luistinten teroitus

ei kovin ahkera luistelija..

mistä tietää milloin luistimia on teroitettava? ja paljonko se keskimäärin maksaa? varmaankin sen voi teettää urheiluliikkeessä..?

kiitoksia etukäteen vastaajille ! :)

8

11869

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teroittelija

      Moi!

      Itse olen käynyt teroittamassa luistimet lähimmällä jäähallilla. En tiedä miten hyvin urheiluliikket tuota tekevät. Siellä teroitus maksaa alkaen neljä euroa ja vaikeammat "tapaukset" viidestä eurosta ylöspäin. Varmaan aika sama hinnasto paikkakunnasta riippumatta. Uudet luistimet on hyvä myös muotoilla aluksi ja muotoilun hinta alkaa 10 eurosta ylöspäin, mutta ei yleensä onnistu odottaessa sillä vie vähän enemmän aikaa.

    • Ninna

      Riippuu myös onko kyse taitoluistimista vai mistä..? Pikasuutarit eivät yleensä osaa teroittaa taitolusitimia.

      • vuodelta nakki

        käytössä olleet n.7 v eikä ole tiedettävästi teroitettu..ulko jäällä pääosin käytetty


      • Teroittaja
        vuodelta nakki kirjoitti:

        käytössä olleet n.7 v eikä ole tiedettävästi teroitettu..ulko jäällä pääosin käytetty

        Jäähalleissa kyllä harrastetaan jääkiekkoa ja taitoluisteluakin joten molemmat luistimet on onnistunut siellä teroittaa.


      • S-MMMrii
        Teroittaja kirjoitti:

        Jäähalleissa kyllä harrastetaan jääkiekkoa ja taitoluisteluakin joten molemmat luistimet on onnistunut siellä teroittaa.

        riippuu myös paljon jäähallista.. Ei kaikissa teroiteta taitoluistimia. Kysymällä selviää =)


      • Ninna
        S-MMMrii kirjoitti:

        riippuu myös paljon jäähallista.. Ei kaikissa teroiteta taitoluistimia. Kysymällä selviää =)

        Kyllä pikasuutari varmaan teroittaa taitoluistimetkin, eri asia sitten meneekö se oikein.. Marketin kaunoluistimia voi kyllä pikasuutarillakin terotuttaa.


    • Jääkiekko Huoltaja

      Moro

      Helpoiten luistinten terien terävyyden kokeilun voi kokeilla kynnellä. Jos luistimen terän kulma ottaa siivun kynnen päältä on juistin terävä jos ei niin tylsä.

      Luistin kannattaa myös käydä muotoilemassa jossain mieluiten jäähallin teroittajalla. (Tietää mitä tekee)

      Espoossa jos oot niin Weccu Laaksolahden hallilla on hyvä mesta esimerkiksi.

      Se tekee myös sädemuotoiluja mut jos ei kovin luistele niin normi muotoilu riittää. Muotoilu maksaa 20 E teroitus 7 E.

      Siitä kokeilemaan.

    • geggonen

      Varoituksen sana taitoluistinten teroitukseen. Anna tehtävä ehdottomasti ammattilaiselle. Älä anna kenenkään jääkiekkospeden pilata kalliita teriä.

      Kysy jostain alan liikkeestä, tai seurasta apua. Missäpäin suomea harrastat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2179
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1195
    5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1181
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1169
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    Aihe