http://www.youtube.com/watch?v=wRadlJH67D0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=bvN-eE6k2Uk
Saa toki ja kannaataakin muidenkin kuunnella ja kommentoida. Laitoin jo aiemmin nämä, mutta kukaan ei kommentoinut mitään. Taisi ateistinen mieli järkkyä :D
http://www.youtube.com/watch?v=bvN-eE6k2Uk
Saa toki ja kannaataakin muidenkin kuunnella ja kommentoida. Laitoin jo aiemmin nämä, mutta kukaan ei kommentoinut mitään. Taisi ateistinen mieli järkkyä :D
Vastaukset 5
Vanhimmat
näkökulmaa loppumattoman mielikuvituksen keskelle http://www.apple.com/trailers/lions_gate/religulous/trailer_medium.html
-:-
että kommentoit ensin itse, ihan omin sanoin noita pätkiä. Nämä tällaiset kun yleensä tulee ohitettua, kuten käy kaikille keskustelunavauksille, joissa on pelkkä linkki jonnekin. Kokemus kun on osoittanut, ettei linkin levittäjä jaksa/halua/kykene/osaa itse kommentoida asiaan yhtään mitään, puhumattakaan keskustelusta. Julistajien kanssa ei voi keskustella.
Ok, tuon puhujan kaltainen lipevyys ja tietämättömyys (vaiko epärehellisyys?) on tosiaan aika järkyttävää.
Perusongelma on siinä, että puhujan tapaan väärinymmärtämä antrooppinen periaate ja/tai filosofinen vätystely ei ole todiste yhtään mistään. Alkuräjähdys ei tapahtunut "tyhjässä", meidän universumimme ei ole välttämättä ainoa (vaan osa suurempaa multiversumia), eikä se, että olemme olemassa, ole todiste hienosäädöstä vaan ainoastaan meidän elämällemme vallitsevista suotuisista olosuhteista.
Se, ettei puhuja tajua antrooppista periaatetta ja kuvittelee melkein keskiaikaiseen puolimatkamaiseen tapaan filosofisen vätystelyn tai tiedonpuutteen olevan todiste yhtään mistään, on lähinnä säälittävää.
Tuontyyppistä moneen kertaan kierrätettyä jullesoopaa on muuten palstalla kommentoitu moneenkin kertaan, joten älä turhaan odota tuon herättävän mitään suurempia intohimoja vastaamiseen. En minäkään viitsinyt tuota toista videota katsoa loppuun asti.
Hyvää päivänjatkoa. Jään tyytyväisenä ateistiksi.
"Alkuräjähdys ei tapahtunut "tyhjässä", meidän universumimme ei ole välttämättä ainoa (vaan osa suurempaa multiversumia)"
Sillä ei ole mielestäni väliä onko universumimme "ainoa". Jos ei ole ainoa niin se siirtää asian jonnekkin muualle mutta ei poista sitä.
Tuli katsottua koko väittely. Hyvää vääntöä. Siinä jäi Slezak kakkoseksi. Sitten kehdataan väittää uskovia järjettömiksi tai irrationaalisiksi. Ei taida ateistit uskaltaa katsoa kuinka ateismi perustellaan tyhjäksi ja ateisti häviää väittelyn uskovalle. Puhtaasti logiikallahan tuo vietiin. Kiitokset tuosta.