Mulla on alaselän kans ongelmia, se on jatkuvasti tosi kipeää ja erityisesti pitkillä lenkillä sitä alkaa kolottaa. Oon yrittänyt vahvistaa keskivartaloa mutta ei tunnu auttavan. Olisko jollakin hyviä vinkkejä tähän tai jotain erityisen hyviä liikkeitä ongelmaan?
alaselkä kipeytyy
ei luovuta
31136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kunnallisessa lääkärit eivät uskoneet, vaan sanoivat että lepää pari viikkoa ja sitten vahvista sisäisiä ja ulkoisia lihaksiasi. menin yksityiselle, siellä otettiin magneettikuvat ja kappas vaan, alimmat nikamat olivat romahtaneet ja kulumia oli kuin vanhalla ämmällä.
Olen 28-vuotias enkä juokse enää metriäkään. Nyt käyn vain vesijumpassa ja sauvakävelyllä. Arvaa kyrsiikö? Kaikki on kiellettyä: pitkään istuminen, juokseminen, spinning, kyykyt jne jne. Aika rajallista on tuo liikunnan harrastaminen, mutta pidän nyt itseni kunnossa uimalla 4-5x viikossa ja pari kertaa käyn sauvomassa.
Kannattaa siis mennä tutkimuksiin jos aina kipeytyy eikä levolla mene ohi.
Millainen tausta sulla on juoksijana? Kuulostaa aika vakavalta vammalta, miten sellaisen saa jo sinun iässäsi? Olet ilmeisesti juossut tosi paljon, koska ei pitäisi nuorelle perusterveelle, kuntojuoksijalle tulla treenistä noin pahaa ongelmaa.
Uskon todella, että v*tuttaa. Pystyt silti treenamaan yhä melkoisia määriä, jos tosiaan käyt viisikin kertaa viikossa uimassa!
Mullakin alaselkä kipeytyi jo kilometrin kävelylenkillä. Apu löytyi, kun tapasin ammattitaitoisen fysioterapeutin, joka huomasi, heti, että kyseessä on skolioosi. siis lanneranka- , ja rintaranka ovat suoristuneet. Sain jumppa ja venyttelyohjeita, joilla treenataan syviä vatsa-, ja selkälihaksia. Ne ovat auttaneet.vartalokin on kiinteytynyt. Kantsii etsiä kivun syy, johon sitten saa oikean hoidon. Tavan hieroja hoitaa kyllä kipeitä lihaksia, mutta todellinen syy jää selvittämättä. Ei voi tietää onko siellä kulumia vai auttasko pelkkä jumppa..