Palstalainen!!!

Koska olet vienyt matot ulos tuulettumaan? kuinka usein siivoat perusteellisesti..vai jääkö se imurointiin ja pikaiseen pyyhkäsyyn mattojen välistä?
Itellä kun tuntuu tuo siivoominen aina vaa siirtyvän ja siirtyvän..
nm. ennen matot kerran viikossa ulos
25490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

joka toinen lauantai rehaan matotki mäjelle ja akka luuttuaa lattiat sillo kunnolla.

Äänestä
  • tuosta saat täydet 10 pistettä. Voi miten kovasti se auttais, jos joku ois kaverina. Matot on niin prslatin raskaita ja kun on nuo yliliikkuvat niveletkin. Nykysin siivookin huusholin vaiheittain, en kerralla.

    Äänestä

  • Yhteensä 14344 osumaaLajitteluperuste:

    Äänestä

siis en käytä mattoja ollenkaan niin ei tarvi tamppaajien tampata

Äänestä
  • tiedän, että voi olla ilman mattojakin. Vaan onhan se aika kylmän oloist, jos ei mattoja ole. Mutta kaikkeen tottuu.

    Äänestä

  • cookos kirjoitti:

    tiedän, että voi olla ilman mattojakin. Vaan onhan se aika kylmän oloist, jos ei mattoja ole. Mutta kaikkeen tottuu.

    jääpuikkoon perseessä. Ennenkuin ehdit tottumaan, on se jo sulanut.

    Äänestä

  • kaikkeen voi tottua paitsi kirjoitti:

    jääpuikkoon perseessä. Ennenkuin ehdit tottumaan, on se jo sulanut.

    .

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    .

    .

    Äänestä

  • UPDATE_8766928 kirjoitti:

    .

    5312 osumaa

    Äänestä

Noh, ei tarvii määritellä. Aika huonolla mallilla on siistit mun taloudessa.
Imuroin joka toinen viikko - siinä ajassa ehtii kertyä jotain imuroitavaakin, että näkee työnsä jäljen :-) Lattioita pesen paikoitellen. Pölyjä pyyhin h a r v a k s e l t a a n .
Mulla ei taida koskaan olla putipuhdasta, mutta toisaalta ei hirmu likaistakaan. Hallittua kaaosta myös tässä asiassa 30 vuoden kokemuksella.

Äänestä
  • kaiki matot ulos, tampataan, imuroidaan, pyyhitään lattiat ja pölyt..siis perussiivous.

    Ei kyl tule tehtyä joka viikko, vaan ei niin tarpeenkaan melkein sinkkutaloudessa.

    Äänestä

  • 5312 osumaa

    Äänestä

on häipynyt kuin pieru saharaan.


Terveisin,

Hossi, pappatunska ja työväentalosta pihistetty viinapullo

Äänestä
  • se alkoi mua itteeni häiritsee :D. Joten otin ja tempasin sen pois. Saatan laittaa joku päivä takasin ..

    Äänestä

mattoja käytän vain pari nykyään, niitten tuuletus ei vielä ole aiheellista.
En omista omaa imuria. Kämppäni on niin pieni että harja ja kihveli riittää mainiosti sen siivoamiseen. Lattiat luuttuan käsin. Oivaa liikuntaa!
Kerran viikossa lakaisen ja joka toinen viikko luuttuan.

"Puhdas koti kertoo hukkaan heitetystä elämästä"
näin seisoo serkkuni jääkaappimagneetissa :D

Äänestä
  • ihan oikeellista elämää..kuin minö joskus 20 vuotta sitten. Juuri noin siivosin, kunnes sain kuulla koulussa, että siivouspyyhe ei ole luutturätti.
    Mutta tärkeintä on, että itse viihtyy :D

    Äänestä

kuukausi lakaisen roskat maton alle!

Äänestä

tai ehkä kolmen viikon välein siinä se. Tyhmää hommaa riittäisi vaikka kerran kuussa. Imuri on keksitty ja kyllä se isommat putsaa.

Äänestä
  • 9437 osumaa!

    Äänestä

14344 osumaa

Äänestä
  • Siivouksesta mitään. Varmaan kämppäs on kuin kaatopaikka.

    Äänestä

Perskuta siellä on niin kylmää, että mä rullasin matot pois lattialta odottaan ilmojen lämpenemistä :D

Äänestä

kylmä, että siirsin siivouksen huomiseksi. Petivaatteet ja matot tuuletetaan, lakanat vaihdetaan puhtaisiin ja käytetyt pestään, pölyt pyyhitään ja lattiat luututaan. Ei kait se pakkanen mattojen tuuletusta haittaa, mutta kylmistä petivaatteista voi saada yskän.

Äänestä

1990-luvulla.

Sitten luovuin matoista.

Äänestä

vienyyyyyyyyyyyyyyyyyt. Mattoparat, 20 asteen pakkaseenko vaan? Siivoan sillon perrrrrrrrrrrrrrrrusteellisesti kun kämppä on sitä vailla, noin kerran puolessa vuodessaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.

(näppäimistössä ongelma)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


cookos kirjoitti:

Koska olet vienyt matot ulos tuulettumaan? kuinka usein siivoat perusteellisesti..vai jääkö se imurointiin ja pikaiseen pyyhkäsyyn mattojen välistä?
Itellä kun tuntuu tuo siivoominen aina vaa siirtyvän ja siirtyvän..
nm. ennen matot kerran viikossa ulos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu