Läskiä pitäisi alkaa sulatella. Aika ei riitä kuntosaleille, joten haluaisin hikoilla kotona. Olen kokeillut Tunturin kuntopyörää. Sen intervalliohjelma tuntui rankalta eli tehokkaalta. Aloin nyt miettiä, että olisiko spinning-pyörä parempi, koska haluan liikkua 20 min mahdollisimman paljon kaloreita kuluttaen. Molemmissahan on käsittäääkseni mahdollisuus intervalliharjoitteluun, mutta kumpi on parempi tarpeeseeni ?
Kuntopyörä vai spinningpyörä
8
8643
Vastaukset
- parempi sillä
Niissä vakiona paremmat ajoasennon säätömahdollisuudet. Halvat alle 500 € kuntopyörät on ihan sitä itseään, mihin ei kannata koskea edes pitkällä tikullakaan !
- ei niin trendikäs
itse olen polkenut alle 200 euron kuntopyörällä parina viime talvena yli 5000 km. Hyvin pelittää ja saa ittensä ihan niin sippiin kuin mahdollista. Paikat ei ole hajonneet minusta eikä pyörästä. Magneettivastus antaa ihan tarpeeksi rasitusta ja säädötkin on kohdillaan. Tietysti tämä on yksilökohtaista. Joku kermaperse vaati ensin 200 releet päällensä ja tonnin pyörän alleensa ja on sitten niin kovakuntoista. Viimeksi syksyllä meni meikäläisellä Cooperissa yli 3100 m:ä ja olen lähempänä viittä- kuin neljääkymppiä.
- ruokavalio kuntoon
Anteeksi, en halua mitenkään masentaa, mutta 20 min hikoilua on yhtä tyhjän kanssa.
Pistä ruokavaliosi kuntoon. Apuja saat mm. kiloklubi.fi (rekisteröityminen on ilmaista). Sitten rupeat liikkumaan, liikunta auttaa painonhallinnassa.
Nimimerkkillä Kuntourheilija, joka ei laihdu 7 tunnin viikkomäärällä, koska ruokavalio on päin persiettä. En kyllä liho, mutten myöskään laihdu.ja ei kun salaattilinjalle ja pitkäkestoisia treenejä. Naisilla läskit alkaa sulamaan puolen tunnin kuntoilun jälkeen. Siihen asti palaa hiilarit.
- palaa
ReiskaS kirjoitti:
ja ei kun salaattilinjalle ja pitkäkestoisia treenejä. Naisilla läskit alkaa sulamaan puolen tunnin kuntoilun jälkeen. Siihen asti palaa hiilarit.
aina ja heti kun liikut, siihen ei tarvita mitään puolen tunnin esilämmittelyä !!!
- laihtunut--
ReiskaS kirjoitti:
ja ei kun salaattilinjalle ja pitkäkestoisia treenejä. Naisilla läskit alkaa sulamaan puolen tunnin kuntoilun jälkeen. Siihen asti palaa hiilarit.
Ei siinä mitään salaattilinjaa tarvitse noudattaa. jos haluaa laihtua. Normaalia ruokaa mutta annoskoot pienemmiksi ja herkuttelu minimiin ja kaikki liikunta on hyväksi.
On ihan ok aloittaa 20 minuutin pyörilyllä ja kun kunto kohenee ja paino putoaa niin lisätään liikunnaan kestoa.
Miksi aina pitää olla tyrmäämässä toisten kunnonkohotus aloitusta. Jokainen tyylillään ja jos seitsemän tunnin viikottaisella liikunnalla ei yhtään laihdu niin ruokailutyyli on kyllä aivan... niin, sieltä.
Tsemppiä pyöräilyyn ja laihdutukseen!!!! - Ossi B.
palaa kirjoitti:
aina ja heti kun liikut, siihen ei tarvita mitään puolen tunnin esilämmittelyä !!!
Ihminen käyttää ensin hiilihydraatit ja vasta sitten rasvaa. Hiilareita riittää 1-1,5 tunniksi. Rasvan polttaminen on vaikeaa.
Vähempi syöminen kannattaa, jos painoa on liikaa. Kuntoilukin auttaa, mutta aika harva ylipainoinen pystyy kuluttamaan 1000 kcal päivässä kuntoilemalla, mutta sen verran saa päivittäisestä kalorien saannista aika helposti pois. - asiantuntija
Ossi B. kirjoitti:
Ihminen käyttää ensin hiilihydraatit ja vasta sitten rasvaa. Hiilareita riittää 1-1,5 tunniksi. Rasvan polttaminen on vaikeaa.
Vähempi syöminen kannattaa, jos painoa on liikaa. Kuntoilukin auttaa, mutta aika harva ylipainoinen pystyy kuluttamaan 1000 kcal päivässä kuntoilemalla, mutta sen verran saa päivittäisestä kalorien saannista aika helposti pois."Ihminen käyttää ensin hiilihydraatit ja vasta sitten rasvaa."
Nyt olet ymmärtänyt väärin, nimittäin ihminen käyttää todellisuudessa rasvaa, proteiineja ja hiilihydraatteja polttoaineenaan kaikkia yhtäaikaa. Itseasiassa on edullista rasvanpolton kannalta nauttia hiilihydraatti/proteiinijuomaa lenkin aikana, koska tehokas rasvanpoltto vaatii sokeria toimiakseen. Lenkkeily kiihdyttää myös ihmisen lepoenergiankulutusta lenkin jälkeen, jolloin liikunnalla saavutetaan huomattava hyöty laihtumisessa.
Toisekseen, 1000kcal miinuskaloria/päivä on ihan liikaa. Korkeintaan puolet tuosta, jos haluaa pysyviä tuloksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462761Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201529Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57976Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15974Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm78889- 80888
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205829