Top 10 Ever... Kepittäjät

Tässä kitarasankarit Top 10

1. Steve Vai
2. Ritchie Blackmore
3. Frank Marino
4. Steve Morse
5. Jeff Beck
6. Yngwie J.Malmsteen
7. Gary Moore
8. Vinnie Moore
9. Joe Satriani
10. Joukko Kiss kitaristeja

Tiedän toki muitakin kitarasankareita mut nää ny tuli ekaks mieleen (vanhemmasta päästä) P.S. Saat vanhoista sukkahousuista kivan näköisen kasariheavyrokkarin kun laitat ne keikalla jalkaasi eikä kukaan voi sanoa sulle että tääkö nyt on sitä sukkahousuheavyä. T.
141279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Edesmennyt Randy Rhoads.

Äänestä

...ainakin Allu Laiho ja Latvalan Roope!

Äänestä
  • Kotimaisista kepittäjistä parhaat on Latvala ja Laiho!! Niin ja tietty Aku Kuoppala...

    Äänestä

  • Tiia kirjoitti:

    Kotimaisista kepittäjistä parhaat on Latvala ja Laiho!! Niin ja tietty Aku Kuoppala...

    Parhaimmat kotimaiset ovat

    1.Liimatainen
    2.Tolkki
    3.Latvala

    Äänestä

  • vanhalen88 kirjoitti:

    Parhaimmat kotimaiset ovat

    1.Liimatainen
    2.Tolkki
    3.Latvala

    1. RokkiRane pikku päissään.
    2. RokkiRane selevinpäin.

    Äänestä

70-luku: Tony Iommi, hevimetelin pääarkkitehti. Paskanko väliä sillä on soittiko jotkut muut bändit mukamas "heviä" aikaisemmin, Tony Iommi oli ensimmäinen OIKEA hevikitaristi. Vittu jokainen riffi toimii vieläkin. Ne jyrää kaiken alleen.

80-luku: Eddie Van Halen, kiistatta paras. Vitunko väliä sillä on tiluttaako joku nopeammin, Eddiellä oli TATSIA ja Eddie sai simppelitkin kikat kuulostaan vitun hyvältä.

90-luku: Dimebag, vähintään yhtä iso kitarasankari kuin Iommi ja Van Halen. Kun muut mätti perus metallibiisejä 90-luvun alussa niin Dimebag erottui joukosta kekseliäisyydellään ja selkeällä omalla tyylillään. Cemetary Gates, I'm Broken, Fucking Hostile, Hollow, Suicide Note Pt 2, Floods, Cowboys From Hell... mitä vittua? Miten joku voi tehdä noin hienoja biisejä? Kaikki biisit täynnä kekseliäitä ja aina tehokkaita riffejä, hienoa sooloilua, ja kaupan päälle vielä roppakaupalla ASENNETTA! Ei mikään ihme että Pantera pääsi jenkkilistan ykköseksi. Syy ei ole siinä että ne oli trendikkäitä vaan siinä että ne nyt vaan oli 90-luvulla niin paljon parempia kuin muut.
Vittu jos et kunnioita Panteraa niin olet PELLE.



Sitten loppuun vielä kunnia- ja bonusmaininta Kerry Kingille ja Jeff Hannemanille. Nämä vaikuttivat ihan vitusti rankemman luokan metalliin. Jätkät veti ilkeen kuulosia riffejä jatkuvalla syötöllä. Kuulija ei saa hetkenkään rauhaa riffeiltä. Soolot on täysin sekopäisiä, väärästä sävellajista mennään mutta sillä ei ole väliä koska King ja Hanneman ei sooloile esitelläkseen tekniikkaansa vaan luodakseen kaaosta. Silti jokainen biisi toimii ja jokaisessa biisissä on myös järkeä, ilkeällä tavalla. Peräänantamatonta asennetta.



Mutta Iommi, Van Halen ja Dimebag, siinä on pyhä kolminaisuus. Kattaa jokaisen vuosikymmenen.

Äänestä

Taisitpa unohtaa jotain:
Jimi Hendrix, Jimmy Page, Tony Iommi

Äänestä

No pistetään nyt sitte järjestys:

1.Steve Vai
2.Eddie Van Halen
3.Yngwie J. Malmsteen
4.Joe Satriani
5.James Hetfield
6.Gary Moore
7.Timo Tolkki
8.Adrian Smith
9.Joe Perry
10.Albert Järvinen

Äänestä
  • James Hetfield? Oliko tuo vitsi?

    Äänestä

  • Roadrunner kirjoitti:

    James Hetfield? Oliko tuo vitsi?

    no pistetää Hetfieldin kaa samaa Kirk Hammett ni siin alkaa olee aika hyvä...

    Äänestä

taas näitä ''finnitiluttajien'' idoleita.

itse tulee mieleen vaan roope latvala
se ei näyttänyt eikä kuullostanutkaan homolta.

Äänestä

Tässä listani (ei järjestyksessä):

1. Ritchie Blackmore
2. Uli Jon Roth
3. Tommi Iommi
4. Jimmy Page
5. Yngwie Malmsteen
6. Jimi Hendrix
7. Steve Vai
8. Joe Satriani
9. Eddie Van Halen
10. Angus Young

Äänestä

1.Kirk Hammet (EXODUS,METALLICA)
2.Zakk Wylde (OZZY OSBOURNE,BLACK LABEL SOCIETY)
3.Dave "the Snake" Sabo (SKID ROW)
4.Andy McCoy (HANOI ROCKS,SHOOTING GALLERY)
5.Slash (GUNS'N ROSES, SLASH'S SNAKEPIT)
6.Eddie Van Halen (VAN HALEN)
7.Bruce Kulick (KISS,KULICK)
8.Jussi Tervaniemi (FREAKY PEA)
9.Roope Latvala (STONE,WALTARI,SINERGY,COB)
10.Andreas Kisser (SEPULTURA)

Äänestä

1.Dimebag Darrel
2.Kirk Hammett
3.Andreas Kisser
4.Zakk Wylde
5.Slash
6.Dino Cazares
7.Tomi Iommi
8.Ace Frehley
9.Roope Latvala
10.Daron Malakian

Siinä on kymmenen, järjestyksellä ei väliä, paitsi ykkösellä, ja ehkei Ace mikään mahtava kitaristi ookaan mut ainakin vitun tyylikäs. Saa vapaasti olla eri mieltä ei kiinnosta. Varmaan moni hyvä jäi poiskin mut nää tuli mieleen ekana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hiivi Sankari kirjoitti:

Tässä kitarasankarit Top 10

1. Steve Vai
2. Ritchie Blackmore
3. Frank Marino
4. Steve Morse
5. Jeff Beck
6. Yngwie J.Malmsteen
7. Gary Moore
8. Vinnie Moore
9. Joe Satriani
10. Joukko Kiss kitaristeja

Tiedän toki muitakin kitarasankareita mut nää ny tuli ekaks mieleen (vanhemmasta päästä) P.S. Saat vanhoista sukkahousuista kivan näköisen kasariheavyrokkarin kun laitat ne keikalla jalkaasi eikä kukaan voi sanoa sulle että tääkö nyt on sitä sukkahousuheavyä. T.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu