Niin, miehellä on herttainen kiltti vaimo, lapsia on autot ja jonkinmoinen vene tai mökki, hyvä työpaikka sekä paljon kavereita ja tekemistä, kaiken täydentää yleensä toinen nainen.
Toiselle naiselle voi sitten puhua ja sanoa mitä vaan, ei häntä kohtaan tarvitse tuntea tietenkään mitään, kunhan hän on olemassa ja tulee silloin kun miehellä tuntuu olevan siihen halua.
onko näin?
En tuomitse missään nimessä toisia naisia tai miehiä, jokaisella on syynsä elää, mutta onko se vaan niin, että miehet vain hakevat iselleen salaista seuraa ikäänkuin se kuuluisi siihen auton ja mökin jatkeeksi.
Naiset ehkä hakevat avioliiton ulkopuolisen suhteen enemmänkin henkisistä syistä, haetaan sitä oikeaa tunnetta, rakkautta ja läheisyyttä.
Miksi siis miehillä on enemmän salasuhteita kuin naisilla??
Toiselle naiselle voi sitten puhua ja sanoa mitä vaan, ei häntä kohtaan tarvitse tuntea tietenkään mitään, kunhan hän on olemassa ja tulee silloin kun miehellä tuntuu olevan siihen halua.
onko näin?
En tuomitse missään nimessä toisia naisia tai miehiä, jokaisella on syynsä elää, mutta onko se vaan niin, että miehet vain hakevat iselleen salaista seuraa ikäänkuin se kuuluisi siihen auton ja mökin jatkeeksi.
Naiset ehkä hakevat avioliiton ulkopuolisen suhteen enemmänkin henkisistä syistä, haetaan sitä oikeaa tunnetta, rakkautta ja läheisyyttä.
Miksi siis miehillä on enemmän salasuhteita kuin naisilla??
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mihin perustat olettamuksen että miehillä on enemmän salasuhteita kuin naisilla? Ainakin itse olen huomannut että naiset ovat ihan yhtä aktiivisia salasuhteiden harrastajia kuin miehetkin. Naisten salasuhteista ei niin paljon vaan puhuta yleisesti. Mutta kyllä käytännön elämä on osoittanut että naiset harrastavat myös paljon salasuhteita.
salassa pidettävät suhteet on suhde toiseen sukupuoleen ja siksi niitä varmaan on aika yhtäpaljon.
Siis huuhaa harhailijoita löytyy kummastakin!
johtavassa asemassa olevat pettäneet eniten (yli puolet) ja työntekijäasemassa olevat vähiten. Tietysti johtajaurokset kiinnostavat naisia enemmän, ja kuuluuko menestyvän miehen imagoon toinen nainen.
..nämä urokset pettävät itse itseään. Eivät oikein tiedä mitä loppujen lopuksi haluavat tai ehkä ajattelevat elämäänsä vain jonkun tietyn tason kautta kuten esimerkiksi töiden. Pitää olla kulissit kunnossa (vaimo, lapset, autot, talot, mökit ym) millä päteä, pitää olla se toinen nainen, jolla voi näyttää olevansa kova tai vieläkin kovempi uros muiden yhtä puupäisten ihmisten joukossa. Hukuttavat itsensä tavallaan uskomaan ja ajattelemaan kuten "tietyn tyyppisten" kuuluu tietyssä ryhmässä/porukassa/tasolla tehdä, tavallaan itse rakentavat itselleen raamit ja jäävät niiden vangiksi. Edes ymmärtämättä sitä.
Että joo tarvitsee mies imagoonsa toisen naisen itseänsä pönkittämään. Kait se johonkin evoluution mutkaankin sopii kun pohtii miten miesmiesten täytyy väkipakolla jakaa siementään joka suuntaan. Tosin ihmetyttää suuresti kun evoluutio silti jyllää jatkuvalla syötöllä eteenpäin niin tarkoittaako tämä sitä, että tietyn sortin heikot miehet taantuvat? Ja näin kun ajatellaa, että heikot sitten lisääntyvät vain heikkojen kanssa mitkä ennen pitkää poistuvat maailmankaikkeudesta ihan oman tyhmyytensä kautta.
Että samanlaisia ne naisetkin ovat siinä missä miehetkin. Mutta antaa olla, koska sillä syövät toinen toisensa ;D Se on laki mikä pätee edelleen: heikot kuolla kupsahtavat, vahvat selviytyvät.
Ja niin maailma on taas parempi paikka elää :D :D
Ja kummasti se mies kaikkine asemineen, rahoineen , mökkineen, autoineen, vaimoineen ja lapsineen kiehtoo naisia. Tarpeet kohtaavat. Vähemmän kiinnostaa köyhähkö, vuokralla asuva persejalka. Se rikas saa olla vähän rumempikin. Yleensä hyvän aseman saaneet miehet ovat älykkäitä.
selkeä vastaus, ei tarvitse kun on tarpeeksi sisäistä munaa. Mikäli ei ole saattaa joillakin olla tarve kasvattaa varttaan mainitsemillasi turhakkeilla.
Viimeinen kysymyksesi ja vastaus: paskapuhetta. Nainen pettää yhtä lailla kuin mieskin, pata kattilaa soimaa, tumma kylki kummallakin.
mielestäni naiset pettävät samanlailla ja yhtälailla.. kyse olikin vähän motiiveista.
hakevatko naiset enemmän sitä lämpöä, syliä ja lohtua ja miehet enemmänkin sitä imagon kohotusta.
itse voin omasta mielipiteestä sanoa, ettäolen törmännyt molempiin vaihtoehtoihin miehissä. ja jokaisen naisen oma asia on sit haluaako olla miehen imagon kohottaja??
mutta joo, kyllä naiset tekevät ihan samaa kuin miehetkin.
ehkä vaan minua ärsyttää myös se että miesten pettämisestä tehdään suurempi juttu.
Ihmetyttää, tuo aatoksesi, että nainen haluaa olla jonkun miehen egon pönkänä. Onko sellaisia naisia? Tuntuisi näin tasa-arvovaltuutettujen valtakaudella, että parisuhteessa halutaan olla tasavertaisia.
Tarvitseeko pettäminen motiivin? Minusta ei. Matalaotsaisten puuhastelua, oman kivan hakemista keinoista ja seuraamuksista piittaamatta. Vastuutonta, henkisesti heikkojen toimintaa.
Mikä sinua ärsyttää naisena siinä että miesten pettämisistä nousee isompi möly? Perustele heittosi tarkemmin, saat täsmällisempiä vastineita.