retkiluistelemaan

happyppahh

Viimeksi olen pakkokaunoluistellut koulussa 20 vuotta sitten. Eipä ollut minun vahva lajini, mutta nyt kiinnostaisi retkiluistelu.

Vaatiiko hyvää tasapainoa? Pysyykö paremmin pystyssä kuin kaunoluistimilla? Onko muuten vaikeaa? Vaatiiko jotain erityistaitoja?

Vinkkejä ja neuvoja aloittelijalle, Kiitos!

11

4085

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skriik

      Retkiluistelu muistuttaa enemmän luisteluhiihtoa kun perinteistä tyttöjen luistelua. Osta vehkeet asiantuntevasta liikkeestä ja mene lähiluistinradalle kakaroitten sekaan treenaamaan.
      Luisteluhiihtosauvat auttaa potkujen opettelussa.Sauvat auttaa alkuun tasapainon opettelussa. Suomen Latu järjestää kursseja jos et usko kykyihisi. Etsi porukka joka huolii sinut mukaan retkilleen.

      • happyppahh

        :))


    • don Reino

      Katsohan Suomen retkiluistelijoiden sivut ja ilmoittaudu kursille.

      www.skrinnari.fi

    • luistelunoviisi

      Loppiaisena. Edellisestä luistelukerrasta oli aikaa 49 vuotta. Yllättävänkin helposti opin. Jäin kyllä kerrasta koukkuun Ei muuta kuin rohkeasti kokeilemaan. Muista ottaa jäänaskalit kaulaan turvavälineiksi.

      • happyppahh

        Aion kyll' uskaltaa =)


    • Steffo

      Täällä on retkiluistelu ollut hyvin suosittua jo vuosikymmeniä ja olen nyt ilokseni huomannut että harrastuksen suosio on kasvanut Suomessakin. Nykyään kun ei aina lunta ole, niin retkiluistelusta on tullut monelle hiihdon korvike. Itse luistelen muutaman kerran talvessa. Ensimmäiset kerrat voivat tuntua vaikeilta ja kivuliailta koska käyttöön tulee uusia lihaksia ja erilainen tasapainon hallinta. Mutta älä anna periksi! Parin retken jälkeen tuntuu jo paremmalta. Varusteissakin on eroa. Itse luistelen perinteisillä siteillä joissa koko mono on kiinni luistimessa, mutta monilla on ns irtokantaluistimet.

    • hjdl

      Hei retkiluistelia!

      Retkiluisteluun ei tarvita erityisiä taitoja kunhan muistat olla varovainen, pukea lämpimästi päälle ja ottaa hyvät eväät mukaan

    • lfd

      Hei tervetuloa retkiluistelemaan!

      Tavalliset kaunoluistimet ovat ihan hyvät eikä sinun tarvitse osata mitään erityisiä taitoa perusluitelutaito riittää. Yksi vinkki vielä kannattaa ottaa eväät mukaan sillä luistellessa tulee nälkä.

    • Buranaa poskeen retken jälkeen

      Kannattaa harkita vielä. Jäällä kaatuilu murtaa kylkiluut kuin vanhan risun.

    • TL1

      www.skrinnari.fi

    • Don-Pate

      ...vielä. Jos mahdollista vuokraa ensin välineet, kokeile pari kertaa ja jos (kun) jäät koukkuun osta sitten.
      Jos vuokrailet useamman kerran, voit testata eri malleja ja tiedät mikä on sinun luistin ja mono.

      Hyviä luisteluretkiä kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2563
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1735
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1602
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1470
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1252
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe