koska he osallistuivat hyökkäyssotaan ja tappoivat venäläisiä siviileitä ja sotilaita raa-alla tavalla.
Leningradin saarron vuoksi-johon osallistui myös Suomen armeija-kuoli 500.000 lasta.
Leningradin saarron vuoksi-johon osallistui myös Suomen armeija-kuoli 500.000 lasta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sä voisitkin tehdä musta sellaisen ärhäkän aloituksen.
Sen takia myö sota hävittiinkin, kun suomen armeija ei osallistunut Leningradin saartoon.
Jos saksalaiset olis vallanneet leningradin niin sota olis siirtynyt kauas pois Suomen läheisyydestä ja olis voinut olla rauhakin suotuisampi.
juniori päätti olla radikaali. Oli siellä sodassa paljon niitäkin, jotka vain tekivät mitä näkivät yhteiseksi velvollisuudeksi. Heidän elämänsä otettiin heiltä, heidän nuoruutensä vietiin heiltä.
Tämä on ihan tylsä aihe, sillä sorvarithan ovat suurimpia syyllisiä kaikkiin sotiin. Kaikki aseet ovat sorvattuja, mikä todistaa asian
kunnioitan!Heidän ansiostaan saamme nauttia vapaasta Suomesta ja sen puhtaasta luonnosta.Meidän kaikkien Suomalaisien tulisi olla enemmän kuin kiitollisia sotaveteraaneille!Ilman heidän rohkeuttaan ja urheuttaan,joutuisimme tälläkin hetellä kommunikoimaan ehkä venäjäksi
Muuta sinne Venäjälle.
Kunnioitan kaikkia ihmisiä.
Sodan kärsimyksiä kokeneita ja niistä selvinneitä on muitakin kuin sotilaita. Sotilaat tekivät sen mikä pakko oli. Ei heille sen suurempaa kunniaa kuulu kuin muillekaan.
niitä ihmisiä, jotka kunnioituksen ansaitsevat.
Sotaveteraaneille olen kiitollinen heidän ponnisteluistaan ja itsenäisestä Suomesta.
suomalaisia sotaveteraaneja, jotka osallistuivat Leningradin piiritykseen ja olivat osasyyllisiä siihen, että 500.000 venäläistä lasta kuoli nälkään?
mietityttää kuinka moni heistäkin on lottia kohdellut kaltoin, hyväksikäyttänyt, raiskannut, pettänyt tai jättänyt.
On raiskannut? Keksitkö ihan itse sairaassa pikku mielessäs, että sotilaat raiskaisivat auttajiaan, vai onko esittää faktoja?
Olen kuullut juttuja ja tarinoita, joista varmaan ei ihan kaikkia voi suoralta kädeltä sivuuttaa valheena. Humalassa tapahtuneita. Kai jos se naisen puute liikaa on vaivannut on voinut olla pakkokin turvautua joskus hieman järeämpiin konsteihin. Tiedä sitten...
miehen raiskaamaan? Luuletko, ettei mies voi elää ilman seksiä? Uskotko ihan kaiken, mitä sulle sanotaan? Luuletko, että normaali mies tarvitsee seksiä, tai sillä pää hajoaa? Laita niitä linkkejä kun kerran sotaveteraaneja syyllistät. Ei ole paljon vaadittu. He kuitenkin olivat valmiita kuolemaan maan puolesta. Olisitko sinä?
Niistä jutuista on muinaista vasemmistopropagandaa. Et ole ilmeisesti niitä hurjimpia edes kuullut.
sama kai se mulle on mitä ne on tapellu sillon. sitähän menee tämä max 80 vuotta vaikka muurahaispesässä istuksiessa.. ja jos ei mee nii voihan sitä vaikka lopettaa ihtensä saman tien..
jos maalla olisi kaks kuuta nii ei sitä kukaan ihmettelisi..