Luistelin toissa vuonna hong kong ostetuilla luistimilla ja mielestäni ne oli hieman kiikkerät. Terät mittaamatta noin 0.8-1.2mm vahvat. Jossain mainoksessa kaupattiin sellasia joissa terät 1.5mm leveet. Onko käytännön merkitystä? Vai onko se korkeus mikä siinä määrittää luistimien luonteen? Hintaeroa tuntuu olevan halvimmat 49e ja kalliimmat mitä minä olen nähnyt 129e.
Retkiluistimet
4
2592
Vastaukset
- tulperi
Terän tulee olla retkiluistimessa ohut ja pitkä, jotta se liukuu hyvin kaikissa olosuhteissa. Kiikkeryyteen vaikuttaa ennen kaikkea käytettävä side ja kenkä: remmisiteellä vaelluskenkään kiinnitettävä terä on helposti huterampi ja kiikkerämpi kuin kärkiside kunnollinen luistelumono tai telemark-varustus. Merkitystä on myös sillä, miten side on kiinnitetty terään ja kuinka leveä on terässä oleva siteen kiinnityskisko.
- paksuus..
yleisimmin 1.5mm, ohuempi hakeutuu turhan helposti jään pieniin halkeamiin, eikä siitä muutenkaan retkikäytössä ole etua, paksumpi taas turhan painava. Tukevuuden määrää ensisijaisesti käytetty jalkine ja toissijaisesti siteen tukevuus. Jotkut terät ovat turhan korkeita, korkeudeksi riittää hyvin 35- n.40mm. Pituudeksi 45-50cm, pienijalkaisille naisille jopa lyhyempi esim.42cm. Yleensä käytössä olevat terät liian pitkiä.
- entä laatu?
paksuus.. kirjoitti:
yleisimmin 1.5mm, ohuempi hakeutuu turhan helposti jään pieniin halkeamiin, eikä siitä muutenkaan retkikäytössä ole etua, paksumpi taas turhan painava. Tukevuuden määrää ensisijaisesti käytetty jalkine ja toissijaisesti siteen tukevuus. Jotkut terät ovat turhan korkeita, korkeudeksi riittää hyvin 35- n.40mm. Pituudeksi 45-50cm, pienijalkaisille naisille jopa lyhyempi esim.42cm. Yleensä käytössä olevat terät liian pitkiä.
70e luistin vastaan 130eluistin,mitä eroa käytännössä?
Muutama gramma painossa? Pysyykö halvat luistimet terässä? - luisteluhullu
entä laatu? kirjoitti:
70e luistin vastaan 130eluistin,mitä eroa käytännössä?
Muutama gramma painossa? Pysyykö halvat luistimet terässä?Retkiluistimessa ei hinta ole määräävä tekijä?
Kuten edellä on kirjoitettu 45 - 50 cm terä, kärkiside ja esim. telemark mono. Tästä tulee hintaa, mutta lopputulos on bueno.
Vaelluskenkään kiinnitettävä remmiside on harrastelijan kokeilukäyttöön eli ensituntuman hakemiseen soveltuva, mutta tosi luistelija valitsee luisteluhiihtoa tai laskettelua vastaavan varustuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 253790
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422772Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532300Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122261Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131829Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191550Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip531522- 971409
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621261Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951214