tunteeko ketään samoin?

en tiedä mikä on...

Minulla on kaikki hyvin, asiat ihanasti. Tunnen silti lähes päivittäin syyllisyyttä mitä typerimmistä asioista. Jos olen ollut juhlimassa olen vihainen itselleni kun rahaa meni, syytän itseäni jos syön jotain epäterveellistä, jos vain olen ja makoilen tunnen ahdistusta etten tee mitään järkevää... Jotkut ihan menneetkin jutut tuottavat mieleen syyllisyyttä ja ahdistusta, vaikka ei edes olisi syytä? Mietin aina jälkeen päin eri tilanteissa käyttäytymistäni ja tunnen häpeää ja syyllisyyttä, vaikka olisin ollut ihan normaalisti?

Onko kenelläkään samanlaisia tuntemuksia? Tämä oikeasti pilaa elämäni... miten voisin opetella olemaan vähemmän ankara itselleni?

4

355

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toki

      Syyllisyys on raskas taakka, eikä se joskus lähdekään ilman ulkopuolista apua.
      Joku sen on saattanut sinuun iskostaa jossain vaiheessa.
      Käy ihmeessä lääkärillä, psykiatrilla, tai ainakin psykologilla tai psykiatrian vastaanottavalla sairaanhoitajalla.
      Jo pelkkä tieto rauhoittaa, ettei itse vain kuvittele, sekä että on myös oikeutettu tuntemaan omia tuntojaan, ja mistä ne mahdollisesti ovat tulleet ja miten niitä käsitellään ja/tai hoidetaan =)

    • Olet itsekeskeinen, tuijotat vain itseesi. Katso ympärillesi ja kuuntele. Ihmisen ei ole tarkoitus elää vain itseään varten eikä myöskään vain perhettään varten, molemmat ovat narsismia, jälkimmäinen sen jatke.

      Ala auttaa ihmisiä, maailmassa on paljon avun tarvitsevia, Kun autat muita, autat itseäsi.Hyvä olo tulee hyvästä toiminnasta.

      • Psykopatologia

        -
        Näin juuri, mutta ko. ankaruudesta eroon pääseminen ei ole helppo juttu ja sujuu yleensä vasta ajan kanssa. Ensimmäinen askel on asian tiedostaminen. Itsesyytösten yms. positiivinen puoli on tunnollisuus monissa elämän tärkeissä asioissa.

        Onneksi et ole ylen itsekeskeinen tai narsistinen, ja elämäsi on sinun omasi. Periaatteessa sinulla "oikeus" jopa laajentaa itsesyytösten kenttää!


      • Psykopatologia kirjoitti:

        -
        Näin juuri, mutta ko. ankaruudesta eroon pääseminen ei ole helppo juttu ja sujuu yleensä vasta ajan kanssa. Ensimmäinen askel on asian tiedostaminen. Itsesyytösten yms. positiivinen puoli on tunnollisuus monissa elämän tärkeissä asioissa.

        Onneksi et ole ylen itsekeskeinen tai narsistinen, ja elämäsi on sinun omasi. Periaatteessa sinulla "oikeus" jopa laajentaa itsesyytösten kenttää!

        Tietoisuus tulee juuri hyvän toiminnan kautta, koska silloin ihminen joutuu luopuman itsekeskeisyydestään ja saa yhteyden hyvään. Ensin on aina energia, esim. ajatus on toiminnan seuraus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3387
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      394
      1251
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      939
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      815
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      189
      774
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      271
      714
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      690
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      618
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      585
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      33
      576
    Aihe