Mistä johtuu tämä

Miksi tuomareiden nimiä ei voida julkistaa kilpailun alkaessa?
Miksi pistetaulukossa annettuja pisteitä ei voida yhdistää suoraan tuomarin nimeen tai järjestysnumeroon?

MISTÄ TÄMÄ SALAILU JOHTUU ??
8610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

esitellään kilpailun alussa, mutta sitten voi olla salaista. Suljetussa kirjeessä kai kulkee tuo Eestin valituskin.

Äänestä

että joku yrittäisi vaikuttaa tuloksiin olisi pois suljettu. Aina löytyy tahoja jotka yrittävät, se oli ennen mahdollista ei enää.

Äänestä

pisteitten antamisesta poliittisin ja muin syin. Tämä ollaan haluttu eliminoida.Kokonaan.

ja kas kummaa nyt me pärjäämmekin:)

Äänestä

Tuomarit esitellään kilpailun alussa ja heidän sekä teknisten asiantuntijoiden nimensä ovat edelleen nähtävissä kisojen tulossivuilla. Eli mitä tarkoitat salailulla?

Äänestä
  • tietokoneohjelmalla saman tien ilmoittaa, keiden tuomarien pisteet tulivat mukaan, samalla kun ilmoitetaan heidän pisteensä?

    Puhutaan siitä tarkoituksesta, ettei heihin voisi vaikuttaa jollain lailla. Ehkä lähtökohta on voinut olla vilpitönkin, mutta nyt se kääntynyt nurinpäin.

    Lisäksi taitaa teknisellä paneelilla ylituomarin mukana olla nykyisin kaikkein suurin vaikutusmahdollisuus. Miten tuomarit voidaan suojata heidän vaikutukseltaan, jos se on johonkin suuntaan painostava.

    ISU:lta oli käsittämätöntä laittaa Helsingin tämänkertaisiin EM-kisoihin, vieläpä naisten luistelun, ylituomariksi suomalaista tuomaria.

    Äänestä

  • "Eesti Uisuliitu jõudis eile Helsingi Euroopa meistrivõitluste naisüksiksõidu peakohtuniku Hely Abbondati vastus märgukirjale, mis esitati kohtunikutegevuse kohta pärast Jelena Glebova lühikava.
    Peasekretär Gunnar Kuura ütles eile õhtul intervjuus Eesti Televisiooni spordiuudistele, et saabunud vastuse sisu rahuldab Eesti Uisuliitu, ent keeldus täpsemalt selgitamast ja teatas, et kirja sisu ei kuulu avaldamisele."

    Äänestä

  • Postimees: kirjoitti:

    "Eesti Uisuliitu jõudis eile Helsingi Euroopa meistrivõitluste naisüksiksõidu peakohtuniku Hely Abbondati vastus märgukirjale, mis esitati kohtunikutegevuse kohta pärast Jelena Glebova lühikava.
    Peasekretär Gunnar Kuura ütles eile õhtul intervjuus Eesti Televisiooni spordiuudistele, et saabunud vastuse sisu rahuldab Eesti Uisuliitu, ent keeldus täpsemalt selgitamast ja teatas, et kirja sisu ei kuulu avaldamisele."

    Itseasiassa siellä ei ollut yhtään suomalaista tuomaria.

    Äänestä

  • mayan kirjoitti:

    Itseasiassa siellä ei ollut yhtään suomalaista tuomaria.

    Postimiehen lainauksessa sanota, että naisten kilpailun ylituomari Hely Abbondati vei sen suljetun valituskirjeenkin Tallinnaan. Hänhän on suomalainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OUTO SALAILU kirjoitti:

Miksi tuomareiden nimiä ei voida julkistaa kilpailun alkaessa?
Miksi pistetaulukossa annettuja pisteitä ei voida yhdistää suoraan tuomarin nimeen tai järjestysnumeroon?

MISTÄ TÄMÄ SALAILU JOHTUU ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu