MAISTUUKO

MIKSI PORONLIHA MAISTUU JA HAISEE KUSELLE ?

Nyt teillä on mahdollisuus lukea Suomi24 Rovaniemi poronlihaa 4. tiellä erikoisesti tapaus Rovaniemi Lohiniva väli !!
Kysyy epätietoinen NAAPURIN ROUVA en kyllä uskalla tarjota LAKERIGENKÄ YSTÄVÄLLE ?
263177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

olen samaa mieltä kirjoittajien kanssa,laillistettu rosvoaminen pitää saada loppumaan,mulle kävi justhin nii kans poromies tuli ko tyhjästä elävän poron kimphuun ja tappo se ko sai rahan valtiolta,ja mie menen siittä vaikka valalle.KYLLÄ se poromiehen ammatti pitäis LAKIPYKÄLÄLLÄ lopettaa .se ammatti on ikivanha.minä en poromiehiä elätä ja heidän karjaa meinaa kasvattaa että sillee,,,ei ole meinaan ruskea kieli.

Äänestä
  • oikein yrität kirjottaa, ei siitä mitään tolkkua saa. Tuntuu, että yrität tua esile jotakin rikollista toimintaa?

    Äänestä

Mistä saa ostaa Poroa paloina tai ruhona mikä on KL-hinta
Onko Ruotsissa myynti liikettä , ja missä ennen sai Juoksenkin kaupasta poroa A- 22 markkaa kilo.
Vastauksia kiitos !

Äänestä
  • Hinta on noussut, tarvitseehan poromieskin työstään palkan. Puolikkaan poronvasaa saa noin 9 - 11 euron kilohintaan, siististi pakattuna vakuumipakkauksiin ja lappu kyljessä, jotta tietää mitä paikkaa on. Ylitorniollakin on poromiehiä, jotka myyvät. Savustettu on kalliimpaa, ainakin Soukolojärvessä savustetaan ja Portimojärvellä. Hyvää ja terveellistä, olen itse ostanut.

    Äänestä

  • Lihaa saa kirjoitti:

    Hinta on noussut, tarvitseehan poromieskin työstään palkan. Puolikkaan poronvasaa saa noin 9 - 11 euron kilohintaan, siististi pakattuna vakuumipakkauksiin ja lappu kyljessä, jotta tietää mitä paikkaa on. Ylitorniollakin on poromiehiä, jotka myyvät. Savustettu on kalliimpaa, ainakin Soukolojärvessä savustetaan ja Portimojärvellä. Hyvää ja terveellistä, olen itse ostanut.

    tae se on, jos sinä olet sitä ostanut. Taidat olla vaan itse poromies.

    Äänestä

Oletkos kusta maistanut? Kun tiedät verrata?

Äänestä

Miksi ollaan kateelisia Poromiehille ja kaikille yrittäjille siellä. Muissa kunnissa kyllä kannustetaan yrittäjiä. Noin 30 vuotta sitten Kommunistin kadehtivat kaikkia Järvikylien maanviljelijöitä .
Jos suorastaan ei nestettä ole maistanut niin ainakin on kusetettu monia .

Äänestä

Myytävänä Aava-Saksalla Hinta 15,000 ?
Mikä lämmitys ?
Kuka myy ?
Vihje ei kannata aina aloittaa uutta keskustelua ?
KIITOS !!

Äänestä

OK, mutta poromiehiostä en ole ollenkaan, niin varma. Ajoin aikoinaan "kaljamakelillä" porokolarin, eli poro juoksi ravia suoraan eteen. No autoon tuli pieniä vaurioita, ei kuitenkaan niin paljon, että olisi kannattanut vakuutusyhtiötä häiritä.
Poron kuitenkin löysin metsästä halvaantuneena. Siihen sen lopetin ja kokeneena hirvimiehenä myös asiallisesti suolistin. Ilmoitin poliisille ja etsin poromiehen, jolle kerroin tapahtuneesta ja näytin mistä ruhon löytää.
Siinä kaikki, vieläkin harmittaa turha työ, sillä olisinhan voinut poliisille ilmoitettuani jättää poron pilaantumaan siihen missä oli. Ei kiittänyt paliskunta suolistuksesta, puhumattakaan maksanut työstä. Ei muuten toistu vastaisuudessa, jos sattuu. Aiai

Äänestä
  • No mitäpä siittä tänne kerrot, olisiko pitänyt palkinto saada ja rahallinen korvaus.

    Äänestä

Etelän mies käyny Lapis kesälomareissulla sotkemas?

Äänestä

Eipä oo paljua syömistä, sisä ja ulkofile, loput voi syöthää koirille!

Äänestä

Ylihintasta jännettä,vein koirale mut puri käestä ja meni koppiin

Äänestä

rrrr

Äänestä

Ruotsissa paljo halvempaa ja todella laadukasta

Äänestä

Kusenmaku loppuu ko ottaa kikkelin harvemmin suuhun. Siittä voipi paskan makukin johtua

Äänestä

Poronliha maistuu yhteiskunnan ylläpitämälle kuluille!

Äänestä

Poromies on kuin maanviljelijä eletään yhteiskunnan rahoilla ja sitte ku tekevä tuhoa ni Eine minun oo

Äänestä

Olen syöny ikäni poronlihhaa, hyvvää. Porosta voi syä kaikki, mutta minun suosikki on poronlihakeitto, selkäkeitto paras. Käristys hyvä, kuivaliha hyvä, suolaliha, kieli, syän hyvät. Turhaan moititta.

Äänestä

Veronmaksajien rahoilla rahoittama suojatyöpaikka tuo poronhoito

Äänestä
  • älä muuta sano

    Äänestä

  • Ensinäkhän poronhoito ei ole mikhän työpaikka. Se on kyllä mahoton kirjo töitä, missä sinun häätyy olla, jos meinaat poromies olla. Tet että varhmaan ole nähneet aktiiviporomiestä mithän lunkkuja kolistelemassa. Jos mennee huonosti, niin se vain mennee. Ens vuosi on parempi. Valtion tuki marginaalinen. Maanviljelijät, metsänomistajat pitävät suolarahoina.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Ensinäkhän poronhoito ei ole mikhän työpaikka. Se on kyllä mahoton kirjo töitä, missä sinun häätyy olla, jos meinaat poromies olla. Tet että varhmaan ole nähneet aktiiviporomiestä mithän lunkkuja kolistelemassa. Jos mennee huonosti, niin se vain mennee. Ens vuosi on parempi. Valtion tuki marginaalinen. Maanviljelijät, metsänomistajat pitävät suolarahoina.

    Poronhoito on harrastus missä saa ajella ja istua moottorikelkoilla ja mönkijöillä oman perseen päällä ja veronmaksajien piikkiin

    Äänestä

Konsultti haaraoja ilmoittaa jos näkkee nälissään poroja pellola

Äänestä

ja poronlihan syöjät haisee väkevälle hielle

Äänestä
  • Voi olla että haiseekin. Itsehän sitä ei huomaa.Mutta hyvää ruokaa on poronkäristys.Juhkaruokana syön niin harvoin että verisuonetkaan ei kovetu niin vähästä. Kyllä sika tukkeuttaa pahemmin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


PORONLIHA kirjoitti:

MIKSI PORONLIHA MAISTUU JA HAISEE KUSELLE ?

Nyt teillä on mahdollisuus lukea Suomi24 Rovaniemi poronlihaa 4. tiellä erikoisesti tapaus Rovaniemi Lohiniva väli !!
Kysyy epätietoinen NAAPURIN ROUVA en kyllä uskalla tarjota LAKERIGENKÄ YSTÄVÄLLE ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu