Osaako kukaan kertoa että koska tuo sukeltajien suosima Uhlun louhos on ollut toiminnassa?
Uhlu
28
23631
Vastaukset
- Turilas
Toiminta nosturilammella loppui 60-luvun alkupuoliskolla. Näin kertoi eräs, siellä joskus töitä paiskinut henkilö.
- Snorklaaja
Onko Uhlu hyvä paikka sukeltamiseen? Kuinka hyvä näkyvyys, entä kuinka syvää siellä on?
- ram
Uhlussa käy aika paljon sukeltajia.Vettä löytyy noin 15 metriä.Kuopassa on kaksi vanhaa nosturia,sekä sekalaista romua.
- Snorklaaja
ram kirjoitti:
Uhlussa käy aika paljon sukeltajia.Vettä löytyy noin 15 metriä.Kuopassa on kaksi vanhaa nosturia,sekä sekalaista romua.
Onko luolia? Mitä sieltä on louhitu?
- Vehmaa
Snorklaaja kirjoitti:
Onko luolia? Mitä sieltä on louhitu?
...joka on suoraseinäinen, selkeä ja helppo. Näkyvyys pohjalla yleensä tyyliin 5-10 m. Pintauimari ei pohjaa pääse tarkastelemaan.
- maitovalas_rus
Vehmaa kirjoitti:
...joka on suoraseinäinen, selkeä ja helppo. Näkyvyys pohjalla yleensä tyyliin 5-10 m. Pintauimari ei pohjaa pääse tarkastelemaan.
Sukelletaanko siellä talvella? Tarvitaanko joku pääsylupa? kiitos
- Dragonslayer666
Ei tarvitse saa mennä omalla vastuulla
- örvö
Tietääkö joku Uhlun osotetta :D
- ngvxdfn
onko siellä turvallista tavallisen pulliasen uida ja esim. hyppiä kallion reunalta (
- Anonyymi
Ei ole
- Saturasuke2
On turvallista uida. Puomi vaan on ollut jo monta vuotta kiinni joten autolla ei paikanpäälle enää pääse.
- Uhlu920271
Uhlun louhos on noin 25 metriä syvä ja näkyvyys on hyvä
- Mooi
Tietääkö joku kuinka korkea korkein kallio seinämä on?
- Anttiiii
13m
- Dragonslayer666
15m
- Riminaaalij
Missä kohtaa ne nosturit on ettei hyppää niiden päälle ja loukkaa?
- Uimari22
Ne ovat 15m syvyydessä pohjassa joten ei oo tuota vaaraa
- rajat
Sehän on siis yksityisten ihmisten omistama ja siitä syystä puomi tullut. Ei ole yleinen uimapaikka
- Anonyymi
noniin ja sitten marjatta 80.v voi menna helvettiin täältä
- Anonyymi
siis kyl siel käyä saa mut omalla vastuulla
- Anonyymi
jos joku haluaa vielä nykyään tietää jotain uhlun louhoksesta niin minulta voi kysyä syvyyttä,parhaita spotteja,lämpötilaa,osoitetta,yms.
- Anonyymi
Mikä on korkein kallio josta voi hypätä
- Anonyymi
Mikä osote on siihen louhoksen jossa ei ole nosturia?
- Anonyymi
Ei niitä nostureita pelätä tarvii. Pikaisella Googlettamisella selviää, että louhokset on Uhluntien varrella, erillistä osoitetta ei kai oo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niitä nostureita pelätä tarvii. Pikaisella Googlettamisella selviää, että louhokset on Uhluntien varrella, erillistä osoitetta ei kai oo?
mapsiin kun kirjoittaa vaikka uhlun kivilouhimo niin löytää kyllä paikalle
- Anonyymi
Se pirullinen tauti se syyhy punkki jonka sieltä saa.
- Anonyymi
Kyllä, mulle tuli se ja munat oli viikon liekeissä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754351
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1104089BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1632844Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582537Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672387- 1382194
Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik422097- 501993
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome521951Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?561742