Nyt jos jotain selviää, saa tämä loppua. Kaikki merkit taas viittavaat siihen. En vain ymmärrä miksei itse lopetä meidän suhdetta, jos muut kiinnostaa.
Miehellä taas jotain menossa...
eräs nainen
81347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mutta ihan noin tiedoin ei tässä voi kovin paljon enempää sanoa. Se, että miehesi tarvitsee sinut, mutta ei arvosta sinua riittävästi, lie aika lähellä totuutta.
...että muut kiinnostaa häntä enemmän kuin sinä, niin en ymmärrä, mikset itse lopeta teidän suhdettanne. Vai oletko yhtä "hyvä" kantamaan vastuuta kuin miehesikin?
alkaa moittimaan.. Jos sä olet ollut samanlaisessa tilanteessa, sä tietäisit miten vaikeaa on uskoa pahaa ihmisestä jota rakastaa. Jos taas et, sulla tuskin oikeastaan on kanttia lyödä lyötyä.
...näyttänyt olevan yhtään vaikeaa uskoa pahaa miehestään. Enkä moittinut, vaan toin esille sen pointin, että suhde samoin kuin sen päättäminen on myös hänen vastuualuettaan, ei yksin miehen... En ymmärrä miten kenellekään tuli sellainen olo, että minä löisin lyötyä... Olenko muka väärässä sanoessani, että myös ap. voisi tosiaan tehdä niitä päätöksiä suhteen jatkosta?
Ja mitä sitten vaikka haluaisikin toisesta uskoa pelkkää hyvää? Miten se nyt liittyi alkuperäiseen viestiin taikka koko ongelmaan? Se ei auta vittu yhtään tilanteessa, jossa toinen kohtelee huonosti. Eikä se poista vastuuta omista valinnoista eikä velvollisuutta huolehtia itsestään ja hyvinvoinnistaan. Sikaa ei voi muuttaa kiltiksi pikku hauveliksi, vaikka kuinka haluaisi uskoa hyvyyteen.
Ennenkuin olin itse tässä tilanteessa ekaa kertaa, olin aina vannonut itselleni, että siihen loppuu heti kaikki. Kun tilanne tuli elämääni, kamalan sodan jälkeen jatkettiin. Mies on taitava puhumaan ympäri, vannomaan rakkauttaan, selittämään jne. Itse en pystyisi koskaan tuollaiseen käytökseen, enkä voi ymmärtää että joku voi tehdä noin ja "leikkiä" onnellista toisen kanssa. Käsittämätöntä kylmyyttä ja kaksinaamaisuutta. Jos itse välittäisin toisesta tai haluaisin muita, lopettaisin suhteeni. Enkä voi ymmärtää että mies ei ajattele näin.
Olen nähnyt miehen sähköpostin aikoinaan toiselle naiselle, hyvin seksipainotteisen. Kiittelivät puolin ja toisin "viimeisestä." Mies kommentoi seuraavaa tapaamista eräällä lausella joka jäi takaraivooni ikuisesti. Tästä jo monta vuotta ja silti tuo aina tulee mieleeni vähän väliä.
Te pettäjät ette tiedä mitä tuskaa aiheutatte toisille osapuolille. Vain jos itse koette samaa, ehkä ymmärrätte. Helvettiä.
lopettaisi kun tietää että sinä annat aina anteeksi.
Kaiva sisko hyvä selkärankas ja itsetuntos esiin ja jätä moinen pelle.
kyllä pistävät miettimään haluaako ketään elämäänsä sotkemaan,miten pahoja ihmiset ovatkaan. Olen itsekin kokenut tuon saman tuskan erään suhteen kautta, sitä tuskaa en ikinä unohda. Missään liitossa en tuollaista hetkeäkään katselisi, rakkaus ei heti tietysti häviä vain ajan kanssa. Julmaa kohtelua ja leikittelyä toisten tunteilla mutta kyllä ne vielä elämässä kostautuu.
jonka kanssa elää ns. normaalia elämää tai ainakin uskotetta itselleen elävänsä. On riippuvainen tai narsisti, sovinisti onhan näitä syitä. Normaalin, tasapainoisen ihmisen käyttäytymistä tuo ei ole. Oliskos itsenäsityminen jäänyt kokematta, kun ei uskalleta asua yksin????