Niin tosiaankin nyt on sinilevää akvaariossa! Miten siitä pääsisi eroon? Olemme tihentäneet vedenvaihtoja, vähentäneet kalojen ruokintaa ja laittaneet turvetta akvaarioon -että saisi pH:n tippumaan-.
pH 7, NO2=0, NO3=12mg/l, lämpötila 25-26 astetta
Miten pääsee eroon sinilevästä?
10
3218
Vastaukset
- ............
On sellaista antibioottia mikä vie sinilevän (sinilevä on bakteeri, ei varsinainen levä) ja sitä kannattaa kokeilla jos pimennys, vedenvaihdot ja levän lappoaminen ei auta. Myös hillidioksidin lisäys laskee pH:ta ja saa myös kasvit kasvamaan paremmin ja sitomaan ravinteita.
- ...
eläinlääkärit eivät kirjoita antibioottireseptejä akvaarioiden sinilevien torjuntaan, jolloin ei edistetä myöskään "sairaalabakteerien leviämistä."
- viivi76
Keskustelun ohjeet ja kirjoittajan vastuu
Hyvä keskustelu on rakentavaa ja asiallista, se ei ole chattailua. Se ei myöskään ole yritysten mainontaa eikä markkinointia. Keskustelusivuilla sinun sanomasi tavoittaa suuren yleisön. Siksi sinun pitää muistaa muutama tärkeä asia:
Keskusteluissa ei esim. saa:
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Kirjoittaa rasistisia tekstejä
Kirjoittaa tai kuvata karkeaa pornografiaa
Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai palvelua
Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja
Jos huomaat näitä sääntöjä rikottavan, voit ilmoittaa siitä kyseisen viestin kohdalta.
Suomi24.fi pidättää itsellään oikeuden poistaa asiattomat lausunnot keskusteluista. Toistuvasta häiriköinnistä keskustelusivuilla seuraa IP-osoitteen jäljitys ja tarvittavat jatkotoimenpiteet.
Suomi24.fi ei ota minkäänlaista vastuuta keskusteluissa esitetyistä väitteistä tai niiden aiheuttamista seurauksista.
Keskusteluja käydään keskustelijoiden omalla vastuulla.
Keskusteluissa on syytä noudattaa voimassa olevaa lainsäädäntöä, mm. henkilökohtaisen tietosuojan ja tekijänoikeuksien kohdalla.
Keskustelusivuilla ei myöskään saa esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia.
Muut lukijat ovat vain kyllästyneet Miimun
ylenpalttiseen mainostamiseen ja tekevät siitä minulle poistamisvalituksen.
- Elina
...osaisitko auttaa?
Edellisille vastaajille sanon vaan, että tiedän, että tollasta ainetta on olemassa, mutta en halua käyttää sitä ennen kun ihan viimiseks jos mikään muu ei auta!
Kai tässä täytyy alkaa selvittämään, että mistä toi johtuu, että tota sinilevää kasvaa.
Nyt on kuitenkin hiilidioksidinlevitin paikallaan ja arvot on edelleen samat... Turvettakin lisättiin, mutta pH ei ole edelleenkään tosta seiskasta tippunut...- e.e.
Oletko kokeillut pimennystä? Tai mitä yleensäkin olet jo kokeillut? Jos levän poistaa tarkkaan ja pimentää akvaarion joksikin aikaa, siitä pääsee helpommin eroon. Tällöin toki hiilidioksidinlevitin pois ettei pH laske liikaa... Kokemuksesta voin sanoa että pimentämättä levä ei helpolla lannistu. Ja se pH:n laskeminen ei auta paljoa jos levää jo on siellä.
Ja vinkki: osta waterlifen 6.5 buffer-ainetta, millä saa turvallisesti pH:n pysymään 6.5:ssä. Turvetta saa laittaa nimittäin aika paljon ennenkuin pH laskee. - Miimu
e.e. kirjoitti:
Oletko kokeillut pimennystä? Tai mitä yleensäkin olet jo kokeillut? Jos levän poistaa tarkkaan ja pimentää akvaarion joksikin aikaa, siitä pääsee helpommin eroon. Tällöin toki hiilidioksidinlevitin pois ettei pH laske liikaa... Kokemuksesta voin sanoa että pimentämättä levä ei helpolla lannistu. Ja se pH:n laskeminen ei auta paljoa jos levää jo on siellä.
Ja vinkki: osta waterlifen 6.5 buffer-ainetta, millä saa turvallisesti pH:n pysymään 6.5:ssä. Turvetta saa laittaa nimittäin aika paljon ennenkuin pH laskee.Toimiiko pimennys sinileväänkin? Wau. En ole koskaan tullut edes ajatelleeksi, kun olen iskostanut mieleeni, ettei sinilevä ole levä ja sitten jotenkin ajatellut ettei se niin yhteytäkkään.
Skeptikko olen luonnostani, joten älä e.e loukkaannu kun pyydän jotain perustelua pimentämiseen. En siis varsinaisesti epäile sanaasi, tahdon vain tietää miten homma toimii. - e.e.
Miimu kirjoitti:
Toimiiko pimennys sinileväänkin? Wau. En ole koskaan tullut edes ajatelleeksi, kun olen iskostanut mieleeni, ettei sinilevä ole levä ja sitten jotenkin ajatellut ettei se niin yhteytäkkään.
Skeptikko olen luonnostani, joten älä e.e loukkaannu kun pyydän jotain perustelua pimentämiseen. En siis varsinaisesti epäile sanaasi, tahdon vain tietää miten homma toimii.Kyllä pimennys auttaa sinilevään. Ota nyt itse se aqua-web:in haku esille ja hae sanalla sinilevä ja katsele mitä ohjeita sieltä löytyy! Sinilevä pitää runsaasta valosta ja sitä esiintyy usein valoisimmissa paikoissa akvaariossa. Se yhteyttää vaikka onkin bakteeri, on tainnut jäädä biologiantunnilla jotain huomiotta?
- Miimu
e.e. kirjoitti:
Kyllä pimennys auttaa sinilevään. Ota nyt itse se aqua-web:in haku esille ja hae sanalla sinilevä ja katsele mitä ohjeita sieltä löytyy! Sinilevä pitää runsaasta valosta ja sitä esiintyy usein valoisimmissa paikoissa akvaariossa. Se yhteyttää vaikka onkin bakteeri, on tainnut jäädä biologiantunnilla jotain huomiotta?
Juu, nukuin kaikki biologian tunnit tai piirtelin. :) Nyt kun luin uudelleen nuo haun antamat tulokset, niin kyllä siellä se pimennyskin tosiaan mainittiin. Itselläni se viihtyy pohjalla, jonne valoa ylttää vähiten, ehkä siksikään en osannut yhdistää sitä tuohon pimennysneuvoon.
Sinänsä hasuua, että yleensä saan moitteita siitä, että muka väitän tietäväni kaiken. Sitten kun kysynkin neuvoa, saan ilkeilyä taas. Mielenkiintoista.
Mutta juu, kiitos kuitenkin e.e. :) - e.e.
Miimu kirjoitti:
Juu, nukuin kaikki biologian tunnit tai piirtelin. :) Nyt kun luin uudelleen nuo haun antamat tulokset, niin kyllä siellä se pimennyskin tosiaan mainittiin. Itselläni se viihtyy pohjalla, jonne valoa ylttää vähiten, ehkä siksikään en osannut yhdistää sitä tuohon pimennysneuvoon.
Sinänsä hasuua, että yleensä saan moitteita siitä, että muka väitän tietäväni kaiken. Sitten kun kysynkin neuvoa, saan ilkeilyä taas. Mielenkiintoista.
Mutta juu, kiitos kuitenkin e.e. :)No mielestäni itse ilkeilit tyyliin "auttaako pimennys sinileväänkin. Wau.." Luulin todellakin että kaikki akvaristit siitä tietää, mutta ei näköjään. Olisit itse ottanut asiasta selvää ennenkuin kyseenalaistat neuvoni. Niin ja meillä opetettiin jo ala-asteella mitä kesällä tapahtuu järvissä kun sinilevä "kukkii" ja kerrottiin siihen syyt.
Se että kirjoitaa viestin loppuun "älä nyt loukkaannu" ei tee tyhjäksi sitä mitä on sanonut.
Ja luuletko etten itse saa täällä yhtään ilkeilyä kun yritän vain auttaa? En kirjoittele edes sellaisia korulauseita mitä sinä. - Miimu
e.e. kirjoitti:
No mielestäni itse ilkeilit tyyliin "auttaako pimennys sinileväänkin. Wau.." Luulin todellakin että kaikki akvaristit siitä tietää, mutta ei näköjään. Olisit itse ottanut asiasta selvää ennenkuin kyseenalaistat neuvoni. Niin ja meillä opetettiin jo ala-asteella mitä kesällä tapahtuu järvissä kun sinilevä "kukkii" ja kerrottiin siihen syyt.
Se että kirjoitaa viestin loppuun "älä nyt loukkaannu" ei tee tyhjäksi sitä mitä on sanonut.
Ja luuletko etten itse saa täällä yhtään ilkeilyä kun yritän vain auttaa? En kirjoittele edes sellaisia korulauseita mitä sinä.Tässä taas esimerkki siitä, kuinka helposti toisen ymmärtää väärin kun ei voi kuulla äänensävyä tai nähdä ilmeitä.
Minun ei oikeastikaan ollut tarkoitus ilkeillä. Wau tuli yksinkertaisesti siitä, että tuo tieto on jäänyt minulta ennen huomaamatta ja olin yllättynyt kun löytyi jotain uutta kokeiltavaa omaankin leväongelmaan.
Meille puhuttiin aina lämmöstä ja ravinteista, jotka sinilevää tuovat. Toki lämpö tulee auringosta, josta valokin, mutta silti olen mieltänyt ne tähän asti eri asioiksi. Niinnhän se säätiedotuksen tätikin sanoo että lämpimät säät lisäävät sinilevän kukintaa. :)
Tiedän että saat ilkeilyä osaksesi, niinkuin kaikki, jotka täällä erehtyvät sanomaan totuuden, sensijaan mitä kysyjä tahtoisi kuulla. Siksikään tarkoitus ei ollut ilkeillä yhtään lisää.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 722766
- 632674
- 681792
- 241627
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91490- 151402
- 481257
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91219