MEIJERISTIN palkka

mmm

olisiko täällä ketään meijeristiä? tai ketään kuka osaisi kertoa mitä aloittelevat meijerityöntekijät yleensä tienaavat? ja olisi hienoa jos joku oasaisi kertoa myös meijerialan töistä! kokemuksia :) itse olen hakemassa hämeenlinnaan meijerialalle. moni puhuu että alalle tarvitaan paljon uusia työntekijöitä, ja että palkkakin olisi melko hyvä, ainakin näin tavallisen pulliaisen silmin... :D

4

12965

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tes:n mukaiset
    • alalta

      Olen ollut meijerissä töissä. En tosin meijeristinä, vaan asiantuntijana. Mutta...

      Ensinnäkin varaudu siihen, että joudut tekemään kolmivuorotyötä. Työ voi paikoitellen olla raskasta, esim. sulatteen (sulatejuuston raaka-aineen) teko. Tai tylsää, kuten pakkauslinjalla olo.

      Ensi alkuun harjoittelijoiden peruspalkat huitelevat varmaan jossain 1600 tietämillä. Siihen lisät päälle. Siitä ne nousevat sitten harjoitteluajan jälkeen. Ja lisää tietenkin kun tulee työvuosia lisää. Muutaman vuoden alalla olleilla peruspalkka varmaankin 2000 euroa.

      Jos ala kiinnostaa, niin harkitse myös sitä amk-linjaa, josta tulee insinöörejä. Niillähän on sitten palkka jo taas erissä tasossa, kun pääsevät asiantuntijatehtäviin.

      Itse olin projektiluonteisesti vuoden verran meijerissä maisterin papereilla ja sain n. 3000 e kuukausipalkkaa. Sikäli mikäli hommat olis jatkunut, olisin välittömästi pyytänyt palkankorotuksen.

      • meijeristi

        Noin parikytävuotta alalla olleena palkkani on peruspalkkani on noin 2700 e/kk. Ja ihan normaalista meijeristin työstä ilman lisiä.


      • Anonyymi
        meijeristi kirjoitti:

        Noin parikytävuotta alalla olleena palkkani on peruspalkkani on noin 2700 e/kk. Ja ihan normaalista meijeristin työstä ilman lisiä.

        Vanhaa tietoa = toi palkka menee reilusti yli 3000 € / kk.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      118
      2435
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1572
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      706
    Aihe