Joku jenkkitohtori sanoo, että ylipainon syy olisi virus. Mikä pahinta se leviää kuin flunssa: yskimällä ja aivastelemalla. Kääk!
Ainakin Aamulehdessä oli tällainen juttu siitä:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/tutkija-vaittaa-ylipaino-tarttuu-kuin-flunssa/127136
Ainakin Aamulehdessä oli tällainen juttu siitä:
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/tutkija-vaittaa-ylipaino-tarttuu-kuin-flunssa/127136
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se paranee syömällä vähemmän ja liikkumalla.
Huuhaata koko juttu. Suosittelen jokaista olla uskomatta yhtään mitään mitä tuossa jutussa sanotaan. Selitys on tässä: 67% lihavista ei ole koskaan sairastunut siihen virukseen.
Tällaisten juttujen vuoksi jenkkilässä 200 kiloinen mäkkärin vakioasiakas voi hyvällä omallatunnolla jatkaa mässyttämistään kantapaikassaan. Tietysti perusajatuksena tässäkin jutussa on se, että ihmiset jatkaisivat kuluttamista ihan normaalisti. "Mitä sitä nyt turhaan laihduttamaan kun sun läskit johtuu kuitenkin siitä viruksesta? Et pääse läskeistäsi kuitenkaan eroon."
Kun tämä 200 kiloinen sotanorsu kuolee rasvoihinsa nuorella iällä, hän ei mahdu arkkuun. Ja kun hän ei mahdu arkkuun, hänet täytyy polttaa. Ja koska tiedämme mitä tapahtuu kun valtava määrä rasvaa palaa, eivät jäljet ole mitenkään ilahduttavat.
Summa summarum: jossain vaiheessa se läski pitää kuitenkin polttaa. Miksikäs ei tekisi sitä nyt? ;) turha syyttää viatonta mikrobia omasta mässäilystään ja laiskuudestaan.
Tuosta on ollut tietoa jo pitkään. Voi olla joillakin tekijä mutta todellinen syyhän on se
että syö liikaa. Toisilla ihmisillä on vaan kovempi
nälkä (ehkä just tuon viruksen takia) ja kylläisyyden tunne tulee hitaammin kuin toisille. Osalla on vaan huono ruokavalio.