kaurapuurodieetti!

helppo ja halpa sekä monipuolinen! päivän aikana 5 annosta puuroa;

2,5dl rasvatonta maitoa
1dl kunto kauraa (tai tavallista leseitä)
1 hedelmä / 100g marjoja joka annokseen
tai vaihtoehtoisesti vihanneksia puuron kanssa
50g rasvatonta raejuustoa muruina sekaan ennen syöntiä (ei sula, eikä maistu, antaa proteiinia!)

pitää kylläisenä, on halpaa ja marjojen ansiosta hyvää! todella paljon vitamiineja ja kaurassa hyvää rasvaa, mutta rypsiöljyä voi lorauttaa sekaan jos lisää haluaa.

vinkkejä:
-banaani keitettynä/soseena
-keitetty omena kanelia
-piltti
-viinimarjat, mansikka, vadelmat, mustikka
-mustikka-banaani

jos ette usko, kokeikaa! :)
mulle toimi loistavasti kun puurosta pidän, ei tarvi suunnitella mitään, ruoka on hyvää ja halpaa kaikki tarvittavat ravintoaineet tulee!
51348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näyttää hyvältä. Itsekin olen puurofani ja juuri tuota kauralesepuuroa, mutta mitä tarkoitat sillä, että toimii? Vatsako vai.....

Äänestä
  • vatsa toimii juu, mutta dieettikin toimi mulle vaikkei paljoa ylipainoa ollutkaan :)
    ei tullut nopeaa nälkä ja jos tuli söin porkkanan, hedelmän ym. ei tarvi laskea kaloreita ja miettiä mitä millonkin syö. puurosta voi tehdä monipuolisemman eri vaihtoehdoilla ja jos on huolissaan hyvistä rasvoista niin raejuuston ja öljyn voi korvata välillä lohipalalla. tai ottaa valmisteita purkista, eihän tuota ole tarkoitus ikuisuutta noudattaa.

    ja kilot kuitenkin pysyvät poissa (kuten aina kaikkien dieettien kanssa) kun sen jälkeen ei palaa entisiin tottumuksiin.

    Äänestä

  • 5 puuroa + 100g omenaa, mansikkaa, mustikkaa, porkkanaa ja tomaattia
    (3 x raejuustot puuroon)

    sekä 1 lohiannos 100g

    110g proteiinia
    186g hiilareita
    26g rasvaa
    35g kuitua
    500g kasviksia

    1535kcal (tällä laihtuu 500-1000g viikossa koosta riippuen)

    lisäksi voi siis ottaa omegoja.

    kalorilaskuri kertoo:
    - natrium ja suola alle maksimisaannin
    - kaikki muut vitamiinit + mineraalit ym.
    täyteen, mutta folaatista vain 65% ja e-vitamiinista 86%.

    harva ihminen saa joka päivä täyteen kaikki suositukset. linolihapostakin tulee yli puolet pelkästään tuolla.

    Äänestä

Helppohan se on kehua että saat tuosta kaikki ravinteet. Mistä saat D vitamiinia kun rasvattomia maitotuotteita käytät? Entä onko tuossa nimeksikään retinolia, eli A vitamiinia? Mistä EPA:a ja DHA:ta? Tuossa kaupan teollisesti prosessoidussa kaurassa ei ole hyvää rasvaa, siinä on nimenomaan eltaantunutta rasvaa. Se on karsinogeenistä tavaraa. Rasvattoman maidon myötä on riski suuri saada turhia määriä BCM7 ongelma-ainetta jota Suomen A1 lehmänmaidossa on. Tämä aine on mm. voimakas LDL kolesterolin hapettaja, joten sepelvaltimotaudin riski kasvaa maidonjuonnin myötä. Rypsiöljyä voi suositella vain ja ainoastaan jos kylmäpuristettua ja silloinkaan ei kannata suuria määriä käyttää, koska on olemassa parempia rasvan lähteitä.

Eli epäterveellinen dieetti loppujen lopuksi tuo sinun keksimä dieettisi.

Äänestä
  • D-vitamiinia on lisätty kylläkin jopa rasvattomaan maitoon, tiedoksi vain. Joka puuroannoksella syödään vihanneksia/hedelmiä ym. joten porkkanaa voi syödä (ja kannattaa) aina välillä, siitä saa A-vitamiinia. välttämättömiä rasvahappoja voi ottaa kuurin aikana purkista tai syödä lohta välillä lisäksi / tilalta, omaa järkeä voi käyttää. rypsiöljy on kylläkin hyvälaatuista rasvaa, vaikkei olisikaan kylmäpuristettua.

    kyllä tuo minun mielestä voittaa kaikki vähärasvaiset, lentoemäntä, kaalikeitto ym. dieetit. ja ei tuota siis loppuelämää ole tarkoitus noudattaa, muutaman viikon korkeintaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fgasniägna kirjoitti:

helppo ja halpa sekä monipuolinen! päivän aikana 5 annosta puuroa;

2,5dl rasvatonta maitoa
1dl kunto kauraa (tai tavallista leseitä)
1 hedelmä / 100g marjoja joka annokseen
tai vaihtoehtoisesti vihanneksia puuron kanssa
50g rasvatonta raejuustoa muruina sekaan ennen syöntiä (ei sula, eikä maistu, antaa proteiinia!)

pitää kylläisenä, on halpaa ja marjojen ansiosta hyvää! todella paljon vitamiineja ja kaurassa hyvää rasvaa, mutta rypsiöljyä voi lorauttaa sekaan jos lisää haluaa.

vinkkejä:
-banaani keitettynä/soseena
-keitetty omena kanelia
-piltti
-viinimarjat, mansikka, vadelmat, mustikka
-mustikka-banaani

jos ette usko, kokeikaa! :)
mulle toimi loistavasti kun puurosta pidän, ei tarvi suunnitella mitään, ruoka on hyvää ja halpaa kaikki tarvittavat ravintoaineet tulee!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu