Onko Suomessa nyt kommunismi...

vallalla, kuten RE väitti?
Miten se on mahdollista porvarihallitukselta?
11196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

muka niin?

Äänestä
  • >>>Saatanan komministivaltio. Suuri yksiköitä perkeleen pienelle kansalle ja maalle. Ei sitte nii mitään järkee.

    Äänestä

Olet varmaankin tulkinnut RE:tä väärin. Kas kun kommunististen maiden yksi tunnusomaisimmista piirteistä on aina ollut ja on edelleen palkattomat pakkotyöleirit toisinajattelijoille. Suomessa niitä ei vielä ole, joten tämän maan täytyy olla porvarillinen demokratia. ;-)

Äänestä
  • kyllä Suomi on sosialistinen valtio. On toisen maailman sodan jälkeen aina sitä ollut ja niin kauan kun rahat riittää, ni niin kauan se sitä tulee olemaan.

    Äänestä

  • relaxed kirjoitti:

    kyllä Suomi on sosialistinen valtio. On toisen maailman sodan jälkeen aina sitä ollut ja niin kauan kun rahat riittää, ni niin kauan se sitä tulee olemaan.

    Sosialistinen on tosin eri asia kuin kommunistinen.

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Sosialistinen on tosin eri asia kuin kommunistinen.

    ne on melkein yks ja sama asia. :)

    Äänestä

edes ole oikeita porvareita. No ehkä Wahlroosit, Herlinit tai jotkut muut vanhaa rahaa omaavat on. Mut häviävän pieni vähemmistö kuitenkin.

Äänestä

Ei kommunismia niin vaan lopeteta.

Äänestä

käytettiin sellaista termiä kuin sekatalous. Sillä viitattiin järjestelmään, jossa on piirteitä sekä sosialismista että kapitalismista. Se on ihan käyttökelpoinen termi vieläkin, jos ei tahdo kärjistää asiaa jossa ei mitään kärjistämistä ole.

Äänestä
  • sitä käytetään vieläkin. Tosin aika harvoin sitä tarvitsee käyttää, sen mukaan kun kaikki vähänkään kehittyneet taloudet ovat sekatalouksia.

    Äänestä

  • gvfsvds kirjoitti:

    sitä käytetään vieläkin. Tosin aika harvoin sitä tarvitsee käyttää, sen mukaan kun kaikki vähänkään kehittyneet taloudet ovat sekatalouksia.

    me sitten meinataan suhtautua tähän kapitalismiin ja kommunismiin, jotka yrittää molemmat ryövätä Suomen Kansan Parhaimmiston Selkänahan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

vallalla, kuten RE väitti?
Miten se on mahdollista porvarihallitukselta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu