Riidankylväjä käly

Miehelläni on yksi veli,joka on aika "lammas" mutta veli kuitenkin.Mutta velipojan vaimo on varsinainen käärme,joka tekee parhaansa saadakseen ns.h:n valloilleeen.Hän voi sanoa miten pahasti vain mitä sattuu ,mutta hänelle ei saa sanoa mitään.Ja tarvittaessa uhkaa veljeksien välejä välirikolla.Toinen on lammas ja toinen siis mieheni ei puutu tilanteeseen koska pelkää välien veljeen menevän poikki.Miehelläni ei ole muita sukulaisia ja veli on "tärkeä" hänelle.Mitä teen?
41501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Veljesten välit ovat veljesten asia, ei sinun tai kälysi. Jos käly on ilkeä niin anna olla, omapahan on ongelmansa. Hyvällä tuurilla tuo keksii jotakin muuta aktiviteettia kun huomaa ettei ilkeilyllä ole vaikutusta.

Oma kälyni rakastaa draamaa, valehtelee, ilkeilee, kadehtii ja vouhottaa milloin mitäkin mutta eipä paljon purista, itsensä tuo vain tekee naurettavaksi. Suutuihan se kun huomasi lopulta etten suuremmin arvosta mutta se sopii erinomaisesti; eipä tarvitse pitää yhteyttä edes muodon vuoksi ihmisen kanssa josta en ole pitänyt alun alkaenkaan. Ja näyttää nuo veljekset edelleen olevan ihan väleissä, niinkuin ennenkin.

Tässä maailmassa on paljon tärkeämpää ja mielenkiintoisempaa ajateltavaa kuin kälyt.

Äänestä

väleistä välität tilanteessa, jossa kaikki yhteydet miehesi veljeen aiheuttavat pelkkää eripuraa kälyn takia?

Vedät vain niin raskaalla takaisin kuin pystyt ja veljekset sumplikoot välinsä keskenään.

Äänestä

ja näyttää olevan sen lellipoikaki yhtä laiska ja kiusaaja kans.

Äänestä

Siis, ihan oikeastiko aikuinen ihminen ja UHKAA veljeksien välirikolla. Siis miten? Vai tulkitsetko nyt jotain väärin tai liian herkkänahkaisesti?

Olen itsekin aika vahva persoona ja mieheni on kieltämättä kesympää sorttia. Itseäni lähinnä ärsyttää näissä ns. sukulaisissa se, että kellään ei tunnu olevan pokkaa jutella asioista rehellisesti ja ehkä ronsikn naurunrämäkän kera vaan mielummin supatellaan takavasememmalla, ikäänkuin peläten ettei saa valokiilaa itseensä tarpeeksi.

Niin, meitä on niin monenlaisia. Sinun tapauksessai uskon, että veljekset pitää yhteyttä, jos se heitä kiinnostaa. Sillä onhan mahdollista, että toinen veljeksistä ei tunne edes samaa läheisyyttä sisarusparveensa, vaikka käly-rakas kuinka yrittäisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kälyn jyrän alla kirjoitti:

Miehelläni on yksi veli,joka on aika "lammas" mutta veli kuitenkin.Mutta velipojan vaimo on varsinainen käärme,joka tekee parhaansa saadakseen ns.h:n valloilleeen.Hän voi sanoa miten pahasti vain mitä sattuu ,mutta hänelle ei saa sanoa mitään.Ja tarvittaessa uhkaa veljeksien välejä välirikolla.Toinen on lammas ja toinen siis mieheni ei puutu tilanteeseen koska pelkää välien veljeen menevän poikki.Miehelläni ei ole muita sukulaisia ja veli on "tärkeä" hänelle.Mitä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu