Yrittääkkö semminkään ??

Jään piakoin työttömäksi mutta jos sittenkin yrittäjäksi ?? Semmoiseksi tuiki-tavalliseksi aikomus olisi. Ehdotuksia ?? Kannattaako nyt kun on laskusuhdanne ??
1197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mieti kahdesti, ennen kuin yrittäjyydestä edes haaveilet.

Jos et ole aikaisemmin ollut yrittäjänä, niin jätä yrittämättä nytkin. Ei lama-aika ole suosiollinen edes kovan luokan yrittäjälle, saati sitten aloittelijalle.

Tiedän sen verran paljon tapauksia, jotka ovat onnistuneet söhläämään elämänsä sen vuoksi, että lähtivät työkkärin yllyttäminä toivorikkaasti yrittämään. Ja palasivat sitten päivärahaoikeuden menettäneenä ja velat niskassa työmarkkinatuelle.

Työkkäri on kyllä yllyttämässä yrittäjäksi kaikin keinoin, mutta antaas olla, kun epäonnistunut yrittäjä yrittää päästä takaisin työttömyysturvan piiriin. Se ei olekaan enää niin yksinkertaista.

Työttömyysturvapalstalta kun vähän selailet yrittäjä-viestejä, niin voipi yrittäjyys menettää hohtonsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Start With The Money kirjoitti:

Jään piakoin työttömäksi mutta jos sittenkin yrittäjäksi ?? Semmoiseksi tuiki-tavalliseksi aikomus olisi. Ehdotuksia ?? Kannattaako nyt kun on laskusuhdanne ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu