auttakaa kiitos !

Olen siis yläastetta käyvä tyttö ja haluisin
teiltä apua. Olen koukussa karkkiin. En voi olla päivääkään ilman karkkia ja nyt yritän karkkilakkoa koska olen lihonut todella paljon karkkien ja muiden herkkujen takia. Karkin takia olen varastanut
vanhemmiltakin rahaa että saisin sitä. Olen yrittänyt ennenkin lakkoa mutta se on juuri ja juuri pysynyt päivän. Luin jostain että joitakin oli purkka auttanut mutta minun pitäisi syödä sitä
kokoajan ja siitä vatsa ei pitäisi ! Jos en saa karkkia tulen hermostuneeksi ja joskus kädet tärisevät. En tiedä enään mitä tehdä, joten toivon että auttaisitte mahdollisimman monipuolisin keinoin !

KIITOS.
3413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei koululainen tiedätkö että makean nälkä on myös merkki elimistön häriöstä-lähinnä aminohappojen vähenemisestä,mikä johtaa kudosten hajoamiseen ja nestekertymiin.

Varmin tapa vanhentaa itsensä nopeasti on syödä paljon sokeria ja sokeripitoista.Sokeri on elimistöön kuulumattomien kemiallisten aineiden jälkeen terveytemme pahin vihollinen.ota yht.kerron lisää[email protected]

Äänestä

sinun omasta tahdonvoimastasi, kannusta itseäsi kun onnistut ja niin edelleen :)

Karkkiin ei kuitenkaan voi tulla riippuvaiseksi samalla tavoin kuin esim. nikotiiniin joten sinun onneksesi jos onnistut selviämään 1-2 viikkoa ilman niin elimistösi lakkaa haluamasta sitä.

Yritä keksiä terveellisempiä tapoja joista myös nautit karkinsyönnin tilalle. Lähde lenkille, kuuntele musiikkia, tanssi, katso tv:tä, piirrä jne. jne...Älä kuitenkaan syö karkkia. Toisinaan kuitenkin jos esim. suklaanhimo on aivan ylitsepääsemätön voi juoda lasin kaakaota tms.

Totuta elimistösi karkkipäivään kerran viikossa, silloinkaan älä ylensyö vaan osta jotain "terveellistä" karkkia kuten malaco truly, 100g tummaa suklaata, kaurakeksejä tms. Juhlapäivät tietysti ovat asia erikseen..esim. joulu. Voit myös kokeilla leipomista itse.

Tutki vaikka wikipedian avulla mitä ovat ne aineet joita karkkipussin kyljessä luetellaan ja mitä ne tekevät sinulle. Karu totuus paljastaa itsensä.

Juttele vanhempiesi kanssa, en usko että he ovat vihaisia. Voit pyytä heitä auttamaan. Jos heillä on tapana ostaa herkkuja teille kotiin niin pyydä heittä olemaan ostamatta sinulle. Voit myös antaa vaihtoehtoja. Pari makeaa hedelmää kuten vaikka passion voivat korvata karkin.

Pidä päiväkirjaa olostasi. Ihmisen mieliala usein kohoaa, unen laatu paranee ja kaikkea muuta kivaa kun turha sokeri, lisäaineet ja rasva karsiutuu pois. Päiväkirjasta voit aina repsahduksen uhatessa tarkistaa kuinka olosi on parantunut ilman karkkia.

Ala harrastaa urheilua. Karkki ja makea saavat sinulle hyvänolon tunteen vaikka ne ovat oikeasti kaikkea muuta kuin hyvää. Urheilu saa elimistön erittämään myös samaa "hyvän olon" hormonia jolloin huomaat että on parempiakin tapoja kuin karkin syönti. Urheilun tuottama hyvä olo on myös paljon kauas kantoisempaa kuin syömisen.

Äänestä

Yksi selitys jatkuvalle makeanhimolle voi olla se, että syöt oikeaa ruokaa liian vähän ja/tai ruokailuvälisi ovat liian pitkiä. Lisäksi kannattaisi tarkkailla hiilihydraatien laatua eli jos syöt paljon vaaleaa leipää, valkoista pastaa ja riisiä, ne kannattaisi vaihtaa ruisleipään ja tummiin vaihtoehtoihin, lähde siis vanhempien mukana ruokakauppaan. Yksi keino - ei hyvä, mutta pelkkää sokeria ja lisäaineita sisältäviä karkkeja parempi - on joskus ottaa välipalaksi esim. voileivän sijasta tavallinen pulla tai jäätelö. Niistä saat kuitenkin myös vatsantäytettä ja lisäkaloreita huomattavasti vähemmän kuin muun ruuan lisäksi syödyistä karkeista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Olen siis yläastetta käyvä tyttö ja haluisin
teiltä apua. Olen koukussa karkkiin. En voi olla päivääkään ilman karkkia ja nyt yritän karkkilakkoa koska olen lihonut todella paljon karkkien ja muiden herkkujen takia. Karkin takia olen varastanut
vanhemmiltakin rahaa että saisin sitä. Olen yrittänyt ennenkin lakkoa mutta se on juuri ja juuri pysynyt päivän. Luin jostain että joitakin oli purkka auttanut mutta minun pitäisi syödä sitä
kokoajan ja siitä vatsa ei pitäisi ! Jos en saa karkkia tulen hermostuneeksi ja joskus kädet tärisevät. En tiedä enään mitä tehdä, joten toivon että auttaisitte mahdollisimman monipuolisin keinoin !

KIITOS.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu