Luistelin toissa vuonna hong kong ostetuilla luistimilla ja mielestäni ne oli hieman kiikkerät. Terät mittaamatta noin 0.8-1.2mm vahvat. Jossain mainoksessa kaupattiin sellasia joissa terät 1.5mm leveet. Onko käytännön merkitystä? Vai onko se korkeus mikä siinä määrittää luistimien luonteen? Hintaeroa tuntuu olevan halvimmat 49e ja kalliimmat mitä minä olen nähnyt 129e.
Retkiluistimet
4
2423
Vastaukset
- tulperi
Terän tulee olla retkiluistimessa ohut ja pitkä, jotta se liukuu hyvin kaikissa olosuhteissa. Kiikkeryyteen vaikuttaa ennen kaikkea käytettävä side ja kenkä: remmisiteellä vaelluskenkään kiinnitettävä terä on helposti huterampi ja kiikkerämpi kuin kärkiside kunnollinen luistelumono tai telemark-varustus. Merkitystä on myös sillä, miten side on kiinnitetty terään ja kuinka leveä on terässä oleva siteen kiinnityskisko.
- paksuus..
yleisimmin 1.5mm, ohuempi hakeutuu turhan helposti jään pieniin halkeamiin, eikä siitä muutenkaan retkikäytössä ole etua, paksumpi taas turhan painava. Tukevuuden määrää ensisijaisesti käytetty jalkine ja toissijaisesti siteen tukevuus. Jotkut terät ovat turhan korkeita, korkeudeksi riittää hyvin 35- n.40mm. Pituudeksi 45-50cm, pienijalkaisille naisille jopa lyhyempi esim.42cm. Yleensä käytössä olevat terät liian pitkiä.
- entä laatu?
paksuus.. kirjoitti:
yleisimmin 1.5mm, ohuempi hakeutuu turhan helposti jään pieniin halkeamiin, eikä siitä muutenkaan retkikäytössä ole etua, paksumpi taas turhan painava. Tukevuuden määrää ensisijaisesti käytetty jalkine ja toissijaisesti siteen tukevuus. Jotkut terät ovat turhan korkeita, korkeudeksi riittää hyvin 35- n.40mm. Pituudeksi 45-50cm, pienijalkaisille naisille jopa lyhyempi esim.42cm. Yleensä käytössä olevat terät liian pitkiä.
70e luistin vastaan 130eluistin,mitä eroa käytännössä?
Muutama gramma painossa? Pysyykö halvat luistimet terässä? - luisteluhullu
entä laatu? kirjoitti:
70e luistin vastaan 130eluistin,mitä eroa käytännössä?
Muutama gramma painossa? Pysyykö halvat luistimet terässä?Retkiluistimessa ei hinta ole määräävä tekijä?
Kuten edellä on kirjoitettu 45 - 50 cm terä, kärkiside ja esim. telemark mono. Tästä tulee hintaa, mutta lopputulos on bueno.
Vaelluskenkään kiinnitettävä remmiside on harrastelijan kokeilukäyttöön eli ensituntuman hakemiseen soveltuva, mutta tosi luistelija valitsee luisteluhiihtoa tai laskettelua vastaavan varustuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442268
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311568En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1501551- 631254
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1431241The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121131Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226975- 156916
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20819