Niin? :D
****************************************************
****************************************************
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
... just sitä, mitä teen työkseni. :)
kirjoittaisin, somistaisin, valokuvaisin tai suunnittelisin jotain, ei vaan hajuakaan mitä se jokin voisi olla. Musta vaan tuntuu, et mä olen kuin luotu suunnittelemaan jotain. :D Sen toteuttamispuolen voisi sit hoitaa joku muu.
Hiukan vaihtelevammat työtehtävät ja parempi palkka tietty kelpais. Yksityisyrittäjäkin voisin olla jos olis kunnon starttimahdollisuus tai muuten vaan massia rällätä niin että vois hioo taitojaan ja tuotteitaan rauhassa ennenkuin hyökkää markkinoille taistelukarjaisut kaikuen.
ja nimenomaan laboratoriotyöskentelyä. Opettajan pätevyyden hankin vain jos on pakko: sovin parhaiten työskentelemään yksin tai pienessä ryhmässä.
Universaalinen guru. Päivät pitkät mietiskellä jossain kivassa temppelissä ja aina välillä tehdä joku reissu ulkomaille muka levittämässä rauhan sanomaa hymyilemällä ja heiluttamalla tyynesti toista kättä kameroille. Joskus vois antaa jonkun pitkään harkitun lausunnon julkisuuteen ja porukat sekois sen syvästä viisaudesta ihan totaalisesti.
...oisin tekemättä.
mieluiten lottovoittaja ja aamupäivät möisin Hesaria kotoa käsin ja iltapäivät harrastasin..kävisin ratsastamassa, keilaamassa, uimassa, tapaisin ystäviä, pitäsin kutsuja ym..kivaa.
esiin nousevan aiheen tiimoilla voisin kehitellä eteenpäin ajatustani farmariksi rupeamisesta:
Mitä noin 50-v. miehen, jolla ei ole suuria teknisiä taitoja, kannattaisi alkaa viljellä tai kasvattaa?
Mulla on edelleen tää ajatus lammasfarmista ja siihen liittyvästä juustolasta, jossa valmistan ja myyn lampaanmaitojuustoa. Pärjääkö tässä hommassa suurella sydämellä ja media-alan ammattitaidolla?
Hyvä vaihtoehtoinen ala olisi esim. kangasajuruohon viljely ja siihen liitetty mehiläistarhaus. Olisiko tässä markkinarakoa? Meniskö mun ajuruohohunaja kuin kuumille kiville?
silloin kun uudenvuoden aattona kysyin, mitä työtä ihmiset haluaisivat tehdä, jos eivät olisi nykyisessä koulutuksessa/ammatissa. Aika monella oli käytännönläheisiä ideoita. Eräs sukulainen sanoi, että hän haluaisi kasvattaa lampaita ja islanninhevosia entisellä maatilalla, jos se jää hänelle perinnöksi. Eräs miehen sukulainen vuokrasi perintötilansa maat lehmien laitumeksi ja mehiläishoitajan tarhaksi. Ainakin hän saa ilmaiset hunajat. Sitä en tiedä, tulisiko juuri kangasajuruohosta hyvänmakuista hunajaa.
älä haaveile farmariksi ryhtymistä. Itse oon lammashoitokoulutuksenkin käynyt ja joskus vähän lampaita pitänyt...no, siitä on aikaa, mutta silloin ei ois kannattanut muu kuin lampaannahkasta erikoistöiden valmistus ja myynti. Voi nyt olla eri tilanne.
Saahan kaikkee haaveilla, toki...
eli kangasajuruoho on timjamin sukua (tarha-ajuruoho). Antiikin kreikkalaiset pitivät ajuruohohunajaa parhaana hunajana. Että sen puoleen ei oo ongelmaa.
Mullekin kelpaisi hyvin tommonen perintötila. Mua huolettaa enemmän tuo ammattitaito-osasto: kuinka näillä taidoilla saisi mitään farmia kannattamaan? En osaa edes hitsata.
Ehkä harjoittelen vielä jonkun vuoden ihan tässä pihapuutarhassa.
kortsutehtaalla koepanijana, sänkyjen ja sohvien
laadun tarkkailija koemakaamalla niitä.
radiojuontaja mikä vituttaa nimisessä ohjelmassa. kannabistuotteiden laadunvalvojana.
suomen virallisena valittajana. korvausta vastaan, tietenkin.