Jarkon merkittävin tappio

Tennisguru

Oli tämän päivän tappio Tsongalle.

Openin välieräpaikka voisi vielä kääntää kelkan.

5

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..................

      Ja millä tavalla se tappio vielä tuli:
      6-0 *3-1 tilanteesta 3-3
      Ratkaisevan erän tiebreakissa Jarkolla johdot *2-1, *4-3 jolloin häviää molemmat syöttönsä -> 4-6*
      *5-6 ja ei saa pidettyä syöttöä.

      • tennishupailija

        Jarkko "yhden erän ihme" nieminen näytti taas miten hermo pitää. Eka erä näytöstyyliin, mutta kun kun viidakko-jim heräsi, niin tuli takkiin aika tanakasti.


      • xtc1

        Ensimmäinen erä, vaikka 6-0 kotiin tulikin oli outo; Jarkko pelasti 4 breikkipalloa (en tiedä oliko samassa geimissä), kun taas Jarkolla oli 3 breikkipalloa, jotka voitti kaikki. Pisteet Jarkko voitti selkeästi 28 43:sta.

        Mutta mutta. Ei vaan saa hävitä kaikkia omia syöttöjään, jos tie-breakissa breikkaa 4-3:een. Tässä tämä ero tänään.


      • se on, jos
        xtc1 kirjoitti:

        Ensimmäinen erä, vaikka 6-0 kotiin tulikin oli outo; Jarkko pelasti 4 breikkipalloa (en tiedä oliko samassa geimissä), kun taas Jarkolla oli 3 breikkipalloa, jotka voitti kaikki. Pisteet Jarkko voitti selkeästi 28 43:sta.

        Mutta mutta. Ei vaan saa hävitä kaikkia omia syöttöjään, jos tie-breakissa breikkaa 4-3:een. Tässä tämä ero tänään.

        johtaa top 10 äijää 6-0 3-1, eihän niin pitäis olla vaikka siellä ois ollu top 5 ukkeli Tsongaa vastassa.
        Sehän on täysin ennalta-arvaamaton ja järjenvastainen pelitilanne ja keskittyminen voi silloin livetä keltä vaan!
        Samantyyppisiä tuloksia on ollut esim Dubain finaali kolme vuotta sitten: Fedex johti Rafaa 5-0, vei ekan 6-2, johti tokaa, mut hävis, tai Wimpelin finaali myös 2006, eka rogerille 6-0, sit kax tiebreakerää ja lopulta voittö Rogerille neljässä.
        Kai historia tuntee huipullakin pari häviötä erä ja 5-1 johdosta?
        Eikös joku kroaatialainen hävinnyt Tampereella 2 vuotta siiten juuri näin?


      • katsomossa jännitti

        Olipa tiukka matsi tosiaan, loppujen lopuks Niemisellä oli 2 paikkaa, mistä sais ehkä syyttää itteensä, muuten Tsonga paransi koko ajan ja lopussa voitti hyvyyttään ja rohkeuttaan. Ottelu kääntyi yhdestä pallosta 6-0 3-1 tilanteessa Tsongan syöttäessä avauspalloa. Tsonga pääsi tinttaamaan smashin aivan verkon päältä ja veti kahtasataa jalat ilmassa, mutta Nieminen onnistui aivan maagisesti hyppäämään perse takaseinässä ja vastasmässäämään pokalla viivalle. Tsonga meni polvilleen ja ylisti Niemisen lyöntiä hetken. Sitten Tsonga vei loput pisteet syötössään ja otti ainoan murron Niemisestä koko ottelussa heti perään. 3. erässä Niemisellä oli breikkipallo 4-2:een, Tsonga tuli kakkosesta verkolle ja Niemisen rystypalautus napsahti verkon yläreunaan! 1 Tie break oli Niemiseltä kehno, mutta toisessa nähtiin loistavaa tennistä. 2-1 tilanteessa Nieminen syötti vain 150 km/h ykkösen ja Tsonga pääsi painostamaan ja vei pisteen. 4-3 johdossa Nieminen syötti 209 ja 199 km/h nopeuksiset syötöt, mutta Tsonga veti molempiin tajuttomia kämmenpommeja ja läpilyönnin kolmannella. Ei olisi voinut Jarkko niissä pelata yhtään paremmin. Viimeisessä pisteessä jälleen rysty verkkoon, kun Tsonga nousi verkolle. Ottelu tietää kuitenkin hyvää Niemisen jatkokaudelle ja veikkaanpa, että Lopez helisee Sydneyssä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5589
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4890
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3214
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2653
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2302
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1576
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1230
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      855
    Aihe