Mitä epävarmuus saa aikaan?

Nimetön

Onko sinun työpaikallasi ollut, parhaillaan meneillään tai tulossa yt-neuvottelut lomautuksista tai irtisanomisista? Kertoisitko kokemuksistasi nimettömänä lehtijuttua varten, jota teen Työ Terveys Turvallisuus -lehteen?

Miten epävarmuus töiden jatkumisesta ja huoli toimeentulosta vaikuttavat työn tekemiseen? Entä työntekijöiden keskinäisiin suhteisiin?
Mitä mieltä olet ollut työnantajasi menettelytavoista? Onko työpaikallasi satsattu työhyvinvointiin vaikeina aikoina?

Voit kirjoittaa tälle palstalle tai suoraan sähköpostiosoitteeseen [email protected]. Käsittelen viestit luottamuksellisesti. Mahdolliset kommentit julkaistaan nimettöminä, mutta kerrothan ammattisi (tai ainakin toimialasi), ikäsi ja sukupuolesi.

Terveisin Helinä Kujala, TTT-lehti

8

1123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikein...

      Viestisi kertoo sen ettet käsitä oikein työelämää ja ihmissuhteita työelämässä.

      Mutta älä välitä, eivät tajua kolleegasikaan.

    • 1. vastaus sulle

      lyhyesti:
      - Uusi auto ostamatta vielä
      - äänestän niitä seuraavissa vaaleissa jotka eivät aja työvoimapulan verukkeella Suomeen tuhansia & tuhansi mamuja
      - ruokaa ostetaan LIdl:stä enemän kuin ennen

    • ollut parit yt:t

      Ensimmäinen kolme vuotta sitten ja jälkimmäinen kaksi vuotta sitten. Ensimmäinen tapaus oli helppo. Tiedettiin, että meidän tiimistä ei voi ketään irtisanoa, koska projektit jatkuu. Toiset yt:t veivät sitten jalat alta. Vaikka firmalla meni erittäin hyvin, haluttiin lakkauttaa kokonaan tietyn tuoteryhmän tuotekehitys eräällä paikkakunnalla.

      yt:t kestivät sen 6 viikkoa. Kaikkia vitutti suunnattomasti. Töitä ei sinä aikana huvittanut tehdä, koska motivaatio oli nolla. Tukipakettiakin tarjottiin, osa lähti, osa jäi etsimään uusia hommia firman sisältä.

      Yhteishenki oli kuitenkin mielettömän hyvä, ei siellä kukaan hermojaan menettänyt. Jos joku sattui saamaan uusia hommia, oltiin aidosti siitä iloisia. Kaikille toivottiin töitä löytyvän. Lähintä esimiestä ei käynyt kateeksi, hänelle tämä erittäin raskasta. Hän oli kuitenkin hengessä mukana ja tuki kaikkia.

      Mutta kyllä siellä jengi kärsi ja oli masentunut.
      Aika monella tilanne oli se, että oli perhettä ja paljon lainaa. Itsellä sama juttu, lisäksi perheenlisäystä tulossa ja vaimo kotona. Olin perheen elättäjä, mutta nyt lähtee työt alta. Miten tulla toimeen? Lähteekö asunto alta? Mitä ihmettä tässä nyt tekisi? Mistä voisi löytyä sopivia hommia, mikä kiinnostaa, mikä ei? Monta vuotta spesiaalityötä tehneenä, ei samanlaista työtä ole varmasti missään firman ulkopuolella tarjolla.

      Vaikka osalla taloudellinen tilanne olikin paljon parempi, niin hyvän tiimin hajottaminen ja työkaveiden menettäminen tuntui silti ahdistavalta. Ja kyllähän tällaiset yt:t ja "uudet mahdollisuudet" lisäävät epävarmuuden tuntua entisestään. Varsinkin kun näitä neuvotteluita tuppaa tulemaan myös hyvinä aikoina.

      Itse lopulta löysin uusia hommia firman sisältä, huomattavasti monipuolisempia ja samalta alalta. Osalla ei valitettavasti näin hyvä tuuri käynyt.

      • Nimetön

        Oli mielenkiintoista kuulla kokemuksistasi, kiitos. Voisitko vielä kertoa ammattisisi tai ainakin toimialasi ja ikäsi? Jos et halua paljastaa tarkkoja tietoja, epämääräisempikin luonnehdinta käy tyyliin "keski-ikäinen mies, tekninen ala" tai "kolmikymppinen mies, kaupallinen ala". Nämä siis vain esimerkkeinä.

        Terveisin Helinä


      • toki
        Nimetön kirjoitti:

        Oli mielenkiintoista kuulla kokemuksistasi, kiitos. Voisitko vielä kertoa ammattisisi tai ainakin toimialasi ja ikäsi? Jos et halua paljastaa tarkkoja tietoja, epämääräisempikin luonnehdinta käy tyyliin "keski-ikäinen mies, tekninen ala" tai "kolmikymppinen mies, kaupallinen ala". Nämä siis vain esimerkkeinä.

        Terveisin Helinä

        Mies, ikä 37, DI ja tekninen ala


    • Tämä ei oikea paikka

      Hei kyllähän aiheesta löytyy tutkimustietoa. Riippuu tietysti siitä miten artikkelin kirjoitat mutta tällä otannalla minkä täältä saat, et voi yleistää asioita, tai sitten artikkelisi on niin yleisellä tasolla ettei se anna kenellekään mitään.

      • Nimetön

        Juttuni rakentuu pääosin tutkimus- ja muuhun ns. asiantuntijatietoon. Irtisanomis- tai lomautusuhan alla eläneiltä ihmisiltä keräämiäni kokemuksia en aio sen enempää yleistää. Tuonpahan vain jutun ohessa esiin erilaisia tuntemuksia siitä, miltä elämä ja työnteko epävarmuuden aikoina voi tuntua.

        Kokemuksia, sekä tämän palstan kautta tulleita että muualta kerättyjä, on muuten kertynyt jo riittävästi, ja deadlinekin on jo ohi. Kiitos kaikille yhteyttä ottaneille!

        -HK


    • sdgafaäfk

      Asian pelottavuudesta kertoo paljon se, että siitä ei puhuta oikealla nimellä. Sanotaan YT:t vaikka kyse on irtisanomista.

      Ennen vanhaanhan karhu oli niin pelottava ettei sitä saanut mainita omalla nimellä. Sikispä sillä on monta 'lempinimeä'. Jos sen nimen maintiseen niin...

      Huonopuoli tässä on se että yhteistoiminnan on tarkoitus 'inhimillistää' työelämää, mutta koska se on irtisanomisen kanssa saman nimikkeen alla niin se ei toimi. Yhteistoiminnanhan pitäisi olla jokapäiväistä esim työkykyä edistävän tiomininnan, puhelinetujen, työjärjestelyiden jne jne suhteen.

      Hyvä esimerkki on tämän palstan nimi, irtisanomiset palstan sijaan on YT-neuvotelut palsta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe