Kyllä se on niin että nämäkään toimenpiteet ei riitä vaan edessä on taas uudet yt-neuvottelut !
Ja tämäkään ei riitä !!
6
1760
Vastaukset
- valitettavasti
Outokumpu arvioi tilannetta viimeksi joulukuussa. Silloin käytiin yt-neuvottelut, joiden lopputulos oli harvinaisen onnellinen. Ketään ei lomautettu eikä irtisanottu vaan säästötarpeet saatiin hoidettua muilla tavoin.
Nyt pehmeät keinot eivät siis enää riitä. Outokumpu tavoittelee sadan miljoonan euron kiinteiden kustannusten säästöjä muun muassa keskeyttämällä tilapäisesti ferrokromituotannon Kemin kaivoksella ja Tornion ferrokromitehtaalla, pysäyttämällä tilapäisesti yhden sulattolinjan ja vähentämällä vuoroja lähes kaikilla muilla teräksen tuotantolinjoillaan.
Näin ollen Tornio Works-yksikössä alkavat uudet yt-neuvottelut. Kahta tuhatta työntekijää odottavat lomautukset, jotka jatkuvat kunnes ruostumattoman teräksen markkinat parantuvat.
Tämä siis tarkoittaa suomeksi sitä että jos teräksen kysyntä on alamaissa 3 vuotta niin linjat seisovat sen ajan ja porukka pysyy lomautettuna, kenen talous kestää vuosien tulokatkon? Tämän laman on ennustettu kestävän vuosikausia.- Blueoyster
Tässä syy miksi pitää säästää rahaa
Pörssitiedote
Uusi pitkäjänteinen osakepohjainen kannustinjärjestelmä Outokummun
avainhenkilöille
PÖRSSI-ILMOITUS
3.2.2009 klo 13.20
Outokumpu Oyj:n hallitus vahvisti tänään uuden osakepohjaisen
kannustinjärjestelmän osaksi yhtiön avainhenkilöiden kannustus- ja
sitouttamisjärjestelmää (Share-based Incentive Programme 2009-2013).
Osakepalkkiojärjestelmä 2009-2013 tarkoituksena on palkita
avainhenkilöitä yhtiön strategiaa tukevista hyvistä suorituksista ja
samalla ohjata johdon huomiota omistaja-arvon kasvattamiseen pitkällä
aikavälillä. Osakepalkkiojärjestelmä tarjoaa mahdollisuuden saada
palkkiona yhtiön osakkeita ja rahaa (vastaten verojen osuutta
kokonaispalkkiosta) hallituksen kullekin ansaintakaudelle asettamien
tavoitteiden perusteella.
Järjestelmä on viisivuotinen palkkiojärjestelmä, joka koostuu
kolmesta kolmen vuoden pituisesta ansaintajaksosta. Jaksot alkavat
1.1.2009, 1.1.2010 ja 1.1.2011. Osallistujien määrä, kullekin
avainhenkilölle kohdennettava osakemäärä ja ansaintakriteerit
vahvistetaan erikseen kullekin ansaintakaudelle. Ansaintajakson
2009-2011 piiriin vahvistettiin tänään kuuluvaksi yhteensä 139
henkilöä.
Mahdollinen palkkio maksetaan osallistujille asetettujen tavoitteiden
toteutumisen perusteella ansaintakauden viimeisen vuoden
tilinpäätöksen valmistuttua. Järjestelmän perusteella maksettavat
osakkeet vastaavat yhteensä enintään 1 500 000 osaketta. Järjestelmän
yhteydessä ei tulla laskemaan liikkeelle uusia osakkeita, joten
kannustinjärjestelmällä ei ole osakkeen arvoa laimentavaa vaikutusta.
Ansaintakauden 2009-2011 osalta palkkio perustuu osakkeen
kokonaistuoton suhteelliseen kehitykseen (TSR).
Järjestelmän mukaan henkilö sitoutuu pitämään mahdollisesti saamansa
osakkeet omistuksessaan vähintään yhden vuoden ajan. Lisäksi
konsernin osakeomistusohjelman mukaan konsernin johtoryhmän jäsenillä
velvollisuus pitää omistuksessaan yhtiön palkitsemisjärjestelmien
kautta saatuja Outokummun osakkeita sellainen määrä, jonka arvo
vastaa henkilön vuoden bruttopalkkaa.
OUTOKUMPU OYJ
Konserninjohto
Ingela Ulfves
johtaja - sijoittajasuhteet ja talousviestintä
Puh. (09) 421 2438, matkapuh. 040 515 1531
[email protected]
www.outokumpu.com
Tämä tiedote on alunperin jaettu Hugin-julkaisujärjestelmästä.
Julkaiseva yritys vastaa yksin tiedotteen sisällöstä. - meitä
on paljon työttömiä jo valmiiksi, joilla on vain pakko kestää tulokatko jopa useita vuosia, pätkätöitä tehden ja toisten haukkumisia kuunnellen, miten ei muka haluta töitä tehdä. Asioilla on monta puolta, ehkä nyt jollain työtätekevällä muuttuu käsitys siittä ettei me työttömät kaikki nautita tästä työttömyydestä.
- uikuttako..................
meitä kirjoitti:
on paljon työttömiä jo valmiiksi, joilla on vain pakko kestää tulokatko jopa useita vuosia, pätkätöitä tehden ja toisten haukkumisia kuunnellen, miten ei muka haluta töitä tehdä. Asioilla on monta puolta, ehkä nyt jollain työtätekevällä muuttuu käsitys siittä ettei me työttömät kaikki nautita tästä työttömyydestä.
kiristäkää menojanne ja allakaa hiomaan sratekiaa seuraaviin palkkaneuvotteluihin -------muistakaa myös ottaa huomioon "yläpään" optiot niitähän net kyllä jakaa vaikka työntekijät lomautetaan------ja ainahan se on ollu että työntekijä työt tekee ja herrat nostelee optioita vaikka eihän kenenkään pitäis saada ansaisematonta hyötyä-eikä varsinkaan miljoonia jotka on revitty työntekijäin selekänahasta,työntekijän pitäis aina pysyä kohtuuessa mutta entäs ne "optio -imijät"
- Duunari K
Jokohan se ylimielisyys ja leuhotus vähenee outokumpulaisilta.
Olikin jo aika tipahtaa eräiden maanpinnalle kun kusi valui jo korvista ja nokka oli niin pystyssä että sateella on vaara hukkua.
Heh, tosi hävettävää sakkia ovat. :-) - jooojoooovalivali
Duunari K kirjoitti:
Jokohan se ylimielisyys ja leuhotus vähenee outokumpulaisilta.
Olikin jo aika tipahtaa eräiden maanpinnalle kun kusi valui jo korvista ja nokka oli niin pystyssä että sateella on vaara hukkua.
Heh, tosi hävettävää sakkia ovat. :-)Taitaa olla vaa kateellisen puhetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m644041Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163845Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3993649Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o863471Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363209Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582698- 502685
- 1212562
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142219Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182219