Tuomaripisteistä olisi

protestoitava!

Joidenkin luistelijoiden pisteet oli liian alhaiset, esimerkiksi Elena Glebovan.
Taso oli heikko.

4

532

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naisten lyhyestä

      Eli tason heikkous tarkoitti naisten lyhytohjelmaa Areenalla tänään. Eilinen miesten vapaa oli kuin toiselta planeetalta.

      • ei saa unohtaa

        No, siittää vaan kaikki sinne jäälle koittamaan :)))

        Eiköhän lopu arvostelut kun menee ihan itse testaamaan kykyjään!

        Ei pidä myöskään unohtaa miesten ja naisten ihan erillaisia fyysisiä ominaisuuksia. Lihaksia ja voimaa on miehillä luonnostaan ihan toisella tasolla kun naisilla.

        Itse kyllä tykkään eniten kauniista ja esteettisestä naisten luistelusta.
        Toivotaan onnea Lauralle ja Susannalle! Ja että ehkä Kiirakin onnistuu lauantaina.
        Ihanaa anyway seurata kaunista luistelua!


    • youtubella
    • hyvää tasoa

      oli tuomarityöskentely.
      Nykysysteemillä vaan jokaisesta liikkeestä annetataan pisteet eriteltyinä ja skaala on entistä laajempi.
      Suoritus voi television ruudulta näyttää kohtalaisen hyvältä, mutta jos hyppyjen kierrokset täyttyvät vasta luistimen ollessa jäässä, liu'ut jäävät lyhyiksi, askelsarjat helpoiksi ja vauhti puuttuu niin pisteitä ei vain kerry tarpeeksi.
      Entisessä arvostelusysteemissä pisteillä ei ollut juurikaan merkitystä koska sijoitukset ratkaistiin ns. sijoituspisteiden perusteella.
      Silloin joku voi saada esim 5.8 pistettä ja toinen taas vaikkapa 5.6 pistettä. Nykyisellä pistelaskulla kyseisten luistelijoitten ero voisi olla toistakymmentä pistettä.
      Mielestäni taitoluistelun ja esim voimistelun pistelasku on nykyisellään hyvä ja tekee lajeista ihan oikeata urheilua.
      Tämä uusi pistelasku mahdollistaa uusien maiden ja uusien lahjakkaiden luistelijoiden nopean nousun lajin huipulle.
      Näyttäisi että tästä järjestelmästä on ollut hyötyä mm Suomelle. Tuskin meidän huippujen olisi vanhalla järjestelmällä tatjanoiden ja irinoiden miehittämien tuomaristojen aikana ollut mahdollista edetä kovinkaan korkealle.

      Ymmärrän kyllä Eestin valmentajan purkauksen, mutta uskon että hänkin rauhoituttuaan tajusi nykytilanteen.
      Elena Glebova voisi hyvinkin lisäämällä vauhtia ja paremmilla liikkeiden loppuunvienneillä olla paljon korkeammalla tasolla ja todennäköisesti hänen valmentajansa tulee jatkossa panostamaan juuri näihin asioihin. Näissä kilpailussa tilanne vain nyt oli tämä ja pisteet oikeat.

      En nyt menisi sanomaan tasoa kovin heikoksi, koska juuri Elena Glebovin tasoinenkin hyvä luistelija jäi kymppisakista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      128
      7726
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      94
      7262
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      17
      6491
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6331
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5468
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5305
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    Aihe