Olis näköjään asuntoja myynnissä, kokemuksia tietoa kiitos, muutto Kemiin edessä ja en tunne kaupunkia.
Sellutehdas aika lähellä onko siitä haittaa?
Minkälainen on maine asunnoilla?
Muita huomioita....kommentteja.
Minkälainen asuinpaikka Pajusaari?
13
2279
Vastaukset
- Iivari Mäkäräinen
asua, varsinkin kun Botnia lopettaa sellutehtaan nin silloin loppuu hajutkin kokonaan.
- Paavonkariin
Edullista asuinseutua varsinkin jos meinaa omaksi ostaa ja palvelut lähellä sekä että motari ku valmistuu 2010 lokakuus niin on mukava päästellä kaupunkiin
Ja sen tiiän et heti alkaa natina et ei kantsii ostaa tältä alueelta asuntoa ku o sitä ja on tätä ite voin sanoa vaan et tere tulemas - hyvä paikka asua.
Itse asumme Sotisaaressa ja eipä tänne pahemmin leviä nuo tehtaan lemut. Ehkä kerran vuodessa. Toki ennen vuoden vaihtumista haisi, mutta se johtui tehtaan alas ajosta.
Pajusaari on rauhallinen paikka ja eipä nuo palvelutkaan kovin kaukana ole täältäkään. - rauhallinen...
jos lähellä oleva tehdas ei häiritse, niin tervetuloa vaan. Toki nykyään tuo tehdas on pieni haitta, kun melu on vähentynyt ja hajuhaittoja täällä ei ole sen enempää, kuin muuallakaan.
Muuten rauhallinen paikka ja asunnot halpoja. - asuu
pääasiassa ruotsinkielistä ylimystöä. Suvut ovat wanhoja paikallisia aatelis- ja ylimystösukuja. Kustaa II Adolf on aikoinaan vihkinyt Pajusaaren koulun käyttöön. Verokertymältään Pajusaari vastannee hyvinkin Suur-Espoon aluetta. Liikenneyhteydet sekä erinomaiset Tornion ostosmahdollisuudet houkuttelevat varsinkin nuortapolvea. Pajusaarelaisten korkea sivistystaso on saanut jopa kansallisella tasolla ansaitsemaa huomiota. Korkeakoulututkinto löytynee joka toiselta Pajusaarelaiselta. Teollisuustyöpaikkoja Pajusaareen on alkanut muodostua vasta 90-luvun lopulla IT-buumin ollessa kuumimmillaan.
- tuokin paska
menee läpi kuin tuo hepolahden kehuminen.Sisäsiittoinen paikka jossa asuin yli 10-vuotta eikä ikinä takaisin.
- mitämitämitä
Olen asunut kohta 6 vuotta täällä päin ja en ole törmännyt yhteenkään ruotsalaiseen ylimystöön! Ihan tavallisia ihmisiä täällä päin asuu, tosin nykyään enemmän lapsiperheitä, kun on hyvä paikka asua.
- fdsaipoe
mitämitämitä kirjoitti:
Olen asunut kohta 6 vuotta täällä päin ja en ole törmännyt yhteenkään ruotsalaiseen ylimystöön! Ihan tavallisia ihmisiä täällä päin asuu, tosin nykyään enemmän lapsiperheitä, kun on hyvä paikka asua.
Sinun täytyy asua jossakin todella syrjässä kun et ole nähnyt tätä yläluokkaa. Joukossa on myös aika paljon saksalaisia ja ranskalaisia aatelisia.
- keskellä asun.
fdsaipoe kirjoitti:
Sinun täytyy asua jossakin todella syrjässä kun et ole nähnyt tätä yläluokkaa. Joukossa on myös aika paljon saksalaisia ja ranskalaisia aatelisia.
Piti varmistaa tietosi tämän kylän tietotoimistolla ja oli kuule ihan puulla päähän lyöty.
Ei kannattaisi jaella tietoa, ennen kuin varmistaa sen oikeudellisuuden.
- aatelisporvarissukua
totta se on'90prosenttia oli entisistä pajusaarelaisista yleensä ransakalaisia aatelisia tai muuten hyvin varakkaita verrattuna muuhun suomen väestöön siihenaikaan.itsekkin sieltä muuttaneena ja olleena yksi maamme parhaimpana kuninkaana vuosia'
- pajusaarilainen
rauhallinen ja mukava paikka asua :) eipä tehtaasta mitään haittaa ole :)
- Anonyymi
Millainen paikka nykyisin? Häiritseekö tehdas?
- Anonyymi
Ei vieläkään,yhtä kaukana on😁
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11710282
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422201Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261914
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967