Tekisi mieleni pestä lenkkitossuni, mutta miten se pitäisi tehdä, ja onko se ylipäätään järkevää? Voiko tossut laittaa pesukoneeseen? Vaikuttaako peseminen tossujen ominaisuuksiin? Vai likoamaan pesuaineämpäriin ja sitten harjausta vaikka astianpesuharjalla? Mikä käytäntö teillä muilla on?
Miten lenkkitossut
pestään?
21111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
käsittääkseni lenkkareita ei saa laittaa pesukoneeseen tai pestä mitenkään runsaan veden kanssa. Jos ne ovat kuitenkin likaiset, niin itse olen pessyt ne lavuaarissa käyttäen pientä kynsiharjaa tai pesusientä. Kastelen harjan tai sienen veden alla ja pyyhin/harjaan lenkkarit puhtaaksi.
Jos tossuissa on kuitenkin pinttynyttä likaa, joka ei lähde pelkällä vedellä, olen käyttänyt sellaista pesukiveä, sen nimi on muistaakseni universal stone. (saa ainakin s-ryhmän kaupoista) Se on sellainen kivi, johon hangataan märkää sientä, ja sillä sienellä sitten hangataan lenkkareita. Aine on myrkytön ja tosi hyvä, sillä tulee tosi valkoista jälkeä!
Olen heittänyt lenkkarit pesukoneeseen 20 vuoden ajan. Yksikään tossu ei ole mennyt piloille. Toki pesuohjema pitää vallita "hienopesu" tms ja lämpötila 30 astetta. Juoksija-lehden sivuilla taitaa olla aiheeseen liittyvää asiaa. http://www.juoksija-lehti.fi/Default.aspx?tabid=2868 .