Kyllä laihduttaessa kannattaa myös lisätä reippaasti liikuntaa ja ottaa muutenkin liikunta ihan tavaksi:
http://www.iltalehti.fi/terveys/200901208906100_tr.shtml
http://www.iltalehti.fi/terveys/200901208906100_tr.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
oli tuo antamasi linkki Iltalehteen. VHH:lla ei tarvitse maksaa kenellekään vartijoille eikä klubeille. Ostaa vaan kaupasta vähähiilihydraattista ruokaa ja syö itsensä terveeksi niin samalla painokin putoaa. Jaksaa sitten lisätä liikuntaakin kun ei tarvitse läskejä raahata mukana.
Liikunnalla ei juurikaan voi laihduttaa ellei samalla muuta ruokavaliotaan. VHH:laiset liikkuvat enemmän kuin runsaasti hiilihydraatteja syövät sohvaperunat.
Laitatko tuosta väitteestäsi jotakin faktaa? Karppipalstaa lukeneena voin väittää päinvastaista, eli aikalailla laiskanpulskeaa sakkia.
... joskus mainostanut tuossa Iltalehdessä?
Liikuntaa voi harrastaa maksamatta euroakaan millekään klubille tai kerholle. Joka liikkuu aktiivisesti ei edes kärsi ylipainosta, eli hänellä harvemmin on tarvetta laihduttaa VHH:lla tai millään muullakaan dieetillä joiden tarkoituksena on vain rahanteko.
Minä olen tällä palstalla saanut sellaisen kuvan, että VHH:lla ei paljon liikuntaa harrasteta. Toisaalta se on ymmärrettävää, koska liikunnan aktiivinen harrastaminen on hankalaa vähillä hiilihydraateilla.
Voi herran pieksut kun on vaikeaa.
vai onko luetun ymmärtämisessä vaikeuksia? Täällä ei yksikään VHH:lainen ole kertonut ettei harrasta liikuntaa, päinvastoin ja kaikissa VHH:ta käsittelevissä kirjoissa suositellaan liikuntaa olennaisena osana VHH-ruokavaliota. Lue vaikka Atkinsia tai Heikkilää niin tiedät enemmän.
Liikunnan harrastamisessa vähillä hiilihydraateilla ei ole mitään ongelmaa kun VHH:laisten elimistö on tottunut polttamaan rasvaa. Hiilihydraattiravinnolla liikunnan harrastaminen on vaikeampaa kun sokereita ei riitä pitkään niin RHH:lainen sippaa nopeasti ellei saa sokeritankkausta.
Valentin Kononenkin teki 40 kilometrin harjoituslenkkejä pelkällä vedellä kun halusi kehittää rasva-aineenvaihduntaa.
VHH:laiset tuovat jatkuvasti esille, että liikunta on huono laihdutuskeino, ruokavaliolla laihdutellaan itseään ja sitten myöhemmin vasta liikutaan.
Tämä jos mikä on liikunnanvastaista. Liikunta on asia, jonka sinällään ei tarvitse liittyä laidutukseen mitenkään - ja näin yleensä onkin koska aktiiviliikkujat eivät dieettejä tarvitse.
Atkins ja Heikkilä -kommenttisi ovat sitä VHH-mainontaa ja businesta, johon minä en sorru.
Me kaikki muistamme Valentin Konosen oksentelun ja suorituksen MM-areenalla 50 km:n kävelyssä. Olisi hiilihydraateilla ollut käyttöä.
Kokeileppa juosta pitkäkestoinen lenkki ilman hiilihydraatteja niin tiedät mitä tarkoitan.
Liikuntahan on huono laihdutuskeino jos ei muuta mitään ruokavaliossaan. Senhän sanoo kaikki asiantuntijatkin. UKK-instituutin tutkija Patrik Borg on todennut että liikunnan osuus painonhallinnassa on vaatimattomat 10-20%. Ei tosiasioiden tunnustaminen tee kenestäkään liikunnanvastaista.
Ylipainoisen likuntaa helpottaa huomattavasti jos hän liikuntaa aloittaessaan laihduttaa ensin ruokavaliolla ylimääräisiä kiloja, sitten jaksaa lisätä liikuntaakin.
Tosiasia on myös se, että VHH-kirjailijat suosittelevat liikuntaa olennaisena osana VHH-ruokavaliota, mutta sitähän sinä et voi hyväksyä koska jatkuvasti yrität tehdä VHH:laisista liikunnanvastaisia. Jokainen sen ymmärtää että leimaat senkin mainostamiseksi jos VHH:lla suositellaan liikuntaa.
Tosiasia on sekin että Kononen teki 40 kilometrin harjoituslenkkejä pelkällä vedellä. Kilpailussa oksentelu kertoo vain siitä että hiilihydraattitankkaus epäonnistui.
Minun elimistö on tottunut toimimaan rasvalla joten ei minulla ole ongelmia tehdä pitkäkestoisia lenkkejä ilman hiilihydraatteja.
Sinulle se on mahdotonta koska elimistösi on tottunut käymään sokerin voimalla ja sokeri ei riitä pitkäkestoiseen suoritukseen. On pakko tankata epäterveellistä sokeria ja altistaa elimistönsä tulehduksille. Urheilijathahn eivät tervettä päivää näe, kun tankkaavat niitä sokereita.
Milloinka olet tehnyt kahden tunnin lenkin keskisykkeellä 160 tai yli?
Jos et ole tehnyt sitä niin sinun on aivan turha puhua jaksamisesta yhtään mitään. 150 sykkeellä jaksaa vaikka kuinka kauan, siinä on suuri ero.
Ja Konosen harjoitusohjelmasta et tiedä yhtään mitään. Tapasi mukaan irrotat kokonaisuudesta muutaman prosentin Konosen harjoituskilometreistä ja pullistelet sillä.
On aivan selvää että ilman hiilihydraatteja ei ole mitään asiaa kärkeen.
Mulla menee juuri tuo kaksi tuntia soutulaitteella
160 sykkeellä ilman hiilihydraattitankkausta. Tuossa
kyllä huomaa, että viimeiset 4 km ovat tosi rankkoja ja hiilarilisäyksellä 16 km kohdalla jaksaa paremmin. Ei ihme, glykogeeni riittää
juuri tuohon.
Jätetään ne hiilarit sitten niille huippu-urheilijoille, muut ei niitä tartte ;).
VHH:lla on kyllä hankala saada riittävästi
kaloreita intensiiviseen kuntoliikuntaan eli
jos päiväkulutus on vaikka 5000 kCal niin
hiilihydraatteja on miltei pakko ottaa. Harvalla taso on noin kova, ammattiurheilijoilla voi olla.
"UKK-instituutin tutkija Patrik Borg on todennut että liikunnan osuus painonhallinnassa on vaatimattomat 10-20%"
=> Minusta tuo on merkittävä osuus, kun vielä otetaan huomioon liikunnan muut terveysvaikutukset ihmiselle. Sen avulla voidaan mm. ehkäistä yli 70 %:sti kakkostyypin diabetekseen sairastuminen. Ei pidä missään nimessä vähätellä 20 %:n osuutta painonhallinnassa, nuo voivat olla juuri ne ratkaisevat prosentit.
"Ylipainoisen likuntaa helpottaa huomattavasti jos hän liikuntaa aloittaessaan laihduttaa ensin ruokavaliolla ylimääräisiä kiloja, sitten jaksaa lisätä liikuntaakin. "
=> Riippuu ylipainosta. Aktiivisesti liikuntaa harrastavahan on harvoin ylipainoinen. Pitää olla todella paljon liikalihava, ettei pysty harrastamaan liikuntaa. Ja pitää muistaa, että liikuntaa ei pidäkään liikaa "helpottaa". Siinä pitää hengästyä ja tulla hiki.
"Jokainen sen ymmärtää että leimaat senkin mainostamiseksi jos VHH:lla suositellaan liikuntaa. "
=> Minä leimaan mainostamiseksi vain sen, jos täällä suositellaan lukemaan "tiettyjä" kirjoja...
"Tosiasia on sekin että Kononen teki 40 kilometrin harjoituslenkkejä pelkällä vedellä. Kilpailussa oksentelu kertoo vain siitä että hiilihydraattitankkaus epäonnistui. "
=> Veikkaan, että kilpailussa oksentelu johtui tuosta vesiharjoittelusta. Ei ihme että keho ei sitten pystynyt kisassa hiilihydraatteja hyödyntämään. No, tuota virhettä ei sittemmin ole varmasti tehty.
"Sinulle se on mahdotonta koska elimistösi on tottunut käymään sokerin voimalla ja sokeri ei riitä pitkäkestoiseen suoritukseen. On pakko tankata epäterveellistä sokeria ja altistaa elimistönsä tulehduksille. Urheilijathahn eivät tervettä päivää näe, kun tankkaavat niitä sokere"
=> Terveempiä ihmisiä ei olekaan, kun aktiiviliikkujat! Sohvalla makaamalla sairastuu varmasti. Tässä taas nähtiin oikein malliesimerkki liikunnanvastaisesta henkilöstä.
Oletko koskaan nähnyt maratoonaria tai pitkän matkan kävelijää, joka tekisi suorituksensa ilman hiilihydraatteja? Minä en ole tavannut sellaista ihmettä koskaan - ja olen nähnyt näitä urheilijoita PALJON. Ovat kaikki laihoja, terveyden perikuvia. Ei minkäänlaista ylipaino-ongelmaa, vaikka syövät hiilihydraatteja ja PALJON.
Kyllä meikäläinen tarvitsee hiilihydraatteja jo kahden tunnin juoksulenkillä - sujuisi se loppuun muutenkin mutta eipä ole kivaa viimeiset kilometrit ei.
Liikun aktiivisesti paljon, ja syön myös paljon hyviä, hitaita hiilihydraatteja täysjyvämuodossa. Ihan joka päivä. Tänään on tarkoitus liikkua kevyemmin - reilu tunti luistelua 135 keskisykkeellä.
Ylipainosta en ole kärsinyt iki kuuna päivänä. Perussairauksia ei ole, veriarvot hyvät. Ikää yli 40 vuotta.
kyl saisit jo tuota vähemmälläkin liikunnalla haluamasi tuloksia aikaan :). Eikä alkaisi jossain vaiheessa kyllästyttää koko treeni.
Tai no ainakin mulla alkoi parin kk:n salitreeni maistua jo ihan puulta kun kävin 6krt/vk 1-1,5h ajan. Montignacia myös noudatin ja aamiaiseksi aina iso puurolautanen, marjoilla ja jugurtilla ja sitten salille. Oli kyl ihan tuottoisaa aikaa.
Tällä palstalla kirjoitti kerran eräs urheiluvalmentaja ja hän kertoi että on kaksi täysin eri asiaa, valmistautua juoksemaan maraton "läpi" tai valmistautua voittamaan se. Voittamiseen tarvitaan sitten paljon muutakin kuin hiilihydraatteja ja niistä aineista meillä ei ole mitään tietoa mitä milloinkin käytetään. Mikään ei estä VHH-ruokavaliolla tekemästä urheilusuorituksia.
Sen olen huomannut itsekin. Kun salilla treenaa niin kunnon kohotessa niitä painoja pystyy lisäämään eikä siihen hiilareita tarvita. Jos aloittaa juoksuharrastuksen niin säännöllisesti harrastettaessa juostava matka pitenee kun kunto nousee. Jos fysiikka on huono niin ei siihen hiilarit auta. Kunto nousee kaikilla kunhan vain jaksaa treenata.
ja vääristelyn, mutta minusta et saa liikunnanvastaista kirveelläkään. Mikä ihmeen tarve sinulla on leimata VHH:laiset liikunnanvastaisiksi. VHH:laisten joukosta et löydä yhtään ylipainoista sohvaperunaa. Kyllä ne löytyvät runsaita hiilareita syövien joukosta.
Toi menee ihan ok, mun insuliiniresistenssi on
parantunut oleellisesti (erään ei-sokerilääkkeen
sivuvaikutus) ja ideana on nimenomaan ajaa glykogeenivarastot alas ja pitkällä tähtäimellä
kasvattaa kestävyyttä. Teen vielä tällä tasolla
6 viikkoa ja sitten tiputan ylläpitotasolle
(10.5 km soutua, 20 minsaa muita ja satunnaisesti
pidempi lenkki soutulaitteella). 6 viikossa pitäisi
saada läskimakkara vyötäröltä pois ja aamusokeri
alle 7 mmol/l.
tuo vastaus oli, ei se ole kinaamista vaan keskustelua, ja sitähän sinun on vaikea ymmärtää!
En ollut tuon tekstin kirjoittaja.
jos vuodesta toiseen yrittää väittää minua tai yleensä VHH:laisia liikunnanvastaisiksi vaikka VHH:laiset liikkuvat enemmän kuin normiruokaa syövät RHH:laiset. Tätä sinun on ilmeisen vaikea ymmärtää.
Sinun kirjoituksistasi tulee väkisinkin mieleen liikunnanvastainen henkilö, ihme ettet itse sitä huomaa?
Lausut esimerkiksi niin, että on aluksi hyvä pudottaa painoa ja VASTA SITTEN lähteä liikkumaan aktiivisemmin. Miksi? Ihmisen pitää liikkua aktiivisesti aina ja joka päivä! Se ei tee pahaa kenellekään, ellei sitten fyysinen syy rajoita liikkumista.
Lisäksi vähättelet liikunnan merkitystä laihdutuksessa, vaikka sen teho on niinkin hyvä kuin 10-20 %! Minusta tuo on jo merkittävä luku, kun muistaa muut liikunnan erinomaiset terveysvaikutukset.
Sitten tuo lauseesi, että VHH-laiset liikkuvat enemmän kuin runsaasti hiilihydraatteja syövät on ihan kummallinen. Mihin ihmeeseen tuo nyt sitten perustuu?
perustat väitteesi?
Pitkäkestoista urheilusuoritusta ei VHH:lla tehdä, siihen tarvitaan hiilihydraatteja joista saa nopeaa energiaa.
Kyllä VHH:llakin voi urheilla, mutta raja vain tulee nopeammin vastaan kuin hiilihydraatteja syövillä.
Hieno saavutus tällä naisella. Sitä ei kai voi kieltää. Sama millä konstein on laihtunut, mutta hyvältä näyttää.
http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/kolme-minuuttia-tiivista-harjoittelua-paivassa-parantaa-sokeriarvoja
Eikä tarvi kuin lyhyitä spurtteja kuntopyörällä, mutta täysillä. Aikaa menee noihin tosi vähän, joten turha perustella kiireillä liikunnan laiminlyömistään!
Eikähän toi uutinen ole mulle uutinen, sillä yli kuuskymppinen mutsini on käyny 1-2 kertaa viikossa kuntosalilla jo 10 vuotta ja treenannu siellä täysillä, sit se kuulemma menee vielä uimaan ja ui puoli tuntia. Se oli tossa kesällä sokerirasituskokeessa, kun sillä on ylipainoa ja uusi lekuri ounasteli, mitenkähän mummelin käy, kun läskiä näkyi olevan. Kun rasituskokeen arvot olikin normaalit, lekuri puhkesi ylistämään, miten hämmästyttävän hyvin sen elimistö käsittelee sokereita! Mutsi vaa myhäili salaperäisesti, tai siis se ei muistannu siinä kiireessä pohtia syitä moiseen menestykseen. Nyt se on tietty alkanut pudottaan painoaankin ihan tosissaan, ku jäi eläkkeelle.
No, eihän se auta, jos just ennen verikokeita menee vähä heiluttamaan jotain konetta salille, ei ei, pitää käydä säännöllisesti treenaamassa. Kunnossa olevat lihakset ne vasta polttaa sokeria mielellään.
Kyllähän mä ton tiesin myös, sen kerto yks liikunnanohjaaja, että lihastreeni parantaa sokeriarvoja. Bravoo mutsi ja nyt vaa kaikki kansa tekemää noita spurtteja ja riittää jos kotona on kuntopyörä, MUTTA sitä kuntopyörää on kans ajettava, ei se oo mikään turhake, joka saa rauhassa pölyyntyä nurkassa, tai voihan sitä vaikka kävellä itsensä hikeen puol tuntia välillä spurtaten, välillä iisisti kävellen. Kyl se sydänlihaskii tykkää tosi hyvää, kun sekii saa vähän treeniä samalla, ja hapenottokyky vähä paranee, sillä happeehan koko kroppa tarvii.
Mä ihmettelinkii kun vesijuoksuradalla yks mies teki välillä vimmatusti juoksuliikkeitä pari minsaa ja meni kovaa vauhtia, mut sit se taas vesijuoksi ärsyttävän hitaasti. NYT ymmärrän miksi.
enemmän parantaa sokeriarvoja kun liikkuu ja jättää ne liiat hiilarit veke.
laihduttaa!
Tuttavallani oli n.20kg ylipainoa.Söi ihan kaikkea mutta ei liikkunut.
Kunnes päätti aloittaa aktiivisen liikkumisen,aloitti kevyesti kävellen ja lisäsi jatkuvasti määrää ja liikkumismuotoa.
Noin vuosi liikunnan aloituksen jälkeen ko.henkilöllä ei ole grammakaan ylipainoa ja edelleenkin syö ihan kaikkea.
Jäi kiinni liikuntaan ja sanookin ettei voisi kuvitellakaan jäävänsä enää sohvaperunaksi.