No nyt on epätoivoista!!!!

Niin, eli 2kk aikaa mahtua juhlakamppeisiin! Liikapainoa ei ihan törkyisesti ole, mutta tuo 10 kg täytyisi saada pois, jotta olisin omasta mielestäni 'hyvä'.

Sairaaladiettiä olen joskus kokeillut ja se oli aivan kauhea! Lentoemäntädietin pidin juuri ja se passasi. Aika kovillehan keho siinä joutuu, mutta oli ihana huomata, kun paino putosi. Ilmeisesti ei saisi jatkaa kauemmin, mutta entäs jos? Onkohan oikeasti haittaa, jos jatkaa vielä toiset 4 päivää?

Onko ylipäätään mahdollista pudottaa painoa 10kg kahdessa kk:ssa? Kiitos jo etukäteen, jos löytyy kannustavia kokemuksia!
4532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse pudotin 14 kiloa, alle kahdessa ja puolessa kuukaudessa.

Taktiikkana oli vältellä hiilihydraatteja ja se että ostin päivittäin vain kolmella eurolla ruokaa.

Erikoisinta tässä oli se että ei heikottanut eikä ollut näläntunnetta. Liikuntaa en harrastanut enempää kuin muutenkaan, eli muutama kävelylenkki viikossa.

Ihmisissä on varmaan eroja ja minulle tuo ylimääräinen oli kertynyt vain vatsaan, miespuoleinen kun olen.

Tsemppiä vaan, mitä nopsempaan aloitat, sen nopeammin tulee tuloksiakin. Ja takaiskuista ei kannata masentua, eteenpäin vaan vaikka välillä menisi pieleenkin, kokonaisuus ratkaisee.

Äänestä

Itse pudotin 13kg 4 viikossa. Painoa minulla ei ollut sitä ennenkään paljon. Söin vain kerran päivässä aterian, jonka koostin esim. kasviksista, raejuustosta ja vähästä määrästä riisiä. Ja tietysti paljon mausteita. Ruokahalu väheni ajan myötä ja annoskokoa pystyi pienentämään. Ei mikään maailman terveellisin tapa. Mutta tuottaa tulosta. Montaa kertaa tätä ei voi tehdä. Tulokset säilyivät mulla, joten mistään nesteen poistosta ei ollut kyse.

Äänestä
  • siis söit vain kerran päivässä? Osaatko sanoa suunnilleen kuinka paljon kaloreita sinulle tuli päivässä? Entä harrastitko lainkaan liikuntaa?

    Äänestä

  • olkoon... kirjoitti:

    siis söit vain kerran päivässä? Osaatko sanoa suunnilleen kuinka paljon kaloreita sinulle tuli päivässä? Entä harrastitko lainkaan liikuntaa?

    Tapa tosiaan ei ole mikään hyvä ratkaisu, mutta kun on kiire ja jotain suurta on edessä, voi tätä kokeilla. Se toimii alkustarttina uudelle elämälle.
    Aluksi paljon kasviksia, eli porkkanaraastetta. Semmoinen kilo-pari. Ja kun elimistö parin päivän päästä tottui,niin vähensin määrää. Niin kalorimäärä muuttui viikon jälkeen alle 350 kalorin/päivä. Ja vähensin siitäkin myöhemmin reilusti, mutta silloin painon putoaminen hidastui. Tärkeää on syödä hitaasti nauttien. Silloin opin kyllä arvostamaan ruokaa. Vettä join n. pari litraa/päivä. Liikuin lähinnä kävelemällä ja painojen kanssa treenaamalla. Varoituksen sana: Tätä et voi tehdä montaa kertaa, elimistö kyllä oppii suojelemaan itseään. Ja sinniä pitää olla, tarpeeksi itsekuria ja motivaatiota. Muutoin retkahdat pahasti kesken, ja syöt liikaa. Sinusta voi tulla myös ärtyinen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wannabethin kirjoitti:

Niin, eli 2kk aikaa mahtua juhlakamppeisiin! Liikapainoa ei ihan törkyisesti ole, mutta tuo 10 kg täytyisi saada pois, jotta olisin omasta mielestäni 'hyvä'.

Sairaaladiettiä olen joskus kokeillut ja se oli aivan kauhea! Lentoemäntädietin pidin juuri ja se passasi. Aika kovillehan keho siinä joutuu, mutta oli ihana huomata, kun paino putosi. Ilmeisesti ei saisi jatkaa kauemmin, mutta entäs jos? Onkohan oikeasti haittaa, jos jatkaa vielä toiset 4 päivää?

Onko ylipäätään mahdollista pudottaa painoa 10kg kahdessa kk:ssa? Kiitos jo etukäteen, jos löytyy kannustavia kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu