Suomi 2009: työttömyys tulee nousemaan vähintään pari prosenttia, veronmaksajat maksavat julkisen elvytyksen kautta velkaelvisten kerskakulutuksen, tutkintoihin valmistuvat nuoret aikuiset joutuvat kortistoon tai osa-aikaisiksi siivoajiksi, sijoittajat nostavat edelleen valtavia osinkoja, hallitus laittaa rahat isopalkkaisten paperimiesten hoivaamiseen ja vähät välittää oikeista työttömistä, jne jne. KUKA LAITETAAN VASTUUSEEN?
Kuka laitetaan vastuuseen?
Suomi 2009
4176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tai timanttia?
Ei muille oikein muita tullu mieleen.
Halosella on eniten valtaa.
"sijoittajat nostavat edelleen valtavia osinkoja"
Tämä on ainakin ihan bullshittiä.
Osingot romahtavat edellisestä vuodesta. Monet firmat maksavat kolmanneksen tai puolet viimevuotisesta, osa ei senttiäkään. Osa firmoista on niin kiikun kaakun, kun kysyntä on laskenut, että kukaan ei tiedä, tuleeko jopa konkka, jolloin sijoittaja menettää kaiken. Lomautuksilla tai työntekijämäärää sopeuttamalla voi yrittää vähentää konkan riskiä. Työntekijä voi aina hakea uuden työn, mutta kerran menetetyt rahat on menetetty pysyvästi.
...että sijoittajien osingot laskevat vain kolmanneksen samalla, kun valtavat määrät ihmisiä irtisanotaan tai lomautetaan? Onko oikein, että osingot laskevat vain kolmanneksen, vaikka moni firma menee tappiolle? Onko oikein, että osingot laskevat vain kolmanneksen, vaikka yritykset huijaavat kuluttajia entistä enemmän, myyvät entistä laaduttomampaa tavaraa entistä kalliimmalla?