Veromatematiikka pohdituttaa. Olen keskituloinen, yksinasuva henkilö, jolla ei ole muita vähennyksiä verotuksessa kuin verottajan automaattiset vähennykset.
Kysymys 1
Verokorttiini verottaja laskee mulle joka vuosi veroprosentiksi 17 %.
Kunnallisvero asuinkunnassani on 19,5 %.
Eihän veroprosentti oikeastaan voi olla alhaisempi kuin kunnallisveroprosentti, jos ei ole merkittäviä vähennyksiä?
Kysymys 2
Jos maksan veroa vähemmän kuin kunnallisvero%, niin silloinko en maksa valtion veroa lainkaan?
Kysymys 3
Mitä hittoa multa on jäänyt oppimatta?
Sillä aikaa kun te kerrotte mulle, miten tää oikeasti menee, minä käväsen hiihtämässä. Löysin eilen hyvät saappaat jotka sopivat mun mäystinsuksiin. Pääsen ekaa kertaa tänä talvena hangelle.
Kysymys 1
Verokorttiini verottaja laskee mulle joka vuosi veroprosentiksi 17 %.
Kunnallisvero asuinkunnassani on 19,5 %.
Eihän veroprosentti oikeastaan voi olla alhaisempi kuin kunnallisveroprosentti, jos ei ole merkittäviä vähennyksiä?
Kysymys 2
Jos maksan veroa vähemmän kuin kunnallisvero%, niin silloinko en maksa valtion veroa lainkaan?
Kysymys 3
Mitä hittoa multa on jäänyt oppimatta?
Sillä aikaa kun te kerrotte mulle, miten tää oikeasti menee, minä käväsen hiihtämässä. Löysin eilen hyvät saappaat jotka sopivat mun mäystinsuksiin. Pääsen ekaa kertaa tänä talvena hangelle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
progressiivinen verotus, eli veoprosentti nousee sitä mukaan mitä enemmän saat palkkaa.
Itselläni oli 10 % vero ja kunnan vero % on yli 20 %.
Enempää en osaa sanoa asiasta.
Voisin oikeastaan käydä katsomasa, mitä netti asiasta aavistaa.
Oliko mukava hiihtolenkki?
verotus, juu. Mutta se ei ole oikeastaan mun kysymykseni ytimessä, vaan se, että verottajan mulle laskema tulovero ei sisällä oikeastaan muuta kuin kunnallisveron, eikä ihan sitäkään. Olen käytännössä "rasite" kotikunnalleni tuolla 17 % verolla, eikö?
Se on sikäli kummallista, että tuloni ovat noin 2 500 euroa kuussa, eli aika lähelle keskituloinen ihminen. Verottajan mielestä mun ei tarvitse maksaa edes kunnallisveron osuutta kokonaan? Tuolla veroprosentilla en osallistu valtionveron maksuun lainkaan. Eikö se näin mene? Mistä valtio sitten saa veroeuronsa, jos keskituloisen ihmisen ei tartte sitä maksaa?
(Toinen juttu on sitten se, että tuo 17 % on päin hemmettiä laskettu. Pidätytän oma-aloitteisesti itseltäni 27% veroa, ja saan vuosittain muutaman satasen palautusta)
vähennykset vaikutavat asiaan.
Wikipediasta lainattua:
"Valtion tuloverosta poiketen kunnallisveroprosentti ei muutu tulojen mukaan, mutta eri vähennysten vuoksi[1] pienituloisemmat maksavat ansiotuloistaan vähemmän kunnallisveroa kuin enemmän ansaitsevat. Esimerkiksi 24000 euron vuositulolla kunnallisvero on noin 85 % nimellisen kunnallisveroprosentin mukaisesta verosta.lähde? Kunnallisvero on näin efektiivisesti osittain progressiivinen vero."
laina kannattaa aina, varsinkin silloin kun verokarhu sitä jopa tyrkyttää.
Asiaan sen enempää perehtymättä arvaisin, että saat jotain vähennyksiä. Esimerkiksi jokainen työntekijä saa automaattisesti, erikseen anomatta, työkuluvähennyksen, joka laskee veroprosenttia niin, ettei taulukot enää pidäkään paikkaansa. Se laskee kunnallisveroprosenttiasikin. Valtionveroahan pienituloiset eivät maksa tietääkseni lainkaan.
Korjatkoon joku, jos olen puhunut palturia.
Ps. Minä luulin olevani reilusti keskituloinen, mutta verprosenttini on 10% korkeampi kuin sinun. Mediaanitulohan on noin 2300€/kk ja keskitulo 2900€/kk.
miksi sulla on melkein sama veroprosentti kuin minulla, vaikka uskoakseni minä tienaan aika paljonkin vähemmän kuin sinä?
Kuukausituloni jäävät alle suomalaisten keskiarvon, mutta ovat hitusen yli naisten keskiarvon... luulen.
kanssa miettii tuota asiaa. Mulla on isompi veroprosentti näköjään kuin ratikkakuskilla vaikka päätoiminen työssä tienaan himpun verran vähempi. Sivutoimisessa duunissa veroprosentti on vielä korkeampi ja en siltikään saa mitään huimia veronpalautuksia joten ei ole laskettu yläkanttiin tuo veroprosentti.
No joo onhan mulla itseni lisäksi neljä muuta suuta ruokittavana ja perheen ainoa elättäjä, tästä varmaan johtuu mun korkeampi veroprosentti, kun saan ne lapsilisät ja kakruni ilmaisen koulutuksen ja sen kouluruoan :>>
En ole koskaan tullut ajatelleeksi sitä, miten kunnallisvero ja valtion vero jakautuvat, koska sitä ei palkkalaskelmassa eritellä... että pienituloiset tosiaan maksavat vain kunnallisveroa, eivätkä sitäkään täysimääräisesti.
Sitä vaan luulee tietvänsä asioita ja sitten kun alkaa ajatella, huomaa että on kauheita aukkoja ajatuksissa...
Lainankorot pienentävät veroprosenttia.
onko sulla sitten paljon enemmän?
vedettiin nuoremman tytön kanssa sellanen 3,5 kilometrin lenkki. Varmaan kymmeneen vuoteen oli mulle eka kerta hangilla ja täytyy sanoa, että kyllä se on kunnon välineillä mukavaa hommaa. Huomenna uusiks.
mäystinsukset: HongKong myy Ruotsin armeijan vanhoja puusuksia. Mutta ongelmaksi tuli, mistä kengät, joissa on kantapäässä se mäystimen ura. Eilen löysin ja ostin: 150 euroa maksoi kengät kahenkympin suksiin. Varsinaista välineurheilua.
Resusin pari tuntia näreikössä ja hakkuujätteiden seassa. Ei oo etelässä vielä tarpeeksi lunta umpihankihiihtoon: koko ajan joku keppi poikittain suksen päällä... keli oli silti hieno: aurinko paistoi ja korpit ronkkui. Kyllä se on uusittava huomenna, kun on noin helvetin kalliit saappatkin hankittu.
juttu, metsäkoneen jättämiä risuja pitkin ja poikin.
Hiihdä siinä sitten, tosin eräsuksia ei edelleen ole kuin kaupassa.
Sinänsä ei ole myöskään monoja.
Joskus oli jatsarit, mistä tuo kantaura löytyi.