Olen tapaillut pari kuukautta erästä itseäni neljä vuotta vanhempaa miestä.Aluksi mies tuntui olevan huomattavasti enemmän mukana jutussa kuin minä, sanoi tykkäävänsä ja puhui avoimesti tunteistaan minua kohtaan.En varsinaisesti jarrutellut, mutta en itse vielä siinä vaiheessa ollut niin varma tunteistani.
Mies mm.kysyi tapailumme ensimmäisen kukauden aikana, olisimmeko mielestäni sopiva pari ja vastasin siihen että mahdollisesti.Kun kysyin saman kysymyksen hän vastasi, että hänen mielestään olisimme.
Pikkuhiljaa aloin tosissani ihastua tyyppiin ja sanoinkin sen.Nyt, kaksi kuukautta on kulunut ja olen hienovaraisesti tyypille vihjaillu, että seurustellakin voisi.Hän kuitenki tuntuu jarruttelevan tässä vaiheessa.
Miehellä on takanaan lähes kymmenen vuotta kestänyt suhde, joka päätyi eroon n.vuosi sitten.Mies sanoi vähän aikaa sitten, että toisinaan miettii vieläkin eroa ja siihen liittyviä asioita ja, että se vaikuttaa seurustelun aloittamiseen.
Tarkoittaako tuo nyt hienovaraisesti ilmaistuna sitä, ettei mies halua seurustella kanssani, vai sitä, että minun pitäisi osata odottaa, että mies on valmis suhteeseen(jos on koskaan)?
Mies kuitenkin haluaa nähdä useita kertoja viikossa, teemme paljon erilaisia juttuja yhdessä ja meillä on aina hauskaa.Emme tapaile muita, mutta emme silti seurustele.Mikä on siis miehen ongelma, kun käytännössä toimimme kuin seurustelisimme, mutta hän ei halua sanoa yhdessä oloamme seurusteluksi?Miksi hän aluksi tuntui olevan enemmän kuin valmis suhteeseen kanssani, mutta nyt yhtäkkiä ei olekkaan? ääärrrggg... >:(
mitäs mitäs tämä meinaa?
3
810
Vastaukset
- kiinnostaa...
Mäkin haluun tähän vastauksia. Mitä mieltä ihmiset on, kuinka kauan tapailua, että pitää PYSTYÄ SANOMAAN ONKO SEURUSTELUA VAI EI Osaako kuukauden tapailun jälkeen sanoa, onko toisesta tosissaan kiinnostunut? Minun mielestä pitäs jo olla sellaset fiilikset, voiko ne enää siitä todellisemmiksi muuttua?
- ..............
Ota noista miehistä selvää. Minä tapailin eronnutta vanhempaa miestä noin kaksi vuotta, koskaan emme tainneet silti seurustella vaikka tapasimme joka viikko.
Samalla tavoin mies alkoi jarrutella jossain vaiheessa, se ei oikein tiennyt mitä olisi tehnyt.
Ja kaiken lisäksi se tapaili eksäänsä salaa minulta, annoin yhden kerran anteeksi mutta kun sama jatkui lähdin.
Jotkut selviää erosta nopeaan joillakin kestää vuositolkulla. Ja uusi suhde voi olla laastari. Siksi ne jahkaavat kun eivät ole päässeet entisestä yli, odottavat kenties sitä eksää ja eivät uskalla alkaa uutta suhdetta, tai niinkuin sinun tapauksessa mies jarruttelee eikä hommanne etene seurusteluasteelle. Vaikkakin se haluaa tapailla sinua, pitää sinua ehkä varalla.- tilanne.............
Mullakin on huonoja kokemuksia eronneesta miehestä.
Ystävystyimme ensin ja kuuntelin hänen murheitaan paljon. Pikkuhiljaa suhteemme muuttui intiimiksi ja aloimme tapailla. Aluksi hän oli kovasti haluamassa vakavaa suhdetta kanssani. Minä epäröin enemmän, koska ajattelin ettei hän ole valmis.
Mies oli yli 10 vuotta naimisissa ja tuli erossa jätetyksi. Matto vetäistiin jalkojen alta. Aika romuna hän olikin.
Mutta, se meidän juttu. Itse aloin ihastua enemmän, mutta hän alkoikin sitten epäröimään, eti tiennyt mitä haluaa ja muuta.
Jälkeenpäin voin sanoa, että taisin olla laastari. Mies sanoi, ettei tiedä, mitä haluaa, mutta jo puolen vuoden päästä hänellä oli uusi, jonka kanssa seurustelee vakavasti. Minulta pimitti tiedon. Piti siis varalla.
No, asia ei häiritse minua enää. Ei voisi vähempää kiinnostaa kyseisen miehen seura. Ajattelen niin, että kun nainen jättää 10 vuoden jälkeen, ei voi olla kyseessä mikään loistomies ja sitäpaitsi opin kyllä tuntemaan häntä sen verran, että en jaksaisi sitä draamaa ja itsekeskeisyyttä, vaikka oli hänessä tietysti hyviäkin puolia.
Sen olen saanut havaita myös, että sitten kun tapaa ihmisen, joka todella haluaa olla suhteessa ja on oikeasti ihastunut, niin kyllä sieltä sitten tulee ne oikeat sanat ja oikeat teot ja asioista pystytään puhumaa ja sopimaan.
Tsemppiä sinulle kuitenkin! Mielestäni rehelliseen kysymykseen pitää pystyä vastaamaan rehellisesti, kiertely tarkoitta sitä, ettei ole tarpeeksi kiinnostunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1084711Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293443No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452400- 491524
- 361423
- 381246
- 141162
- 1641050
- 271048
- 6954