raskaana ja yt:t

pulassah

Sain tietää että olen raskaana ja ilmoitin tästä samantien työnantajalle. Muutamia päiviä sen jälkeen tuli johdolta ilmoitus että firmassa aloitetaan YT:t ja maks. viisi henkeä joutuu todennäköisesti lähtemään firmasta (kyseessä keskisuuri yritys). Nyt tietenkin on kamala jännitys päällä että nythän ne tietenkin irtisanoo sen ihmisen jolle joutuvat maksamaan palkkaa kolme kuukautta vaikkei työntekijä ole edes töissä (eli tulevan mamman). Töitä kyllä riittää osastollamme ja lisäapuja tarvitsemme koko ajan joten tuli täytenä yllätyksenä tämä. Onko tämä korostettu irtisanomissuoja nyt voimassa minun kohdalla vai koskeeko tämä ainoastaan äitiys/vanhempainlomalla olevia?

3

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nelli K

      En ole asiantuntija. Mutta monet yt neuvottelut läpikäyneenä ajattelisin asian näin. Jos yrityksessä alkaa YT neuvottelut koskien koko henkilökuntaa ja syyt on tietty tuotannolliset ja taloudelliset. Niin kyllähän yritys voi irtisanoa kenet vaan. Työnantajalla kun on oikeus valita työntekijänsä. Mutta jos teillä on muitakin henkilöitä, jotka tekevät samaa työtä mitä sinäkin niin siihen nähden sinulla on tietty suoja. Aika harvoin työnantajat lähtevät kuitenkaan irtisanomaan raskaana olevia ja sitä paitsi työnantaja maksaa 3 kk palkan sinulle. Mutta työnantaja saa siitäkin osan valtiolta takaisin....Ole huoleti...en tahdo uskoa, että asia koskee sinua millään tapaa. Ihanaa odotusaikaa sinulle :-)

    • kyyninen

      Niin tietenkään työnantaja ei saa irtisanoa RASKAUDEN TAKIA, mutta muilla perusteilla työnantaja voi irtisanoa.

    • muihin nähden

      Raskaana oleva lähtee vasta viimeisimpien joukossa, kuten työsuojeluvaltuutettu ja pääluottamusmieskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe