Mitä epävarmuus saa aikaan?

Nimetön

Onko sinun työpaikallasi ollut, parhaillaan meneillään tai tulossa yt-neuvottelut lomautuksista tai irtisanomisista? Kertoisitko kokemuksistasi nimettömänä lehtijuttua varten, jota teen Työ Terveys Turvallisuus -lehteen?

Miten epävarmuus töiden jatkumisesta ja huoli toimeentulosta vaikuttavat työn tekemiseen? Entä työntekijöiden keskinäisiin suhteisiin?
Mitä mieltä olet ollut työnantajasi menettelytavoista? Onko työpaikallasi satsattu työhyvinvointiin vaikeina aikoina?

Voit kirjoittaa tälle palstalle tai suoraan sähköpostiosoitteeseen [email protected]. Käsittelen viestit luottamuksellisesti. Mahdolliset kommentit julkaistaan nimettöminä, mutta kerrothan ammattisi (tai ainakin toimialasi), ikäsi ja sukupuolesi.

Terveisin Helinä Kujala, TTT-lehti

8

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikein...

      Viestisi kertoo sen ettet käsitä oikein työelämää ja ihmissuhteita työelämässä.

      Mutta älä välitä, eivät tajua kolleegasikaan.

    • 1. vastaus sulle

      lyhyesti:
      - Uusi auto ostamatta vielä
      - äänestän niitä seuraavissa vaaleissa jotka eivät aja työvoimapulan verukkeella Suomeen tuhansia & tuhansi mamuja
      - ruokaa ostetaan LIdl:stä enemän kuin ennen

    • ollut parit yt:t

      Ensimmäinen kolme vuotta sitten ja jälkimmäinen kaksi vuotta sitten. Ensimmäinen tapaus oli helppo. Tiedettiin, että meidän tiimistä ei voi ketään irtisanoa, koska projektit jatkuu. Toiset yt:t veivät sitten jalat alta. Vaikka firmalla meni erittäin hyvin, haluttiin lakkauttaa kokonaan tietyn tuoteryhmän tuotekehitys eräällä paikkakunnalla.

      yt:t kestivät sen 6 viikkoa. Kaikkia vitutti suunnattomasti. Töitä ei sinä aikana huvittanut tehdä, koska motivaatio oli nolla. Tukipakettiakin tarjottiin, osa lähti, osa jäi etsimään uusia hommia firman sisältä.

      Yhteishenki oli kuitenkin mielettömän hyvä, ei siellä kukaan hermojaan menettänyt. Jos joku sattui saamaan uusia hommia, oltiin aidosti siitä iloisia. Kaikille toivottiin töitä löytyvän. Lähintä esimiestä ei käynyt kateeksi, hänelle tämä erittäin raskasta. Hän oli kuitenkin hengessä mukana ja tuki kaikkia.

      Mutta kyllä siellä jengi kärsi ja oli masentunut.
      Aika monella tilanne oli se, että oli perhettä ja paljon lainaa. Itsellä sama juttu, lisäksi perheenlisäystä tulossa ja vaimo kotona. Olin perheen elättäjä, mutta nyt lähtee työt alta. Miten tulla toimeen? Lähteekö asunto alta? Mitä ihmettä tässä nyt tekisi? Mistä voisi löytyä sopivia hommia, mikä kiinnostaa, mikä ei? Monta vuotta spesiaalityötä tehneenä, ei samanlaista työtä ole varmasti missään firman ulkopuolella tarjolla.

      Vaikka osalla taloudellinen tilanne olikin paljon parempi, niin hyvän tiimin hajottaminen ja työkaveiden menettäminen tuntui silti ahdistavalta. Ja kyllähän tällaiset yt:t ja "uudet mahdollisuudet" lisäävät epävarmuuden tuntua entisestään. Varsinkin kun näitä neuvotteluita tuppaa tulemaan myös hyvinä aikoina.

      Itse lopulta löysin uusia hommia firman sisältä, huomattavasti monipuolisempia ja samalta alalta. Osalla ei valitettavasti näin hyvä tuuri käynyt.

      • Nimetön

        Oli mielenkiintoista kuulla kokemuksistasi, kiitos. Voisitko vielä kertoa ammattisisi tai ainakin toimialasi ja ikäsi? Jos et halua paljastaa tarkkoja tietoja, epämääräisempikin luonnehdinta käy tyyliin "keski-ikäinen mies, tekninen ala" tai "kolmikymppinen mies, kaupallinen ala". Nämä siis vain esimerkkeinä.

        Terveisin Helinä


      • toki
        Nimetön kirjoitti:

        Oli mielenkiintoista kuulla kokemuksistasi, kiitos. Voisitko vielä kertoa ammattisisi tai ainakin toimialasi ja ikäsi? Jos et halua paljastaa tarkkoja tietoja, epämääräisempikin luonnehdinta käy tyyliin "keski-ikäinen mies, tekninen ala" tai "kolmikymppinen mies, kaupallinen ala". Nämä siis vain esimerkkeinä.

        Terveisin Helinä

        Mies, ikä 37, DI ja tekninen ala


    • Tämä ei oikea paikka

      Hei kyllähän aiheesta löytyy tutkimustietoa. Riippuu tietysti siitä miten artikkelin kirjoitat mutta tällä otannalla minkä täältä saat, et voi yleistää asioita, tai sitten artikkelisi on niin yleisellä tasolla ettei se anna kenellekään mitään.

      • Nimetön

        Juttuni rakentuu pääosin tutkimus- ja muuhun ns. asiantuntijatietoon. Irtisanomis- tai lomautusuhan alla eläneiltä ihmisiltä keräämiäni kokemuksia en aio sen enempää yleistää. Tuonpahan vain jutun ohessa esiin erilaisia tuntemuksia siitä, miltä elämä ja työnteko epävarmuuden aikoina voi tuntua.

        Kokemuksia, sekä tämän palstan kautta tulleita että muualta kerättyjä, on muuten kertynyt jo riittävästi, ja deadlinekin on jo ohi. Kiitos kaikille yhteyttä ottaneille!

        -HK


    • sdgafaäfk

      Asian pelottavuudesta kertoo paljon se, että siitä ei puhuta oikealla nimellä. Sanotaan YT:t vaikka kyse on irtisanomista.

      Ennen vanhaanhan karhu oli niin pelottava ettei sitä saanut mainita omalla nimellä. Sikispä sillä on monta 'lempinimeä'. Jos sen nimen maintiseen niin...

      Huonopuoli tässä on se että yhteistoiminnan on tarkoitus 'inhimillistää' työelämää, mutta koska se on irtisanomisen kanssa saman nimikkeen alla niin se ei toimi. Yhteistoiminnanhan pitäisi olla jokapäiväistä esim työkykyä edistävän tiomininnan, puhelinetujen, työjärjestelyiden jne jne suhteen.

      Hyvä esimerkki on tämän palstan nimi, irtisanomiset palstan sijaan on YT-neuvotelut palsta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7266
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5408
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3335
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      49
      2350
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1288
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe