VIIMEINEN LAIHDUTUSYRITYS jatkuu..

Guud mooning!

Tehhäämpä uus keskustelu ku tosiaan toi uus vuoski lähti venymään etteenpäin.. :)
ja täälä paistaa aurinko! ihanaa! :) kohta lenkille.. jee!

En muista kuka teistä kyseli, et mikä otettas yhteiseks tavotteeks? Niin, mikä?:) joku semmonen helppo aluksi, et kaikki varmasti onnistuu..

ite aattelin nyt tosissaan yrittää sitä, et herkut pysyis vaan viikonlopuissa. Huomisesta lähtien kova kuri siis! ei tästä tällä menolla tuu mitään., leuat vain lisääntyy!! Pitäs vaan muistaa se, et maailma ei siihen kaadu jos joskus yhen pullan naukkasee, mut ku se on nykyään lähes jokapäiväistä ni siihen on tultava muutos!

kevään jumppakausikin alkaa kohta, innolla odotan.. tavote siinä, et 2-3 krt vähintään viikossa kävisin. emmä halua et mun kroppa on jo kakskymppisenä roikkuva joka suuntaan..

Saa nähä kuin viljan käy, mut motivaatio on nyt aikalailla kohillaan. :)

kertokaas muut, mitä tulevaisuudensuunnitelmia kategoriassa laihdutus teillä on?

yhesä onnistuttaan! yritetään nyt tosissaan.. tää keskustelu on toiminu jostain toukokuulta asti jo , ni eikö pitäs jo tytöt tapahtua jotain :D jooko?

nyt alan kiskoon lenkkaria jalkaan ja lähen lenkille! :)

Aurinkoista sunnuntaita kaikille! kirjotelkaa!:)
281450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Kyllä mullakin on alkanut jurppi tämä oma olemus.
Tullut kummalllisia vaivoja joka paikkaa kolottaa ja kaikki johtuu tästä ylipainosta. Pakko tehä jotakin . Sitä on jotain 10kg. Pahinta on herkkutelu eli karkit ja leivonnaiset. Aamulla aina tuntuu tänään en herkuttele mutta iltapäivällä mieli muuttuu ja karkkia alkaa tehdä mieli.Mutta nyt olen päättänyt huomisesta eli maanantaista alkaen asioiden täytyy muuttua. Tänään syötiin pakkasesta kaikki jäätelö pois ja karkkipussien loput. On helpompi aloittaa kun ei ole kaapeissa herkkuja. Ja enemmän vain lenkkeilyä lisäksi siitä se lähtee.Kirjoitellaan kuulumisia tänne palstalle tuetaan toisia.

Äänestä
  • Sama vika ei viittis katella, kun bilefarkkujen yli pursuaa pullataikina. Vuosi sitten tähän samaan aikaan otin oikein tosissani ja pudotin 3kk/5kg. Jätin kaiken makean ja pullat pois, muuten söin suht normaalisti. Myöskään en laittanut suuhuni ilta seitsemän jälkeen, kuin äärimmäisessä hädässä hedelmän, rasvatonta maustamatonta jogurttia tai vähäenergistä maitojuomaa.

    Toinen 5kg pitäis ainakin saada vielä pois. Mulla on nykyään sama homma, kuin sullakin, että aamulla aloitan lupaavasti ja päivä meneekin hyvin terveellisesti syöden, mutta illan koittaessa, kun istahdan tietsikan ääreen, niin alkaa tekemään mieli kaikkea hyvää..

    Kyllä toi läskimaha haittaa esim. jalkineiden laittamisessakin. Elikkä koetanpa kans tosissani, kuinka kilot karisee. Aloitan myös liikunnan lisäämisellä. Turhan pullan ja valk. leivän syönnin lopetan myöskin.

    Kirjoitellaan vaan kuulumisia ja tuetaan toisiamme:)

    ps.olispa kiva laittaa tiukat farkut jalkaan ilman, ettei läskit keräänny yläpuolelle..

    Äänestä

  • läskilutikka.. kirjoitti:

    Sama vika ei viittis katella, kun bilefarkkujen yli pursuaa pullataikina. Vuosi sitten tähän samaan aikaan otin oikein tosissani ja pudotin 3kk/5kg. Jätin kaiken makean ja pullat pois, muuten söin suht normaalisti. Myöskään en laittanut suuhuni ilta seitsemän jälkeen, kuin äärimmäisessä hädässä hedelmän, rasvatonta maustamatonta jogurttia tai vähäenergistä maitojuomaa.

    Toinen 5kg pitäis ainakin saada vielä pois. Mulla on nykyään sama homma, kuin sullakin, että aamulla aloitan lupaavasti ja päivä meneekin hyvin terveellisesti syöden, mutta illan koittaessa, kun istahdan tietsikan ääreen, niin alkaa tekemään mieli kaikkea hyvää..

    Kyllä toi läskimaha haittaa esim. jalkineiden laittamisessakin. Elikkä koetanpa kans tosissani, kuinka kilot karisee. Aloitan myös liikunnan lisäämisellä. Turhan pullan ja valk. leivän syönnin lopetan myöskin.

    Kirjoitellaan vaan kuulumisia ja tuetaan toisiamme:)

    ps.olispa kiva laittaa tiukat farkut jalkaan ilman, ettei läskit keräänny yläpuolelle..

    anteeks kauheesti te kaks laihduttelijaa, mut meil on täs jo toukokuusta asti yhtäköyttä vetänyt ryhmä, ja ollaan aateltu ettei muita enää oteta mukkaan:) oon tosi pahoillaan! mut tsemppiä teille laihdutukseen!

    Äänestä

  • vilja kirjoitti:

    anteeks kauheesti te kaks laihduttelijaa, mut meil on täs jo toukokuusta asti yhtäköyttä vetänyt ryhmä, ja ollaan aateltu ettei muita enää oteta mukkaan:) oon tosi pahoillaan! mut tsemppiä teille laihdutukseen!

    vetäkää vaan yhtäköyttä..

    Äänestä

  • vilja kirjoitti:

    anteeks kauheesti te kaks laihduttelijaa, mut meil on täs jo toukokuusta asti yhtäköyttä vetänyt ryhmä, ja ollaan aateltu ettei muita enää oteta mukkaan:) oon tosi pahoillaan! mut tsemppiä teille laihdutukseen!

    no olipas kivasti teiltä "ei haluta enää muita"

    vetäkää yhtä köyttä ja tukehduttakaa läskinne siihe!

    Äänestä

  • läskimooses123 kirjoitti:

    no olipas kivasti teiltä "ei haluta enää muita"

    vetäkää yhtä köyttä ja tukehduttakaa läskinne siihe!

    joo niin me tehään ;)

    Äänestä

  • vilja kirjoitti:

    joo niin me tehään ;)

    Eipä tuo tuollainen asenne oikein kannustavaa ole..miksi ei kaikki voi tulla mukaan? Tarkoitushan on että täältä jokainen löytäisi tukea,eikös?

    Mutta luulen kyllä että tuollaisen asenteen jälkeen ei kyllä monikaan halua sinun ryhmääsi mukaan..taidat jäädä yksin lehdelle soittelemaan Vilja.

    Ja lihavat kun on niin leppoisia että..:)

    Äänestä

Rrr, mahtuuko vielä mukaan? UV:n lupas: Laihduta 30 kiloa.. Huoh, pitkä matka edessä mut jos kesällä jo mahtuis farkkuihin :))

Äänestä
  • Jos ei tuo Vilja-ihminen sinua mukaan huoli, niin älä masennu..on täällä monia muita ryhmiä johon kaikki otetaan ilolla vastaan..Ja jos ei ole, niin minä perustan sellaisen:)

    Äänestä

heissuli vei vaan viljuska ja muut!! =)

ihan alkuun, ei mun mielestä siitä kannata suuttua, jos me tässä ryhmässä halutaan kirjoitella ihan tällä ryhmällä! aina voi perustaa oman ja jos se ei huvita, niin jonnekin taatusti pääsee mukaan.
mutta me on "tunnettu" täällä sen verran pitkään, että jotenkin sitten ne uudet tuntuu ulkopuolisilta..

okei, ollaan idiootteja, epäsosiaalisia, läskejä ja lehmiä joten anteeksi siitä ja kiitos hei!!

sitten viralliseen asiaan..
mulla vähän samantapaista suunnittelua tuossa oli mielessä, että herkkuja vaan viikonloppuisin, jos silloinkaan ja YHDEN kerran viikossa, jos tarvii.
olen nyt tän vuoden (:D) syönyt ruisleipää, hedelmiä ja ihan perusruokaa, eikä kauheesti ole herkut himottaneet, et ehkä se tästä!

niin, mikäs otettaisiin tavoitteeksi tässä?! olikos viljuskalla mitään ideoita?! tuo olis ihan hyvä, et herkkuja vaan viikonlopulla. tai sitten, että joka päivä edes puolen tunnin ulkoilu (kaikki hyötyliikunta ja netalla töissä rehkiminen lasketaan myös)?! olisko noissa mitään ideaa?!?!
ehdotelkaa!?!!?
=)

lenkillä kävin eilen, piti ihan kävelylle mennä, mut ajattelin et sama kai se olis juosta ja painoin menemään :D

juoksemiseen mulla oli vaan vähän liian raskaat varusteet, laskettelutakki päällä..
mut puoli tuntia kuitenkin liikutin tätä suurta ruhoani ni alku se on taas sekin..
kuitenkin oli taas 3 viikon tauko liikunnassa et aika olis taas tsempata =)

tällä viikolla lenkkeilyä ja sunnuntaina ostan jumppakortin, joten ei me täällä läskeihimme tukehduta, vaikka kuka sitä kuin toivois, vai mitä likat :D

missä merkeissä teillä vuosi vaihtui?!
itsellä aika rauhallisissa merkeissä, mökkeillessä ja saunoessa..
tinaa valoin ja aikamoinen möykky sieltä tuli ennustukseksi.. kumpa ei olis ennustanut possun muotoja kuitenkaan :DD

niih, vaa'alla tänään käväsin ja vielä olis joulukiloja sian kropassa, 62,7kg näytti vaaka eli 2kg on jouluna tullut lisää :(
mut oikeestaan heti kun liikkuminen jäi, ni syöminenkin alkoi mennä ihan päin peppua, joten en ihmettele..
ja nyt kun on taas vuotoaika meneillään, ni toivon, että tuossa painossa osa johtuu siitäkin!

mut ensi viikolla uudestaan tuon kapineen kimppuun ja toivon todella että se näyttää pienempiä lukemia silloin!

kirjoitelkaapas nyt meidän ryhmän naikkosen kuulumisia!!

niin, netalle piti kirjoittaa, että kyllä se mun mielestä on ihan normaalia, että pitkässä suhteessa voi ihastua välillä toisiinkin..
kunhan ei pahoita kenenkään mieltä tai ota ihastumista liian vakavasti ni ei se mun mielestä ole mitenkää rikollista..
katsoa saa, mut ei koskea, niihän se on!!

sannulille parantumista!

Äänestä
  • alkuun, et tää on vanha ryhmä, eikä uusia enää oteta lisää, tai sitten olisitte voineet pysyä entisessä paikassa palstalla, eikä avata tolleen, kun näytti uudelta ryhmältä..

    Äänestä

  • hetkoht.. kirjoitti:

    alkuun, et tää on vanha ryhmä, eikä uusia enää oteta lisää, tai sitten olisitte voineet pysyä entisessä paikassa palstalla, eikä avata tolleen, kun näytti uudelta ryhmältä..

    ihan ollaan kuule kahden viikon välein avattu uusi ketju tällä samalla nimellä, kun entinen on tipahtanut toiselle sivulle..
    =)

    Äänestä

Joo kyllä me tällä omalla vanhalla porukalla mennään ja jatketaan kohti tavoitteitamme! Täällä on muitakin ryhmiä tai aina voi perustaa oman joten turha siitä on kenenkään vetää hernettä nenään jos mukaan ei mahdu.

Herkutteluun kerran viikossa ajattelin miekin palata; tosin mulla se ei välttämättä ole viikonloppuisin vaan silloin kun sattuu töistä oleen vapaata. Tälle viikolle en siis muuta tavoitetta vielä aseta ja työvuorolistakin näyttää pitkiä päiviä (n.10h) puoleen kuuhun asti. Ajattelin kuitenkin ylihuomenna hakea salille 10kerran kortin näin alkuun ja käydä silloin kun on normaalimittaiset työpäivät.

Tosiaan mulla tulee töissä aika paljon hyötyliikuntaa; pelkästään normaali liikkuminen niiden vaatekerrosten kanssa antaa jo vastusta mutta pitää myös liikkua nyppylöitä ylös alas ja välillä juosta asiakkaan rinnalla huutelemassa ohjeita miten hississä ollaan (lähinnä ulkomaalaisille ja ensikertalaisille). Lisäksi lumitöitä riittää aina jos asiakkaiden puolesta on hiljaista tai eivät tarvitse apua hissin suhteen.
Oli muuten sen verran rankka aloitus että nyt käsi vähän oireilee ja kipeytyy todella herkästi :( Lisäksi menin vielä uutena vuonna kun olin töissä niin liukastumaan ja tietenkin otin juuri tällä kipeällä kädellä vastaan :~( Nyt sitten käden lihasten lisäksi ranne kiukuttelee. Saikkua en kuitenkaan vielä aio pyytää!

Uuden vuoden aaton olin töissä yömäessä 24:00 asti. Hissi tosin aukesi vasta puoli kasilta myrskyn takia ja silloinkin oli kyllä niin älyvapaa keli. Onneksi sain suurimman osan ajasta istuskella hissin valvomokopissa; paitsi mitä puolen tunnin välein kävin lapioimassa lunta hissin lähtöpaikalta jotta (hullut) ihmiset pääsivät laskemaan.
Työvuoro meillä alkoi jo alkuillasta ja mulla olikin hissipoikien kesken varsin mukavaa jutustelua sisällä kuuman kaakaon äärellä lumimyrskyn pauhatessa ulkona. Varsinkin tämän (onnettoman) ihastukseni kanssa oli hyvää keskustelua :p En haluis vaikuttaa pikkuteinitytöltä mutta olin havaitsevinani ilmassa jotain kipinää/väreilyä kun hän änkesi itsensä viereeni istumaan vaikka tilaa olisi ollut enemmänkin :p Muutenkin olen ollut havaitsevinani pienen pieniä merkkejä… Mikäli nämä havaintoni ovat totta niin täytyy sitten entistäkin enemmän olla tarkkana omasta olemuksesta etten vain anna hänelle mitään vääriä kuvia tai luuloja….
Hissini avaamiisen aikaan puolestaan vietin mukavaa(!) laatuaikaa miehukseni kanssa lapioidessa hissiäni auki lumesta :p Puolen yön aikaan sitten katselimme ilotulituksen ja lähdimme kämpille koska kummallakin oli uuden vuoden päivänä töitä. Myös se päivä oli varsin kylmä ja myrskyyn taipuvainen.
Kaiken kaikkiaan viisi päivää myrskyä ja ulkona seisomista mutta onneksi sai välillä hissikopissa lämmitellä.

Eipä tässä tällä kertaa muuta. Sori jos toi tekstin vähän hyppii tai on vaikeaselkoista…

Äänestä
  • ..pakko vaan tulla purkamaan tänne... ensimmäinen päivä kunniakkaasti ilman herkkuja takana alkaa olla mut nyt hirviä makiantuska!
    Mandariineja oon syöny jo 5 tässä illan aikana, lupasin itteni popsia niitä etten vaan avais tota keksipakettia mikä tossa kaapissa niin himottavana on!! pidän näppini erossa vaikka väkisellääää.... tekis niiiiiin paljon mieli vähäsen maistaaaa!!

    jos menis peseen hampaat ni se vois auttaa;)

    En käyny vaa´alla tänään, mullakin menkkaturvotusta vielä ni oottelen keskiviikkoon ja käyn sit :) varmasti se on ainaki yli 62kg! ARGH.

    Netta, joo noi kelit oli ihan kamalat uutenavuotena, hirviä myrsky!! mäki olin tuol lapissa ni sielä kyllä meinas jäätyy:) mut parempi näin, kuin et satais vettä ja märkää ois, nykyään ku seki tuntuu olevan todella mahollista!!:)

    Possu, eikö ookki siisti päästä taas jumppaan! mä niin ootan keskiviikkoo et pääsee rehkiin... :) kyllähän sen tietää et alus siit ei tuu mitää, puntit roikkuu polvissa ja hiki virtaa, mut se euforinen olotila sen jälkeen AAAAH ja se voittajafiilis sitte ku jaksaa taas tehä painavemmilla tangoilla ja punteilla eikä tuu ees niin hiki!!:) se on jotai niin mahtavaa...

    keväälle taas ulkomaankeikkaa suunnitteilla, ni bikinikunto kiehtos kyllä ihan mielekkäästi... :)

    mä nyt otan tosissaan tän laihuttamisen.. semmosilla pikkutavotteilla eteenpäin! päivä kerrallaan! :) kokonaistavotteena edelleen se 56-57kg, en uskalla sanoa ees ääneen mihin mennessä, koska eipä se oo oikein koskaan pitäny mitä oon tavotteeks laittanu *punastuu*

    mutta, huomasimpa et tätä kirjottaessa makianhimokin lähti, jes :) nyt nukkumaan!
    Hyvää yötä ja mukavaa loppiaista kaikille

    Äänestä

  • vilja kirjoitti:

    ..pakko vaan tulla purkamaan tänne... ensimmäinen päivä kunniakkaasti ilman herkkuja takana alkaa olla mut nyt hirviä makiantuska!
    Mandariineja oon syöny jo 5 tässä illan aikana, lupasin itteni popsia niitä etten vaan avais tota keksipakettia mikä tossa kaapissa niin himottavana on!! pidän näppini erossa vaikka väkisellääää.... tekis niiiiiin paljon mieli vähäsen maistaaaa!!

    jos menis peseen hampaat ni se vois auttaa;)

    En käyny vaa´alla tänään, mullakin menkkaturvotusta vielä ni oottelen keskiviikkoon ja käyn sit :) varmasti se on ainaki yli 62kg! ARGH.

    Netta, joo noi kelit oli ihan kamalat uutenavuotena, hirviä myrsky!! mäki olin tuol lapissa ni sielä kyllä meinas jäätyy:) mut parempi näin, kuin et satais vettä ja märkää ois, nykyään ku seki tuntuu olevan todella mahollista!!:)

    Possu, eikö ookki siisti päästä taas jumppaan! mä niin ootan keskiviikkoo et pääsee rehkiin... :) kyllähän sen tietää et alus siit ei tuu mitää, puntit roikkuu polvissa ja hiki virtaa, mut se euforinen olotila sen jälkeen AAAAH ja se voittajafiilis sitte ku jaksaa taas tehä painavemmilla tangoilla ja punteilla eikä tuu ees niin hiki!!:) se on jotai niin mahtavaa...

    keväälle taas ulkomaankeikkaa suunnitteilla, ni bikinikunto kiehtos kyllä ihan mielekkäästi... :)

    mä nyt otan tosissaan tän laihuttamisen.. semmosilla pikkutavotteilla eteenpäin! päivä kerrallaan! :) kokonaistavotteena edelleen se 56-57kg, en uskalla sanoa ees ääneen mihin mennessä, koska eipä se oo oikein koskaan pitäny mitä oon tavotteeks laittanu *punastuu*

    mutta, huomasimpa et tätä kirjottaessa makianhimokin lähti, jes :) nyt nukkumaan!
    Hyvää yötä ja mukavaa loppiaista kaikille

    heippa ihanat neitoset taas! :)

    Kylläpä on ihmisillä ollut kiukku herkässä heti uuden vuoden kunniaksi..

    No minulla on nyt tänään toinen kuumeeton päivä ! ja huomenna pääseekin jo töihin, vitsi miten ihanaa. Olen vain maannut ja nukkunut 5 päivää!!Tänään käytiin miehen kanssa jo ulkona vähän kävelyllä, aika koville kyllä otti kun ei ole syönyt kunnolla viikkoon.

    Mutta jos minäkin nyt sitten yrittäisin tuota samaa tavoitetta, että herkkuja vaan v.loppuisin. Lisäksin kunhan tämä flunssa tästä häviää niin 3 kertaa viikossa aion tehdä pilates jumpan :)

    Lähtöpaino tääällä on siis 71 kg mikä voi vähän tuon flunssan takia valehdella, mutta siinä 71-72kg kuitenkin ja tavoite olisi päästä takaisin sinne 68 kg. luulen että minun kohdalla se oikeasti onnistuu kun muutan perusruokailu tottumukseni taas terveellisiksi, enkä popsi valmisruokaa ja heseä.. :P

    Mutta juu tulipas taas kirjoiteltua, kertokaas nyt muutkin taas kuulumisia! Tsempataan toisemme liikkeelle!

    Sannuli

    Äänestä

  • vilja kirjoitti:

    ..pakko vaan tulla purkamaan tänne... ensimmäinen päivä kunniakkaasti ilman herkkuja takana alkaa olla mut nyt hirviä makiantuska!
    Mandariineja oon syöny jo 5 tässä illan aikana, lupasin itteni popsia niitä etten vaan avais tota keksipakettia mikä tossa kaapissa niin himottavana on!! pidän näppini erossa vaikka väkisellääää.... tekis niiiiiin paljon mieli vähäsen maistaaaa!!

    jos menis peseen hampaat ni se vois auttaa;)

    En käyny vaa´alla tänään, mullakin menkkaturvotusta vielä ni oottelen keskiviikkoon ja käyn sit :) varmasti se on ainaki yli 62kg! ARGH.

    Netta, joo noi kelit oli ihan kamalat uutenavuotena, hirviä myrsky!! mäki olin tuol lapissa ni sielä kyllä meinas jäätyy:) mut parempi näin, kuin et satais vettä ja märkää ois, nykyään ku seki tuntuu olevan todella mahollista!!:)

    Possu, eikö ookki siisti päästä taas jumppaan! mä niin ootan keskiviikkoo et pääsee rehkiin... :) kyllähän sen tietää et alus siit ei tuu mitää, puntit roikkuu polvissa ja hiki virtaa, mut se euforinen olotila sen jälkeen AAAAH ja se voittajafiilis sitte ku jaksaa taas tehä painavemmilla tangoilla ja punteilla eikä tuu ees niin hiki!!:) se on jotai niin mahtavaa...

    keväälle taas ulkomaankeikkaa suunnitteilla, ni bikinikunto kiehtos kyllä ihan mielekkäästi... :)

    mä nyt otan tosissaan tän laihuttamisen.. semmosilla pikkutavotteilla eteenpäin! päivä kerrallaan! :) kokonaistavotteena edelleen se 56-57kg, en uskalla sanoa ees ääneen mihin mennessä, koska eipä se oo oikein koskaan pitäny mitä oon tavotteeks laittanu *punastuu*

    mutta, huomasimpa et tätä kirjottaessa makianhimokin lähti, jes :) nyt nukkumaan!
    Hyvää yötä ja mukavaa loppiaista kaikille

    Moikka moi! Ja hyvää Loppiaista!

    Mä oon ollut taas menossa ja meiningeissä uuden vuoden jälkeen. Oon viettänyt aika paljon aikaa sen miekkosen kanssa josta puhuin, mutta nyt mua on ruvennut ahdistamaan, koska tuntuu, että olen jossain talutusnarussa ja vielä näin pian! Mua ihan hävettää kertoa mitä kaikkea se on pyytänyt/kieltänyt mua tekemään vaan siksi että saa kontrolloida mua. :/ Mä jo ehdin elätellä toiveita, mutta joo, saas nyt nähdä...

    Nyt ajattelin myös ottaa itseäni niskasta kiinni ja ihan OIKEESTI ja liikkua enemmän ja syödä terveellisemmin. Mulla olis tavoitteena olla 60 kg kesään mennessä. (nyt olen joku 68 kg...) Voisin pyrkiä tekemään jonkinlaisen "kuntosalisuunnitelman" jossa pysyisin sitten. Mua vaan harmittaa, kun viikonloppuisin ei tule mentyä salille niin hyvin. Oon yleensä porukoilla tjms tai sitten juhlimassa, joka pilaa monta hyvää päivää. Mutta yritän käydä n. 3 kertaa jumpissa, eli combatissa, pumpissa jne. uimisen voisi ottaa mukaan myös tähän, kerta ostin vanhaksi menevillä liikuntaseteleillä 10 kerran uima-kortin. Ostin alennusmyynnistä uudet mexxin jumppahousutkin. Ja synttärilahjaksi sain uuden treenipaidan ja isomman vesipullon. Täytyy päästä testaamaan, kun en ole kiireiden ja kipeenä olemisen takia päässyt nyt käymään.

    Tänään tulee 4D Kuukaudessa kokoon XXS. Laitoin sen tallennukseen, vaikka sairastahan tuo on sinäänsä, mutta siitä voi saada jonkinlaista tsemppiä, en osaa sanoa kun en ole nähnyt...

    Mutta hei, nyt iso tsemppivaihde päälle, että alkaa tulemaan niitä tuloksia nyt sitten ihan oikeestikin! :)

    -Risu

    Äänestä

  • Risu kirjoitti:

    Moikka moi! Ja hyvää Loppiaista!

    Mä oon ollut taas menossa ja meiningeissä uuden vuoden jälkeen. Oon viettänyt aika paljon aikaa sen miekkosen kanssa josta puhuin, mutta nyt mua on ruvennut ahdistamaan, koska tuntuu, että olen jossain talutusnarussa ja vielä näin pian! Mua ihan hävettää kertoa mitä kaikkea se on pyytänyt/kieltänyt mua tekemään vaan siksi että saa kontrolloida mua. :/ Mä jo ehdin elätellä toiveita, mutta joo, saas nyt nähdä...

    Nyt ajattelin myös ottaa itseäni niskasta kiinni ja ihan OIKEESTI ja liikkua enemmän ja syödä terveellisemmin. Mulla olis tavoitteena olla 60 kg kesään mennessä. (nyt olen joku 68 kg...) Voisin pyrkiä tekemään jonkinlaisen "kuntosalisuunnitelman" jossa pysyisin sitten. Mua vaan harmittaa, kun viikonloppuisin ei tule mentyä salille niin hyvin. Oon yleensä porukoilla tjms tai sitten juhlimassa, joka pilaa monta hyvää päivää. Mutta yritän käydä n. 3 kertaa jumpissa, eli combatissa, pumpissa jne. uimisen voisi ottaa mukaan myös tähän, kerta ostin vanhaksi menevillä liikuntaseteleillä 10 kerran uima-kortin. Ostin alennusmyynnistä uudet mexxin jumppahousutkin. Ja synttärilahjaksi sain uuden treenipaidan ja isomman vesipullon. Täytyy päästä testaamaan, kun en ole kiireiden ja kipeenä olemisen takia päässyt nyt käymään.

    Tänään tulee 4D Kuukaudessa kokoon XXS. Laitoin sen tallennukseen, vaikka sairastahan tuo on sinäänsä, mutta siitä voi saada jonkinlaista tsemppiä, en osaa sanoa kun en ole nähnyt...

    Mutta hei, nyt iso tsemppivaihde päälle, että alkaa tulemaan niitä tuloksia nyt sitten ihan oikeestikin! :)

    -Risu

    Helou!

    ihan ekaks nolona tunnustan et herkutteluksihan se eilen meni, ja täs tulee sit kootut selitykset. En vaan voinu olla ostamatta irtsareita ku tyttöporukalla liikkeellä ja muutki osti, mut otin mukaan vaan 1,20e ja jätin pankkikortit autoon et en saa ostaa enempää :) et kovin isoa pussia en ostanu, ku kuites makuunissa ei mitkään halvimmat namut oo ;) sit oltiin kyläilemässä kaverilla ja en viittiny olla ottamatta kakkupalasta kahvipöydässä.. ja vielä yks selitys, nuo pyhät sekottaa pakan aina ihan täysin!! :D

    mutta, maalima ei kaaju tohon vaan tänään sit taas kevyellä linjalla!!:)

    kiva kuulla sannulista ja risustakin:)

    Sannuli, eikö ookki ihana fiilis päästä töihin ku on monta päivää sairastanu!? :) on se niin rasittavaa tuo sairastaminen.. Ota sitte ihan rauhallisesti pari päivää ettet sairastu uudestaan :)

    Risu, miksi susta tuntuu et oot talutusnarussa? kamalaa.. ootteko ihan virallisestiki jo pari?:) älä kuule anna sen kontrolloida sua ku se tuntuu susta noin pahalta.. ei parisuhde toimi niin, kyllä sitä pitää ite saada päättää mitä tekee mitä ei. Tsemppiä, jospa se siitä lähtis suttaamaan

    Äänestä

  • vilja kirjoitti:

    Helou!

    ihan ekaks nolona tunnustan et herkutteluksihan se eilen meni, ja täs tulee sit kootut selitykset. En vaan voinu olla ostamatta irtsareita ku tyttöporukalla liikkeellä ja muutki osti, mut otin mukaan vaan 1,20e ja jätin pankkikortit autoon et en saa ostaa enempää :) et kovin isoa pussia en ostanu, ku kuites makuunissa ei mitkään halvimmat namut oo ;) sit oltiin kyläilemässä kaverilla ja en viittiny olla ottamatta kakkupalasta kahvipöydässä.. ja vielä yks selitys, nuo pyhät sekottaa pakan aina ihan täysin!! :D

    mutta, maalima ei kaaju tohon vaan tänään sit taas kevyellä linjalla!!:)

    kiva kuulla sannulista ja risustakin:)

    Sannuli, eikö ookki ihana fiilis päästä töihin ku on monta päivää sairastanu!? :) on se niin rasittavaa tuo sairastaminen.. Ota sitte ihan rauhallisesti pari päivää ettet sairastu uudestaan :)

    Risu, miksi susta tuntuu et oot talutusnarussa? kamalaa.. ootteko ihan virallisestiki jo pari?:) älä kuule anna sen kontrolloida sua ku se tuntuu susta noin pahalta.. ei parisuhde toimi niin, kyllä sitä pitää ite saada päättää mitä tekee mitä ei. Tsemppiä, jospa se siitä lähtis suttaamaan

    Moikkelis koikkelis! =)

    olipas mukavaa, kun olitte näin paljon kuulumisia kirjoitelleen! =)

    ei kai netta vaan oo hukkunut sinne lumen sekaan, kun ei susta oo kuulunut?
    muistan, että sukulaiset sieltä pohjoisesta tosiaan kertoi joulunpyhien aikaan, että kovassa myräkässä saivat aattoa viettää, mutta hullulta kuulosti tuo sun työkin! :S
    jos ei tuossa kasva kunto ni missään!! juosta nyt hissin perässä neuvomassa ja kolaamassa auki kinoksia! :P
    ja se kaikki vielä kovassa pakkasessa tai myrskyssä! kyllä sulla on luonnetta ainakin! =)
    kunhan et tosiaan vaan kipeeksi tulisi..
    tuli mieleen, että tietääkö se sun "ihastus" että elät vakaassa parisuhteessa kuitenkin?
    kannattaa varmaan jotenkin ainakin tuoda asia esille, ettei toinen saa mitään vääriä käsityksiä..
    vaikka en tiedä onko sillä niin väliä siinä tapauksessa, jos hän kuitenkin oli piakkoin lopettamassa työt siellä..
    no jaksamista kuitenkin töihin! :)

    sitten sannuli: oikein mukavaa kuulla, että oot tervehtynyt! =) niinkun viljuskamme tuossa kirjoitti, ni varmaan mahtava tunne lähtee jopa töihin :D ku on vaan maannut sängyn omana ja noinkin pitkään ku 5 päivää.
    muista kuitenkin aloittaa kaikki hommat varovaisesti ettei tuu mitään jälkitauteja tai palaa tuo kuume..

    ja tosiaan, kyllä me täällä toistemme tsempillä tullaan just niin hoikiksi kun halutaan, kesällä voidaan käyskennellä rannalla sixpackit ihan jossain muualla kun kädessä :D

    ja risu: olipas mukava kuulla sustakin taas hetkeen! :)
    jos haluut/voit/viitsit ni kerro joku esimerkki miten se mies sua yrittää kontrolloida. mä olen kyllä sitä mieltä, et älä ihmeessä kenenkään mieliksi tee mitään sellaista, mistä et itse tykkää tai mikä tuntuu ahdistavalta. sit voit ihan suoraan sanoa, että sä teet sen asian näin ja näin, etkä niinkun hän tahtois.
    meinaan ei se missään vaiheessa ainakaan vähene tuollainen kontrollointi, menee vaan pahemmaks, ellet heti tee siitä loppua!!
    ei suhde toimi niin, että toinen myötäilee toista ja tekee kaikki niinku toinen haluaa!

    mulla oli joskus 18vuotiaana sellainen poikaystävä HETKEN, joka vaikutti ensin tosi ihanalta ja oli hellä, mukava, huomioonottava yms. kunnes alkoi jonku 2 viikon päästä meidän tapaamisesta vaatimaan, etten saa käyttää stringejä muuta kun silloin ku olen hänen seurassa, ei myöskää valkoisia housuja(mitä vitsiä?!?!) ja ei se tykännyt siitäkään, et meikkasin muuta kun hänen kanssaan ollessa.. alkoi kyl sen verran ahdistaa, että se kaveri lähti aika nopeesti vaihtoon!

    eli kato nyt ihmeessä vielä mut tee selväks pelisäännöt niin ittelles kun sille miehellekin, et mikä sopii ja mikä ei!
    säkin vaikutat aika kiltiltä, mut kyllä itteään tarvii aina kunnioittaa niin paljon, et haluaa itselleen parasta!
    mä yritän aina miettiä tuollaset asiat niin, että olisko ookoo, jos parasta kaveriani joku jätkä kohtelis niin, kun mitä joku mies kohtelee mua.
    ni mieti sinäki ja päätä et mitä siedät ja mitä et!
    mut tsemppiä ja muista et aina voi kirjoittaa tännekin jos ahdistaa, kyllä neuvotaan parhaamme mukaan!

    Äänestä

  • munkki-possu kirjoitti:

    Moikkelis koikkelis! =)

    olipas mukavaa, kun olitte näin paljon kuulumisia kirjoitelleen! =)

    ei kai netta vaan oo hukkunut sinne lumen sekaan, kun ei susta oo kuulunut?
    muistan, että sukulaiset sieltä pohjoisesta tosiaan kertoi joulunpyhien aikaan, että kovassa myräkässä saivat aattoa viettää, mutta hullulta kuulosti tuo sun työkin! :S
    jos ei tuossa kasva kunto ni missään!! juosta nyt hissin perässä neuvomassa ja kolaamassa auki kinoksia! :P
    ja se kaikki vielä kovassa pakkasessa tai myrskyssä! kyllä sulla on luonnetta ainakin! =)
    kunhan et tosiaan vaan kipeeksi tulisi..
    tuli mieleen, että tietääkö se sun "ihastus" että elät vakaassa parisuhteessa kuitenkin?
    kannattaa varmaan jotenkin ainakin tuoda asia esille, ettei toinen saa mitään vääriä käsityksiä..
    vaikka en tiedä onko sillä niin väliä siinä tapauksessa, jos hän kuitenkin oli piakkoin lopettamassa työt siellä..
    no jaksamista kuitenkin töihin! :)

    sitten sannuli: oikein mukavaa kuulla, että oot tervehtynyt! =) niinkun viljuskamme tuossa kirjoitti, ni varmaan mahtava tunne lähtee jopa töihin :D ku on vaan maannut sängyn omana ja noinkin pitkään ku 5 päivää.
    muista kuitenkin aloittaa kaikki hommat varovaisesti ettei tuu mitään jälkitauteja tai palaa tuo kuume..

    ja tosiaan, kyllä me täällä toistemme tsempillä tullaan just niin hoikiksi kun halutaan, kesällä voidaan käyskennellä rannalla sixpackit ihan jossain muualla kun kädessä :D

    ja risu: olipas mukava kuulla sustakin taas hetkeen! :)
    jos haluut/voit/viitsit ni kerro joku esimerkki miten se mies sua yrittää kontrolloida. mä olen kyllä sitä mieltä, et älä ihmeessä kenenkään mieliksi tee mitään sellaista, mistä et itse tykkää tai mikä tuntuu ahdistavalta. sit voit ihan suoraan sanoa, että sä teet sen asian näin ja näin, etkä niinkun hän tahtois.
    meinaan ei se missään vaiheessa ainakaan vähene tuollainen kontrollointi, menee vaan pahemmaks, ellet heti tee siitä loppua!!
    ei suhde toimi niin, että toinen myötäilee toista ja tekee kaikki niinku toinen haluaa!

    mulla oli joskus 18vuotiaana sellainen poikaystävä HETKEN, joka vaikutti ensin tosi ihanalta ja oli hellä, mukava, huomioonottava yms. kunnes alkoi jonku 2 viikon päästä meidän tapaamisesta vaatimaan, etten saa käyttää stringejä muuta kun silloin ku olen hänen seurassa, ei myöskää valkoisia housuja(mitä vitsiä?!?!) ja ei se tykännyt siitäkään, et meikkasin muuta kun hänen kanssaan ollessa.. alkoi kyl sen verran ahdistaa, että se kaveri lähti aika nopeesti vaihtoon!

    eli kato nyt ihmeessä vielä mut tee selväks pelisäännöt niin ittelles kun sille miehellekin, et mikä sopii ja mikä ei!
    säkin vaikutat aika kiltiltä, mut kyllä itteään tarvii aina kunnioittaa niin paljon, et haluaa itselleen parasta!
    mä yritän aina miettiä tuollaset asiat niin, että olisko ookoo, jos parasta kaveriani joku jätkä kohtelis niin, kun mitä joku mies kohtelee mua.
    ni mieti sinäki ja päätä et mitä siedät ja mitä et!
    mut tsemppiä ja muista et aina voi kirjoittaa tännekin jos ahdistaa, kyllä neuvotaan parhaamme mukaan!

    No en sentäs ole hukkunut lumen sekaan vaikka lumitöitä kyllä riittää.
    Todellakin ne vaatekerrokset, pieni ylämäki ja vastatuuli antavat vastusta ja vaikka vain kävelisikin niin siinäkin joskus tuntuu että henki lähtee :p Tänäänkin sai juosta edes takas kun mulle tuli sellanen vaahtosammuttimen kokoinen pikkupoika laskemaan ja ihan yksikseen tuli tykin kuulan lailla rinnetta alas; hissiin sälli ei vain päässyt kun raukka oli niiiiin pieni

    Äänestä

  • UPDATE_8792460 kirjoitti:

    No en sentäs ole hukkunut lumen sekaan vaikka lumitöitä kyllä riittää.
    Todellakin ne vaatekerrokset, pieni ylämäki ja vastatuuli antavat vastusta ja vaikka vain kävelisikin niin siinäkin joskus tuntuu että henki lähtee :p Tänäänkin sai juosta edes takas kun mulle tuli sellanen vaahtosammuttimen kokoinen pikkupoika laskemaan ja ihan yksikseen tuli tykin kuulan lailla rinnetta alas; hissiin sälli ei vain päässyt kun raukka oli niiiiin pieni

    heippa!

    kiva kuulla netalta kuulumisia :) mä ihmettelinkin sun aiempaa viestiä et kolasitten miehuksen kanssa yhdessä ja lähditte kämpille :D mut on jossain kohtaa mennyt ohi, että miehesikin on töissä samassa paikkaa.
    ei kannata niin vakavasti ottaa tosiaan tuota ihastumista, kyllä se varmasti molemmin puolin sitten laantuu kun ei nää toista koko ajan enää, mut tosiaan, on se piristää, että vielä on viehätysvoima tallella :)

    ja reippaasti olet säkin sitten vuotta aloitellut, kun vielä tuollaisen työn jälkeen jaksat salilla painaa :) hyvä!


    mulla paino tällä hetkellä tasan 62 edelleen, toivottavasti se nyt ensi maanantaiksi vielä tuosta laskee.
    eilen kävin 40min lenkillä ja tänään pidän välipäivän, ku pitäis tuolle risukasaksi muuttuneelle tukkalaitteelle mennä tekeen herätys uuteen vuoteen :) toivottavasti tulee hyvä!
    huomen aamulla jos pumppiin sit menis.

    herkuista olen kyl hyvin pysynyt erossa, ei oo pahempia mielitekojakaan ollut.. ehkä tankkasin itteni niin täyteen sokerirasvahiilihydraattimömmöjä jouluna, ettei vieläkää tee mieli lisää :D

    no, toivon vaan, et toi paino nyt laskis!! en kestä olla tämmöinen valas enää!!! :/

    mut kirjoitelkaahan muutkin kuulumisia ja oikein mukavaa torstain jatkoa kaikille!

    terkuin toverinne possu :)

    Äänestä

  • munkki-possu kirjoitti:

    heippa!

    kiva kuulla netalta kuulumisia :) mä ihmettelinkin sun aiempaa viestiä et kolasitten miehuksen kanssa yhdessä ja lähditte kämpille :D mut on jossain kohtaa mennyt ohi, että miehesikin on töissä samassa paikkaa.
    ei kannata niin vakavasti ottaa tosiaan tuota ihastumista, kyllä se varmasti molemmin puolin sitten laantuu kun ei nää toista koko ajan enää, mut tosiaan, on se piristää, että vielä on viehätysvoima tallella :)

    ja reippaasti olet säkin sitten vuotta aloitellut, kun vielä tuollaisen työn jälkeen jaksat salilla painaa :) hyvä!


    mulla paino tällä hetkellä tasan 62 edelleen, toivottavasti se nyt ensi maanantaiksi vielä tuosta laskee.
    eilen kävin 40min lenkillä ja tänään pidän välipäivän, ku pitäis tuolle risukasaksi muuttuneelle tukkalaitteelle mennä tekeen herätys uuteen vuoteen :) toivottavasti tulee hyvä!
    huomen aamulla jos pumppiin sit menis.

    herkuista olen kyl hyvin pysynyt erossa, ei oo pahempia mielitekojakaan ollut.. ehkä tankkasin itteni niin täyteen sokerirasvahiilihydraattimömmöjä jouluna, ettei vieläkää tee mieli lisää :D

    no, toivon vaan, et toi paino nyt laskis!! en kestä olla tämmöinen valas enää!!! :/

    mut kirjoitelkaahan muutkin kuulumisia ja oikein mukavaa torstain jatkoa kaikille!

    terkuin toverinne possu :)

    Moi!

    Täällä ollaan pysytty myös erossa herkuista, mutta salille en oo uskaltanut vielä rehkimään :/ Mieli on tehnyt kauheesti, mutta järki sanoo, että ensi viikolla vasta. Oon toista viikkoa räkätaudissa niin en viitsi riskeerata. Tänään kyllä käyn pienellä kävelylenkillä, kun pitää käydä kiskalla lataamassa matkakorttiin lisää rahaa, että pääsee bussilla huomenna liikkumaan. :)

    Ostin eilen taas uuden KG-lehden. Siinä oli sellanen juttu elämäntapapäiväkirjan teosta ja ajattelin sellaisen tehdä itselleni hieman soveltaen. Tulostin tänään netistä ihannevartaloisten naisten bikini-kuviakin sinne :D Sitten pidän ruoka-, liikunta-, repsahdus-, laihdutuspäiväkirjaa sinne. Sen pitäisi olla sellainen max A5 kokoinen joka mahtuu vaikka laukkuun kulkemaan. Sen voi sitten avata kun tulee tiukkapaikka ja katsella niitä kuvia ja kirjoittaa vaikka tuntemuksia, että miksi nyt tuntuu tältä. Ja muutenkn kirjoitella omaa edistymistään ja onnistumisia :) Sinne voisi myös kirjoittaa pieniä viikottaisia tavoitteita. Esim, tällä viikolla aion syödä herkkuja vain perjantaina. Tai tällä viikolla käyn näissä jumpissa. Sinne voi sitten jälkeenpäin kirjata, että onnistuiko tämän viikon tavoite. jne.
    Pitää käydä katselemassa jostain tiimarista/kirjakaupasta sopivaa vihkoa tai kansiota. Tulostin myös sellaisen painoindeksi-taulukon (http://images.coronaria.fi/6105323.gif), mihin teen sellaista taulukkoa painon tippumisesta. MÄ HALUAN ONNISTUA!!! Ja aionkin. En malta, että pääsen väsäämään sitä :) Ainiin, otin töistä vanhoja lehtiä, mistä leikkelen eri otsikoista sanoja jotka auttaa tsemppaamaan.

    Hei, olis kiva kuulla myös teidän painoindeksejä, kun mulle ei oikein nuo painot kerro mitään kun en muista teidän pituuksia enkä mitään, niin olis kiva tietää bmi niin voi vähän sitten "vertailla", ei siis mitenkään pahasti, mutta tiiätte varmaan mitä tarkotan :) Omani on 23,5. Se menee normaalipainon puolelle, mutta saisin pudottaa tällä pituudella vielä 14 kiloa, niin olisin normaalipainon rajalla vielä :O HUH! Mutta en ihan taida niin paljoa :) -8 kg otan nyt tavoitteeksi toistaiseksi.

    Lopetan tän turhanpäiväsen höpöttelyn nytten ja siirryn tekemään taas terveysmunakasta :D
    Ainiin, vielä yks juttu! Oon syönyt eilen ja tänään molempina päivinä lounaaksi salaattia. Eilen oli katkarapu ja tänään tonnikala. Muutenkin oon syönyt mun mielestä aika oikein.

    Noni, nyt. :D

    -Risu

    Äänestä

  • Risu kirjoitti:

    Moi!

    Täällä ollaan pysytty myös erossa herkuista, mutta salille en oo uskaltanut vielä rehkimään :/ Mieli on tehnyt kauheesti, mutta järki sanoo, että ensi viikolla vasta. Oon toista viikkoa räkätaudissa niin en viitsi riskeerata. Tänään kyllä käyn pienellä kävelylenkillä, kun pitää käydä kiskalla lataamassa matkakorttiin lisää rahaa, että pääsee bussilla huomenna liikkumaan. :)

    Ostin eilen taas uuden KG-lehden. Siinä oli sellanen juttu elämäntapapäiväkirjan teosta ja ajattelin sellaisen tehdä itselleni hieman soveltaen. Tulostin tänään netistä ihannevartaloisten naisten bikini-kuviakin sinne :D Sitten pidän ruoka-, liikunta-, repsahdus-, laihdutuspäiväkirjaa sinne. Sen pitäisi olla sellainen max A5 kokoinen joka mahtuu vaikka laukkuun kulkemaan. Sen voi sitten avata kun tulee tiukkapaikka ja katsella niitä kuvia ja kirjoittaa vaikka tuntemuksia, että miksi nyt tuntuu tältä. Ja muutenkn kirjoitella omaa edistymistään ja onnistumisia :) Sinne voisi myös kirjoittaa pieniä viikottaisia tavoitteita. Esim, tällä viikolla aion syödä herkkuja vain perjantaina. Tai tällä viikolla käyn näissä jumpissa. Sinne voi sitten jälkeenpäin kirjata, että onnistuiko tämän viikon tavoite. jne.
    Pitää käydä katselemassa jostain tiimarista/kirjakaupasta sopivaa vihkoa tai kansiota. Tulostin myös sellaisen painoindeksi-taulukon (http://images.coronaria.fi/6105323.gif), mihin teen sellaista taulukkoa painon tippumisesta. MÄ HALUAN ONNISTUA!!! Ja aionkin. En malta, että pääsen väsäämään sitä :) Ainiin, otin töistä vanhoja lehtiä, mistä leikkelen eri otsikoista sanoja jotka auttaa tsemppaamaan.

    Hei, olis kiva kuulla myös teidän painoindeksejä, kun mulle ei oikein nuo painot kerro mitään kun en muista teidän pituuksia enkä mitään, niin olis kiva tietää bmi niin voi vähän sitten "vertailla", ei siis mitenkään pahasti, mutta tiiätte varmaan mitä tarkotan :) Omani on 23,5. Se menee normaalipainon puolelle, mutta saisin pudottaa tällä pituudella vielä 14 kiloa, niin olisin normaalipainon rajalla vielä :O HUH! Mutta en ihan taida niin paljoa :) -8 kg otan nyt tavoitteeksi toistaiseksi.

    Lopetan tän turhanpäiväsen höpöttelyn nytten ja siirryn tekemään taas terveysmunakasta :D
    Ainiin, vielä yks juttu! Oon syönyt eilen ja tänään molempina päivinä lounaaksi salaattia. Eilen oli katkarapu ja tänään tonnikala. Muutenkin oon syönyt mun mielestä aika oikein.

    Noni, nyt. :D

    -Risu

    huomenet!

    risu on siellä oikein askarrellut! =) no ei, kuulosti kyllä tosi hauskalta tuo idea, varmasti saa lisää motivaatiota! ajattelin tulostaa itselle tuon saman taulukon ja merkata kanssa siihen jotain janaa painon tippumisesta.

    koko viikko on syömisten puolesta mennyt hyvin, paitsi eilen.. ja taidan nyt tietää syynkin. söin aamulla kiireessä vaan proteiinipatukan ja säntäsin sinne kampaajalle.
    sitten ku vihdoin pääsin takasin kotiin, ni olikin ihan siannälkä ja niinpä vetelin ensin jauhelihakeittoa annoksen ja vielä 7 karkkia ja kismetin!

    mutta, eka kerta taas niiiiiiin pitkään aikaan, kun tajusin, että nyt en syö enempää!
    kirjoitin tämän repsahduksen kiltisti ruokapäiväkirjaani noudattaen sääntöä: "ei, en revi tai polta ruokapäiväkirjaa kun tulee syötyä herkkuja" :D

    sitten en syönytkään illalla enää kuin 200g jugurtin, kun harmitti niin paljon tää sortuminen!

    eli eilisen ruokapäiväkirja:

    -60g nutrilett patukka
    -kahvia mustana

    -lisää kahvia mustana

    -2 kauhallista jauhelihakeittoa
    -2 palaa ruisleipää, päällä juustoa
    -2 dl rasvaton maito

    -ne pirun 7 karkkia (4suklaata, 2aakkosta ja 1 laku)
    -kismet

    -200g rasvaton appelsiinijugurtti

    eli ei kuitenkaan ihan hirveen paha ?!?!
    no, mutta siinä meni sitten herkkupäiväni, eli viikonlopun istun vaikka kädet solmittuna selän taakse, mutta sokerit on pannassa!!! PISTE!!!!

    niih, siitä painoindeksistä vielä:
    nyt kun aloitin taas uudestaa 5.1 niin:
    paino: 62,7kg
    BMI:22,5

    tavoite olis kiloissa 56kg mut painoindeksi olis 55kg kohdalla mun pituisella 20 ja se olis aikas perfect, tuollainen mukava tasaluku :)

    mut kunhan nyt aluks pääsee alle 60kg ni olen jo mahtavan tyytyväinen!
    p.s tänään vaaka näytti 61,6kg eli alaspäin on onneksi suunta!
    toivottavasti vähintään samat lukemat ensi ma tai tietenkin vielä vähemmän :P

    no, mutta mitäs muut?
    missäs vilja ja sanna ovat?!
    nyt neidot tänne ennen viikonlopun viettoon suuntaamista ni kertomaan kuulumisia!

    nyt possu ottaa kupposen kaffettia sorkkaansa ja piakkoin lähtee talsimaan kohti salia, olis taas eka pumppi melkein kuukauteen :D
    eli takariviin kilon kiekkojen kanssa :DD
    ..tai sitten niinkun normaalisti, että ei tajua/halua tajuta, ettei ole samassa kunnossa kun viimeksi käydessä ja laittaa samat painot. TULOS: eipä tarvii viikkoon kävellä normaalisti :D

    no, nyt meen!
    mitä mainiointa viikonloppua ja herkutelkaa kohtuudella! :)

    Äänestä

  • munkki-possu kirjoitti:

    huomenet!

    risu on siellä oikein askarrellut! =) no ei, kuulosti kyllä tosi hauskalta tuo idea, varmasti saa lisää motivaatiota! ajattelin tulostaa itselle tuon saman taulukon ja merkata kanssa siihen jotain janaa painon tippumisesta.

    koko viikko on syömisten puolesta mennyt hyvin, paitsi eilen.. ja taidan nyt tietää syynkin. söin aamulla kiireessä vaan proteiinipatukan ja säntäsin sinne kampaajalle.
    sitten ku vihdoin pääsin takasin kotiin, ni olikin ihan siannälkä ja niinpä vetelin ensin jauhelihakeittoa annoksen ja vielä 7 karkkia ja kismetin!

    mutta, eka kerta taas niiiiiiin pitkään aikaan, kun tajusin, että nyt en syö enempää!
    kirjoitin tämän repsahduksen kiltisti ruokapäiväkirjaani noudattaen sääntöä: "ei, en revi tai polta ruokapäiväkirjaa kun tulee syötyä herkkuja" :D

    sitten en syönytkään illalla enää kuin 200g jugurtin, kun harmitti niin paljon tää sortuminen!

    eli eilisen ruokapäiväkirja:

    -60g nutrilett patukka
    -kahvia mustana

    -lisää kahvia mustana

    -2 kauhallista jauhelihakeittoa
    -2 palaa ruisleipää, päällä juustoa
    -2 dl rasvaton maito

    -ne pirun 7 karkkia (4suklaata, 2aakkosta ja 1 laku)
    -kismet

    -200g rasvaton appelsiinijugurtti

    eli ei kuitenkaan ihan hirveen paha ?!?!
    no, mutta siinä meni sitten herkkupäiväni, eli viikonlopun istun vaikka kädet solmittuna selän taakse, mutta sokerit on pannassa!!! PISTE!!!!

    niih, siitä painoindeksistä vielä:
    nyt kun aloitin taas uudestaa 5.1 niin:
    paino: 62,7kg
    BMI:22,5

    tavoite olis kiloissa 56kg mut painoindeksi olis 55kg kohdalla mun pituisella 20 ja se olis aikas perfect, tuollainen mukava tasaluku :)

    mut kunhan nyt aluks pääsee alle 60kg ni olen jo mahtavan tyytyväinen!
    p.s tänään vaaka näytti 61,6kg eli alaspäin on onneksi suunta!
    toivottavasti vähintään samat lukemat ensi ma tai tietenkin vielä vähemmän :P

    no, mutta mitäs muut?
    missäs vilja ja sanna ovat?!
    nyt neidot tänne ennen viikonlopun viettoon suuntaamista ni kertomaan kuulumisia!

    nyt possu ottaa kupposen kaffettia sorkkaansa ja piakkoin lähtee talsimaan kohti salia, olis taas eka pumppi melkein kuukauteen :D
    eli takariviin kilon kiekkojen kanssa :DD
    ..tai sitten niinkun normaalisti, että ei tajua/halua tajuta, ettei ole samassa kunnossa kun viimeksi käydessä ja laittaa samat painot. TULOS: eipä tarvii viikkoon kävellä normaalisti :D

    no, nyt meen!
    mitä mainiointa viikonloppua ja herkutelkaa kohtuudella! :)

    Moi ja hyvää toivottavasti vähäherkkuisempaa viikonloppua ;) (itse en ole sortunut vieläkään, viime sunnuntain jälkeen, eli melkein viikko on jo ollut herkuton. jesh! toinen viikko menee myös herkuttomasti leikiten, luulisin. jos ottaisin tavoitteeksi nyt 2 viikon välein herkkupäivä...)

    Olen tällä porukoillani ja heillä on kaksi tuttava pariskuntaa täälä. Äsken söimme kukkakaalikeittoa (veteen tehtynä ja kanaliemikuutio), kupissa oli sitten lisänä keittoon sellaista sinihomejuusto "kastiketta", jossa oli kermaa ja juustoa jne. jonka passasin. Otin itselleni sitten ruisleipää kun muut puputtivat valkoista patonkia (tosin maistoin yhden erittäin ohuen viipaleen sitä, eikä säväyttänyt ;)). Sitten oli vuorossa mozzarellasalaattia, ja mä olin leikannut siihen kahdenlaista mozzarellaa ja pidin huolen, että saan sitä vähärasvaisempaa :D Lisäksi tomaattia, salaattia ja punasipulia.
    Sitten tuli kahvin aika ja tarjolla oli viinereitä, pasteijoitaja ja suklaata jne. Otin kupin vaan teetä ja teelusikallisen hunajaa.

    Voisin vielä iltapalaksi syödä tuota salaatin loppua ja hedelmiä. Saunaankin pitäisi mennä :) Saunajuomana toimii korkeentaan 1 lasi limpparia (täällä ei ole lightiä tälläkertaa :G) ja loput sitten vettä.

    Ainiin, aamulla polkaisin puolisen tuntia (-300 kcal) kuntopyörällä. Voisin huomenakin toistaa saman, ellen jostain syystä innostu lähtemään salille. Tosin, nokka vuotaa vieläkin kun joku niagaran putoukset, mutta en jaksa enää vaan istua paikoillani.

    Ja maanantaina viimeistään salille ja uuden päiväkirjan metsästykseen :P

    -Risu

    Äänestä

  • Risu kirjoitti:

    Moi ja hyvää toivottavasti vähäherkkuisempaa viikonloppua ;) (itse en ole sortunut vieläkään, viime sunnuntain jälkeen, eli melkein viikko on jo ollut herkuton. jesh! toinen viikko menee myös herkuttomasti leikiten, luulisin. jos ottaisin tavoitteeksi nyt 2 viikon välein herkkupäivä...)

    Olen tällä porukoillani ja heillä on kaksi tuttava pariskuntaa täälä. Äsken söimme kukkakaalikeittoa (veteen tehtynä ja kanaliemikuutio), kupissa oli sitten lisänä keittoon sellaista sinihomejuusto "kastiketta", jossa oli kermaa ja juustoa jne. jonka passasin. Otin itselleni sitten ruisleipää kun muut puputtivat valkoista patonkia (tosin maistoin yhden erittäin ohuen viipaleen sitä, eikä säväyttänyt ;)). Sitten oli vuorossa mozzarellasalaattia, ja mä olin leikannut siihen kahdenlaista mozzarellaa ja pidin huolen, että saan sitä vähärasvaisempaa :D Lisäksi tomaattia, salaattia ja punasipulia.
    Sitten tuli kahvin aika ja tarjolla oli viinereitä, pasteijoitaja ja suklaata jne. Otin kupin vaan teetä ja teelusikallisen hunajaa.

    Voisin vielä iltapalaksi syödä tuota salaatin loppua ja hedelmiä. Saunaankin pitäisi mennä :) Saunajuomana toimii korkeentaan 1 lasi limpparia (täällä ei ole lightiä tälläkertaa :G) ja loput sitten vettä.

    Ainiin, aamulla polkaisin puolisen tuntia (-300 kcal) kuntopyörällä. Voisin huomenakin toistaa saman, ellen jostain syystä innostu lähtemään salille. Tosin, nokka vuotaa vieläkin kun joku niagaran putoukset, mutta en jaksa enää vaan istua paikoillani.

    Ja maanantaina viimeistään salille ja uuden päiväkirjan metsästykseen :P

    -Risu

    Iltaa!

    nakkaas Risu tänneki vähä tuota itsekuria, mä en oo tainnu olla paikalla sillon ku sitä on jaettu.. :/ Onnittelut sulle herkuttomasta viikosta ja tuosta huikeesta motivaation määrästä!

    ei paskutit soikoon tästei tuu mitään. mä vaan sikailen herkuilla keksien itselleni aina vain parempia selityksiä miksi ja siksi mä saaan syödä, enkä usko niitä itekää ja silti syön.

    kakut ja namut uppoaa ja samaa tahtia maha paisuu ku pullataikina lämpimässä..

    ei mee vilijalla hyvin nytte.

    huomena jumppaan! ainut positiivinen asia tällä saralla. jopa.

    ehkä se siitä ku saan nuo jumpat käyntiin ni alkaa tuo ruokavalioki TOIVOTTAVASTI paranemaan!!

    mä en jaksa tätä röllykkämahaa enään katella enkä tätä selluliittimuhkuraläskipersettä!!!

    aargh. viljalla nyt pikkune angsti päällä mut pakko purkaa!!

    ehkä köllähän masun viekkuun nukkuu nyt.

    öitä mussukat

    Äänestä

huomenta typsykät!!

ihan alkuun, haastan teidät kaikki viettämään herkutonta sunnuntaita!! =)
ei mitään viikkoja tai kuukausia vaan tämä päivä, jäljellä oleva reilu 12h ilman herkkuja!!
eiks jee!!

risua kyllä turha varmaan edes haastaa, kun tosiaan tuo leidi omaa itsekuria ainakin mun ja viljuskan edestä(muista en tiedä, et kumpaan leiriin kuulutte kun ette oo lähiaikoina kirjoitelleen :P)
mutta ainakin vilja: tänään emme tunge sokeria napaamme!!
jos possu onnistuu, sinäkin onnistut!!

eli mulla kans sen torstain kismet-episodin jälkeen on vielä uponnut perjantaina töissä tarjottu munkki ja lauantaina työkaverin "piristykseksi" ostama ruunebergintorttu ja vielä illalla se viholliseni;kismet!
argh!
painon kehitykseni tällä viikolla oli seuraava:
ma 5.1 lähtöpaino 62,7kg
ti: 62
ke:62
to:62
pe:61,6kg
la:61,3kg
su:61,9kg

eli saas nähdä mitä huomenna näyttää..
mut tänään en herkkuihin koske ja jumppaamaan menen 2h peräkkäin!

onneksi risu on tuollainen motivaatiopommi, josta sitä energiaa tähän projektiin säteilee vähän muillekin!
mulla olis kyllä mennyt porukoiden luona ihan syöpöttelyks, mut sinä vaan porskutat menemään ja sanot herkuille soromnoot!
KERRO NYT MITEN SEN TEET!?!?!?!?!
no, ehkä muakin helpottaa kun jumppaan tänään ja ens viikolla oikein urakalla.. ei tälläkään viikolla tehnyt niillä päivillä herkkuja mieli, kun liikkui.
et kyllä se tästä..

ja positiivisesti voimme ajatella asian näin:
vielä on opittavaa näiden elämäntapojen suhteen, mutta pikkuhiljaa aina parempaan suuntaan..

oikeastaan herkuttomien viikkojen sijaan pitäisi tehdä tälläinen käytäntö:
viikko1) tällä viikolla olen ainakin 1 päivän ILMAN herkkuja :D
viikko2)tällä viikolla 2 päivää ilman herkkuja ...
ja niin edelleen...
kokeillaankos viljuska tuota?! ;)

nyt menen hakemaan kahvia lisää ja sen jälkeen vähän ulos tarpomaan, josko nuo reidet avautuis vähäsen perjantain pumpin jäljiltä, että olis mukavampaa mennä iltapäivästä sinne jumppaan :P

super-mahtavaa sunnuntaita kissat! :)

Äänestä
  • Vautsi Risu!! ihan tosi hieno saavutus tuo viikkokin ja vielä meinaat toisen vetää samaan syssyyn, kyllä ihan kateeksi käy ;)

    Possu hei tuo sinun suunnitelma kuulosti hyvältä! Tuohon miekin tähtään olen ensi viikolla ainakin yhden päivän syömättä herkkuja!

    Olin viikonlopun vanhempieni luona, eilen käytiin 6 km kävelylenkillä! vitsi että teki hyvää, harmi vaan kun ei täällä kaupungissa ole niin kivoja kävelyreittejä :(

    Tänään tein tuossa äsken pilates jumppani ja sekin tuntui tosi hyvältä, kroppa on niin onnellinen kun pääsee liikkumaan :)

    Niin juu ja siitä painoindeksistä, miehän oon oikein valas teihin verrattuna 24,5 on suurinpiirtein painoindeksi tällä hetkellä.. mutta ilmeisesti oli vähän menkkaturvotusta viime viikolla sillä nyt paino oli 70,7 (kuulosta paljon paremmalta ku 71 ja risat) :D tuosta on hyvä lähteä tiputtamaan :)

    No enpäs nyt tiedä mitä muuta höpisisin niin taidan painua lukemaan ja oottelemaan että mies tulee töistä. Ei olla nähty koko v.loppuna on jo ihan ikävä :)

    Mutta oikein ihanaa sunnuntaita ja alkuviikkoa kaikille!
    Sannuli

    Äänestä

  • Uusi elämä kirjoitti:

    Vautsi Risu!! ihan tosi hieno saavutus tuo viikkokin ja vielä meinaat toisen vetää samaan syssyyn, kyllä ihan kateeksi käy ;)

    Possu hei tuo sinun suunnitelma kuulosti hyvältä! Tuohon miekin tähtään olen ensi viikolla ainakin yhden päivän syömättä herkkuja!

    Olin viikonlopun vanhempieni luona, eilen käytiin 6 km kävelylenkillä! vitsi että teki hyvää, harmi vaan kun ei täällä kaupungissa ole niin kivoja kävelyreittejä :(

    Tänään tein tuossa äsken pilates jumppani ja sekin tuntui tosi hyvältä, kroppa on niin onnellinen kun pääsee liikkumaan :)

    Niin juu ja siitä painoindeksistä, miehän oon oikein valas teihin verrattuna 24,5 on suurinpiirtein painoindeksi tällä hetkellä.. mutta ilmeisesti oli vähän menkkaturvotusta viime viikolla sillä nyt paino oli 70,7 (kuulosta paljon paremmalta ku 71 ja risat) :D tuosta on hyvä lähteä tiputtamaan :)

    No enpäs nyt tiedä mitä muuta höpisisin niin taidan painua lukemaan ja oottelemaan että mies tulee töistä. Ei olla nähty koko v.loppuna on jo ihan ikävä :)

    Mutta oikein ihanaa sunnuntaita ja alkuviikkoa kaikille!
    Sannuli

    Heippa hei! Ja kiitos tsemppauksista! :)

    Noniin, äskettäin pääsin takaisin kotiin ja edelleen on niin suuri motivaatio päällä. Porukoiltani jos haluaa kotiin ovelta ovelle, joutuu käyttämään kolmea bussia. Yleensä olen kävellyt alkupäässä yhden bussin käytön verran ja mennyt sitten kahdella bussilla. Nyt kävelin alkupäässä ETTÄ loppupäässä, joten käytin vain yhtä bussia. Eli kävelyä tuli muutama kilometri hyötyliikuntaa :)

    Aamulla söin ruisleipää, päällä kevytmargariinia, 17% juustoa, tomaattia ja 1 kananmuna. Sitten lähdimme äidin kanssa kauppaan käymään (siinäkin tuli n. 2 km? matkaa) ja ostin sieltä valmiin kreikkalaisen salaatin. Söin sen sitten paahdetun ruisleivän kera margariinilla. Välipalaksi viinirypäleitä ja mandariini. Nyt vielä pitäisi syödä jotain. Oon nukkunut niin pitkään, että syömisetkin on ollut vähän pienempiä, onneksi :P

    Eilen tosiaan söin vielä pikkuisen mozzarellasalaattia, keitetyn kanamunan, omenan ja porkkanan. Saunajuomana meni tosiaan vain se 1 lasillinen limpparia.

    Ihan itsekin ihmettelen tätä mun itsekuria ja motivaatiotani. Mutta, mä oon ollut yleensä vähän semmoinen ihminen, että kaikki tai ei mitään. Joten oon päättänyt, että jos oikeasti tahdon tehdä tälle laihtumiselle jotain, niin mun on PAKKO vaan olla ilman herkkuja. (mutta toki sallitaan ne herkkupäivät sillontällöin). Mutta, jos tunnette, että tarvitsette lisää motivaatiota, niin toivon sitä teille paljon! Voin luovuttaa omastani osan :D Tuntuu, että välillä menen ihan ylikierroksilla tän takia, oon ehkä turhan "innoissani" mun motivaatiostani. Mutta, ehkä osasyy siihen on tuo mun uusi päiväkirja. Huomenna pitää mennä ostamaan joku kirja tai kansio, että pääsen täyttelemään ja liimailemaan sitä. Ajattelin salillakin käydä ja apteekissa. Ainiin, mä leikkasin mun työpisteellekin yhden upeevartaloisen naisen kuvan motivaatioksi. :D Kohta alkaa työkaverit epäilee, että oon lepakko xD

    Mä oon miettinyt, että pitäisikö kokeilla tällaista tuotetta kun Valmarin (www.valmarin.fi), se auttaisi aineenvaihduntaan, närästykseen, vatsantoimintaan, stressiin, auttaa palautuksessa kun on treenannut. En niinkään usko, että tuo "kiihdyttää laihtumista", mutta eipä tuosta varmaan haittaakaan ole. Ehkä eniten juuri tuohon närästykseen ja palautumiseen voisi kokeilla. En tiiä :) Jos ei kamalan kallista ole, niin voisin kokeilla.

    Nyt maha murisoo sillain että pitää mennä tekemään jotain iltapalaa. Tsemppiä ensi viikkoon! :)

    Äänestä

  • Risu kirjoitti:

    Heippa hei! Ja kiitos tsemppauksista! :)

    Noniin, äskettäin pääsin takaisin kotiin ja edelleen on niin suuri motivaatio päällä. Porukoiltani jos haluaa kotiin ovelta ovelle, joutuu käyttämään kolmea bussia. Yleensä olen kävellyt alkupäässä yhden bussin käytön verran ja mennyt sitten kahdella bussilla. Nyt kävelin alkupäässä ETTÄ loppupäässä, joten käytin vain yhtä bussia. Eli kävelyä tuli muutama kilometri hyötyliikuntaa :)

    Aamulla söin ruisleipää, päällä kevytmargariinia, 17% juustoa, tomaattia ja 1 kananmuna. Sitten lähdimme äidin kanssa kauppaan käymään (siinäkin tuli n. 2 km? matkaa) ja ostin sieltä valmiin kreikkalaisen salaatin. Söin sen sitten paahdetun ruisleivän kera margariinilla. Välipalaksi viinirypäleitä ja mandariini. Nyt vielä pitäisi syödä jotain. Oon nukkunut niin pitkään, että syömisetkin on ollut vähän pienempiä, onneksi :P

    Eilen tosiaan söin vielä pikkuisen mozzarellasalaattia, keitetyn kanamunan, omenan ja porkkanan. Saunajuomana meni tosiaan vain se 1 lasillinen limpparia.

    Ihan itsekin ihmettelen tätä mun itsekuria ja motivaatiotani. Mutta, mä oon ollut yleensä vähän semmoinen ihminen, että kaikki tai ei mitään. Joten oon päättänyt, että jos oikeasti tahdon tehdä tälle laihtumiselle jotain, niin mun on PAKKO vaan olla ilman herkkuja. (mutta toki sallitaan ne herkkupäivät sillontällöin). Mutta, jos tunnette, että tarvitsette lisää motivaatiota, niin toivon sitä teille paljon! Voin luovuttaa omastani osan :D Tuntuu, että välillä menen ihan ylikierroksilla tän takia, oon ehkä turhan "innoissani" mun motivaatiostani. Mutta, ehkä osasyy siihen on tuo mun uusi päiväkirja. Huomenna pitää mennä ostamaan joku kirja tai kansio, että pääsen täyttelemään ja liimailemaan sitä. Ajattelin salillakin käydä ja apteekissa. Ainiin, mä leikkasin mun työpisteellekin yhden upeevartaloisen naisen kuvan motivaatioksi. :D Kohta alkaa työkaverit epäilee, että oon lepakko xD

    Mä oon miettinyt, että pitäisikö kokeilla tällaista tuotetta kun Valmarin (www.valmarin.fi), se auttaisi aineenvaihduntaan, närästykseen, vatsantoimintaan, stressiin, auttaa palautuksessa kun on treenannut. En niinkään usko, että tuo "kiihdyttää laihtumista", mutta eipä tuosta varmaan haittaakaan ole. Ehkä eniten juuri tuohon närästykseen ja palautumiseen voisi kokeilla. En tiiä :) Jos ei kamalan kallista ole, niin voisin kokeilla.

    Nyt maha murisoo sillain että pitää mennä tekemään jotain iltapalaa. Tsemppiä ensi viikkoon! :)

    Moikka!

    Kohta meidät pitää nostaa ylös takasin :) Mutta kirjotampa vielä tämän postauksen tänne.

    Tänään PITI mennä salille, mutta hupsista keikkaa olin niin shoppailun huumassa että missasin pumpin ja en sit enää jaksanut lähtee muuten vaan. Ostin siis sen uuden päiväkirjan. Sen verran olen saanut tehtyä, että olen kirjoittanut ensimmäisen sivun :D Etsin sauvasekoitinta, että saisin tehtyä kasvissosekeittoja, mutta halvin taisi olla 24e, ja tiedän, että jostain Gigantista tjms saa paljon halvemmalla... Sitten sellanen jäi ostamatta. Ostin myös tuota Valmarin-litkua, kokkeillaan nyt sitten :) Vaivaan kun vaivaan...

    Tänään olen syönyt aamupalaksi eloveenan pikakaurapuuron, vadelma.

    Lounaaksi söin tonnikalasalaattia (jäävuorisalaatti, kurkku, tomaatti, paprika, 8% feta, puoli purkkia tonnikalaa vedessä ja kevyt salaatinkastike).

    Välipalaksi söin ruisleivän, päällä kevytleviä, loput tonnikalasta ja 9% juustoa.

    Kävin shoppailun lomassa sitten ruokakaupassa ja ostin raejuustoa, kasviksia, viinirypäleitä ja kirjolohta. Valmistin kalan uunissa grillivastuksella. Maistoin sitten yhden pienen palan höyrytettyjen kukkakaalien ja porkkanan kera. Jälkkäriksi kourallinen viinirypäleitä :)

    Huomenna luvassa on sitten combat. Jos nyt vihdoin sais mentyä :)

    Mulla on just huomisen lounaan lisukkeet kalan kanssa mikrossa höyryymässä. Ja sitten kohta nukkumaan.

    -Risu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vilja kirjoitti:

Guud mooning!

Tehhäämpä uus keskustelu ku tosiaan toi uus vuoski lähti venymään etteenpäin.. :)
ja täälä paistaa aurinko! ihanaa! :) kohta lenkille.. jee!

En muista kuka teistä kyseli, et mikä otettas yhteiseks tavotteeks? Niin, mikä?:) joku semmonen helppo aluksi, et kaikki varmasti onnistuu..

ite aattelin nyt tosissaan yrittää sitä, et herkut pysyis vaan viikonlopuissa. Huomisesta lähtien kova kuri siis! ei tästä tällä menolla tuu mitään., leuat vain lisääntyy!! Pitäs vaan muistaa se, et maailma ei siihen kaadu jos joskus yhen pullan naukkasee, mut ku se on nykyään lähes jokapäiväistä ni siihen on tultava muutos!

kevään jumppakausikin alkaa kohta, innolla odotan.. tavote siinä, et 2-3 krt vähintään viikossa kävisin. emmä halua et mun kroppa on jo kakskymppisenä roikkuva joka suuntaan..

Saa nähä kuin viljan käy, mut motivaatio on nyt aikalailla kohillaan. :)

kertokaas muut, mitä tulevaisuudensuunnitelmia kategoriassa laihdutus teillä on?

yhesä onnistuttaan! yritetään nyt tosissaan.. tää keskustelu on toiminu jostain toukokuulta asti jo , ni eikö pitäs jo tytöt tapahtua jotain :D jooko?

nyt alan kiskoon lenkkaria jalkaan ja lähen lenkille! :)

Aurinkoista sunnuntaita kaikille! kirjotelkaa!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu