ja velkaa otetaan hullun lailla 30 mrd euroa.
Koska poliitikot viisastuu ja lakkauttavat typit ja muut turhat virastot ?
Koska poliitikot viisastuu ja lakkauttavat typit ja muut turhat virastot ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Työllisyystalkoisiin on nyt reippaasti panostettava työpajoin, sosiaalisin yrityksin ja työllistämispalveluita tehostaen.
Onneksi Jyrkillä on vahva kansan tuki!
"Luottamusta pitää vahvistaa
Katainen korosti useaan kertaan luottamuksen merkitystä kriisin etenemiselle. Hän painotti, että valtaosalla kansalaisista on tänä vuonna poikkeuksellisen hyvä taloustilanne.
- Palkansaajien kukkaro kasvaa tänä vuonna enemmän kuin vuosikausiin. Verot alenevat, palkat nousevat ja hinnat alenevat. Työssäkäyvillä on erittäin antelias vuosi, hän sanoi.
Lomautettuja ja irtisanottuja Katainen lohdutti sillä, että talouskriisi on paljon enemmän suhdannekriisi kuin edellinen.
- Lomautettuja ja irtisanottuja tarvitaan kohta takaisin töihin.
Verojen korottamista tai leikkauslistoja ei ole odotettavissa, mutta rakenteellisia ratkaisuja kylläkin. Katainen nosti esille työmarkkinajärjestöjen torstaiset esitykset muun muassa eläkkeiden rahoituksen nopeuttamisesta, työurien pidentämisestä sekä keskimääräisen työttömyysajan lyhentämisestä."
Yle:
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/01/katainen_uutta_velkaa_otettava_jopa_30_miljardia_euroa__500680.html
Rikkaat ryöstää valtion kassaa vero-alella ja rikkaiden eduilla.
Sitten otetaan valtionvelkaa lisää.
Kokoomus-kepu-rkp - tuhoaa ja ryöstää suomea !
Kokoomus, Kepu, RKP, Vihreät - De Göna ja myös SDP ryöstävät Suomea.
Työmarkkinajärjestöjen vastuuntunto ja sosiaalinen näkemys on havaittu!
"Työmarkkinajärjestöt tyrmäsivät Sata-komitean heikennyspuuhat
Työttömyysturvan leikkaukselle pantiin piste
Työttömyysturvan kesto säilyy edelleen 500 päivässä. Ansiopäivärahan ja peruspäivän suhde säilyy entisellään. Tosin keskipalkkaisille työttömille päiväraha nousee hieman. Työttömyyspäiväraha maksetaan korotettuna työttömille aktiivitoimenpiteiden ja muutosturvan ajalta. Tällaisia ovat työvoimapoliittinen koulutus, työkokeilu, työharjoittelu, työelämävalmennus, kuntouttava työtoiminta ja omaehtoinen koulutus. Muutosturvaan pääsyä helpotetaan.
Pätkätyöläisten asemaa helpotetaan siten, että työttömyysturvan paluuehto lasketaan 10 kuukaudesta 8 kuukauteen. Sovitellusta päivärahasta poistetaan 36 kuukauden enimmäiskesto. Työnantaja olisi halunnut poistaa ns. eläkeputken ja korottaa osa-aikaeläkkeen ikärajaa. Näihin sovittiinkin heikennyksiä, mutta ne astuvat voimaan vasta 2011 eli arvioidun nykyisen taantuman jälkeen. Osa-aikaeläkkeen ikäraja korotetaan vuoden 1952 jälkeen syntyneiden osalta 60 vuoteen. Lisäpäivärahan eli ns. eläkeputken alaikärajaa nostetaan vuodella 1.1.2011 alkaen. Kun alaikäraja on nyt 57 vuotta ja yksi kuukausi, se on 58 vuotta ja kuukausi vuonna 2011.
Osapuolet esittävät, että vuorotteluvapaa vakinaistetaan 1.1.2010 alkaen. Sen maksuosuus säilyy nykyisellään. Ainoa muutos on se, että eläkettä kertyy vuorotteluvapaan ajalta hieman nykyistä vähemmän. Korvauksen perusteena olevasta ansiotasosta 55 prosenttia kartuttaa tulevaa eläkettä nykyisen 75 prosentin sijaan. Muista sovituista asioista merkittäviä ovat mm. työkyvyttömyyseläkkeen saajan aseman parantaminen lieventämällä elinaikakertoimen eläkettä alentavaa vaikutusta."
Lähde:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/työttömyysturvan_leikkaukselle_pantiin_piste_1763652.html
lisärahaa satoja miljoonia. Kyllä me pojat kerholla dokataan onnesta soikeena.