä vain on tiedossa tai kehitelkää etätyötä.