Miksi talvella

Miksi talvella juokseminen tuntuu niin tukkoiselta.

Kesällä pitkät (yli 20 km) lenkit eivät tuntuneet missään.

Eilen juoksin -14 C asteessa 17 km ja tökki tosi pahasti. Jäykistääkö pakkanen lihakset, vaikuttaako kylmyys hapenottoon vai mistäköhän kiikastaa.

Oletteko muut huomanneet vastaavaa ilmiötä?
6701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuossa jo itse syitä kerroitkin.
Itse en koskaan tee vauhdikkaampia lenkkejä jos pakkasta on enemmän kuin -10C. Lisäksi lenkit hieman lyhyempiä kuin normaalisti.
Syynä rasitusastma joka ei oikein tykkää kylmästä vaikka kuinka suojaan kasvot. Noista hengityssuojista en perusta. Eivät vaan tunnu sopivan.
Eli kyllä olen saman huomannut, että pakkanen vaikuttaa.

Äänestä
  • meno vaan paranoo ku etturhia lepsua

    Äänestä

  • ei vaikuta kirjoitti:

    meno vaan paranoo ku etturhia lepsua

    Pohjosen miehenä sanon, että se vaikuttaa just niin kuin edelliset kirjoottaa....

    Äänestä

Kesällä on 1-2 kiloa vähemmän vaatteita päällä, ja jonkun tutkimuksen mukaan kilon paino vaikuttaa 1% verran vauhtiin.

Toisena syynä on se, että ei se juoksu vaan kulje lumialustalla niin hyvin kuin vaikka täysin pitävällä asvaltilla. Jalat varmaan rasittuvat muutenkin enemmän, jos pientä lipsumista on joka askeleella.

Joten nämä seikat voivat saada ainakin vauhdin tuntumaan hitaammalta, ja rasittumaan helpommin vaikka matka olisi sama kuin kesäoloissa juostu. Mutta omasta kokemuksesta tässä vaan puhun.

Äänestä
  • Korjaus, siis 1% painon vähennys vaikuttaisi 1% vauhtiin. Ja paino lähtisi siis tässä tapauksessa jo vaatteista.

    Äänestä

Neuvoisin aloittamaan rauhallisella vauhdilla ja vasta parin kilometrin jälkeen siirtymään tavoitevauhtiin. Oma näkemykseni ja kokemukseni on, että kovilla pakkasilla (alle -10 astetta) rasitusta kannattaa lisätä vaiheittain.

-14 astetta on mielestäni vielä ihan OK keli juosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tökkii kirjoitti:

Miksi talvella juokseminen tuntuu niin tukkoiselta.

Kesällä pitkät (yli 20 km) lenkit eivät tuntuneet missään.

Eilen juoksin -14 C asteessa 17 km ja tökki tosi pahasti. Jäykistääkö pakkanen lihakset, vaikuttaako kylmyys hapenottoon vai mistäköhän kiikastaa.

Oletteko muut huomanneet vastaavaa ilmiötä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu