AIDS kemissä

riehuuko

mitä veikkaatte tai tiedätte kemin aids tilaanteesta kemissä. riehuuko vai mikä on nykyinen tilanne ollut lähiaikoina.

menneinä vuosina aids oli suht, harvinainen mihin suuntaan ollaan menossa...?

minulla on tuntuma että aidsia löytisi nykyään kemin katukuvasta enempi kuin mennä vuosina , satan olla väärässäkin,....

kommentteja?

11

1644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öööö9

      katoppa netistä löytyy siihenkin vastaus montako aids-potilasta kemissä on...kansanterveyslaitoksen sivuilta muistaakseni...

      • kemissä muutamalla

        narkkarilla hiv.


    • jukka

      http://www.avert.org/aafrica.htm

      http://www.ktl.fi/portal/suomi/terveyden_ammattilaisille/tilastot_ja_rekisterit/hiv-_ja_aids_-tilastot/

      Joissakin Afrikan osissa pahimmillaan jopa 15-20 % aikuisista kantaa HI-virusta. Ei turvapaikanhakijoita valita sen enempää tautien kun muidenkaan kriteerien perusteella, joten kaiken järjen mukaan tilastollisesti ajateltuna tänne tulevat turvapaikanhakijat kantavat saman verran tauteja kuin siellä lähtömaassakin.

      Konkreettinen esimerkki: jos esimerkiksi Etelä-Afrikassa HI-virusta kantaa n. 15-20 % väestöstä, ja nainen päättää alkaa suojaamattomaan sukupuoliyhteyteen em. henkilön kanssa, on jo varsin kohtalainen todennäköisyys saada tartunta.

      Ei nyt pidä silti ajatella, että tuo 15-20 % olisi koko Afrikan otanta. Esimerkiksi Somaliassa em. lähdeviittauksen mukaan alle 1 % kantaisi HI-virusta.

      • kutitusta

        2007 länsi-pohjan alueella tuli 7 uutta tapausta ja kokonaismäärä taitaa keikkua tuossa 14
        eli suhteessa väestömäärään on aika paljon ja jos arvuutella pitää, niin lisääntyy edelleen.

        Ja tapauksia on varmasti enemmän kun kaikki ei kulkeudu terveydenhuollon piiriin hakemaan apua.


      • tilastoja vain

        Somalian Hiv-tilasto 1%... Yllätys.
        Ei muuten pidä paikkansa. Jopa joissakin kylissä tilanne, että 1/3:sta kantaa Hiviä. Saatikka, moniko kuolee tai on kuollut siihen.

        Pitää muistaa, että Hiv ei näy päällepäin vaan tilastot kertoo moniko TESTATUISTA on sairastunut. Ja testaaminen maksaa! Eikä silti, vaikka olisikin sairas, ole varaa lääkkeisiin joista tulee kipeäksi. Ei siis kannata vaivautua.
        Tilanne on lähes sama, kuin poihjois-karjalassa oli mennävuosina verisuonisairauksien kanssa. Se luokiteltiin kansantaudiksi. Niin yleistä se oli.


      • alueen
        kutitusta kirjoitti:

        2007 länsi-pohjan alueella tuli 7 uutta tapausta ja kokonaismäärä taitaa keikkua tuossa 14
        eli suhteessa väestömäärään on aika paljon ja jos arvuutella pitää, niin lisääntyy edelleen.

        Ja tapauksia on varmasti enemmän kun kaikki ei kulkeudu terveydenhuollon piiriin hakemaan apua.

        hiv potilaat hakeutuu hoitoon yleensä Ouluun päin, ettei tulisi leimautumista täällä.
        Joten tilastot ei kerro aina totuutta....


    • kumia aina!

      Käyttäkää ihmiset ehkäisyä,jottei tule tauteja.Vardinkin pettäjät.Se on pahin mahdollinen tilanne ku tartutatte se puolisoonnekin tietämättä.

      • lasketaan ja nostetaan

        Vaikka menis helsinkiin hoitoon tai sitten sinne ouluun niin aina se lähete lähtee kuitenkin paikkakunnalta, ja rekisteröidään paikkakunnalle tilastoihin.
        Ei hoitopaikalla sinänsä ole mitään merkitystä vaan sairaanhoitopiirillä eli esimerkiksi kemiläinen / torniolainen menee ouluun on hän silti länsi-pohjaan kuuluva.
        Ja sitten se, missä nämä tapaukset esim 7 uutta ovat niin ne on länsi-pohjan alueella ei sen tarkemmin eriteltynä.


      • on nähtävä

        ero tuli,että pätkähti.Tunturikeskukset täysiä tautipesiä.


    • ei.....................,,,,...

      ei kemissä riehu mikään muu kun nahkatukka-rasisti- juntti-pelle-työtön-narkkari-kateellinen-pienimunanen-penikka.

    • on kemissä...

      kyllähän se yleistyy sitämukaan ku narkkareita lisääntyy.
      olihan se rovaniemen hiv-sankari täälläkin päin aikoinaan käynyt levittämässä tahalteen,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6259
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4839
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      100
      3101
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2932
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2165
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1546
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1111
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      92
      1110
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1036
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      804
    Aihe